На початку серпня в село Нижній Вербіж на Коломийщині заїхала важка техніка – екскаватори та бульдозери. Тут мали намір змістити русло річки Прут на кілька сотень метрів, щоб провести укріплення берега і відновити ділянку дамби. Але жителі села обурились і виступили проти – адже ріка, яка й так ледь не щороку топить Нижній Вербіж, після цього ще ближче підійде до будинків.
Куток між чотирма річками
Село Нижній Вербіж, яке є центром однойменної ОТГ, завжди особливо страждало від повеней і паводків. Нічого дивного, адже через нього протікають три річки – Пістинька, Сопівка та Лючка. Ба більше, у цьому ж селі всі три річки впадають у Прут, який відділяє Нижній Вербіж від Коломиї.
Один з віддалених районів села, якому місцеві дали промовисту назву – куток Віпханка, розташований у самому межиріччі. Тут стоїть кілька десятків хат. Софія Гарбуз, одна з жителів Віпханки, розповідає, що під час паводка жити доводиться, як на острові. Вона побоюється, що після цих гідротехнічних робіт ситуація стане ще гіршою.
«Якщо є паводок – річка просто затоплює і перекриває дорогу до нас. А зараз нам зроблять ще гірше. Вони кажуть, що роблять такий прокоп, щоб пустити Прут в інше русло і відремонтувати дамбу, а потім річка має якось сама вернутися в старе русло. Але ж Прут сам назад нікуди не повернеться, він буде нас підмивати й далі. Нам дуже страшно, бо тече тепер прямо на село, буквально 200 метрів до наших хат. Тепер, як буде велика вода, воно ніде не дінеться – все попре сюди, на наші 30 будинків», – налякано говорить Софія Гарбуз.
За словами жінки, люди в селі чекали, що після ремонту дамби новий прокоп буде засипано. Але робітники, які зараз прокопують для Пруту нове русло, сказали, що річка просто сама повернеться у старе русло, бо, мовляв, «має пам’ять». Таке пояснення селян аж ніяк не задовольнило.
«Ми ходили до них протягом тижня, їздили до Івано-Франківська з нашим головою ОТГ і депутатами. Але нам нічого конкретного не сказали – лише, що копають, бо так треба, а Прут потім повернеться назад. Нам пропонують повірити, що з часом річка сама потече по старому руслу, а прокоп затягнеться і заросте. Це ж нереально!» – переживає Софія Гарбуз.
Ліс зрубали без попередження
Місцевий священник отець Петро запевняє – вся громада села одностайно проти цього проєкту. Але люди не знають, що їм робити – бо техніка заїхала без попередження, не було ні оголошення, ні громадських обговорень, і значну частину прокопу вже зроблено. Селян обурює ще й те, що для прокладання нового русла зрубали дуже багато дерев, які своїм корінням хоч трохи допомагали затримувати воду при паводках. Тепер же у випадку приходу великої води наслідки будуть ще гіршими.
«Ми готові робити що завгодно, лиш би нас не затопило. Якщо треба – будемо лягати під техніку, якщо треба – будемо перекривати дорогу на Коломию. Вони ж повирубували всі дерева – отам, де коліно річки. Ну як так можна? Вони там затіяли щось дуже дивне і надто вже масштабне, як на ремонт ста метрів дамби. Ми вже думаєм, що там хочуть будувати якийсь новий міст. Хай би і будували – але зробіть нам нормальну дамбу і не треба нікуди переносити Прут!» – закликає інша жителька Нижнього Вербіжа, Зіновія Чегорак.
Щоб дістатися до річки, від села треба пройти через суцільну вирубку на місці, де раніше на березі був молодий ліс. Для прокладання нового русла вирубали смугу приблизно 100 метрів завширшки та протяжністю десь на кілометр. Зрубані дерева наразі ще не прибрали, доводиться буквально продиратися через колоди, щоб дістатися до місця робіт.
За словами людей, головний інженер Дністровського БУВР (саме ця організація реалізовує цей проєкт), коли був на місці робіт, запевняв селян, що це землі водного господарства, тому дозвіл на вирубку не був потрібен.
Цього разу у присутності журналіста «ГК» селянам вдалося застати тут лише прораба Миколу. Він – працівник підрядної організації, яка не має впливу на прийняття рішень щодо проєкту, а є тільки виконавцем замовлення. Підприємство називається «Грандтавербуд» – саме ця фірма перемогла у тендері на ремонт дамби.
Прораб запевняє – вся документація є, все проводиться відповідно до технічного завдання, а річка потім справді сама повернеться у старе русло. Пан Микола показує і погоджений в Києві проєкт робіт, за яким нове русло Пруту справді проляже на 150-200 метрів ближче до села. Люди запитали прораба щодо екологічної шкоди від таких дій, але на це він не зміг відповісти.
«Цей грандіозний прокоп виявили жителі села, мене навіть ніхто не попередив про те, що будуть якісь роботи, – розповідає Ярослав М’якущак, голова Нижньовербізької ОТГ. – При дощах чи паводках буде реальна загроза селу, тому люди самоорганізувалися і звернулися в сільську раду ОТГ. Люди зараз збирають підписи, бо вважають, що прокоп міг би бути значно менший, оскільки ділянка пошкодженої дамби є невеликою. Тим більше, що берегоукріплення чомусь збираються робити лише з боку Коломиї, а бік нашого села ніхто укріплювати не планує».
Голова ОТГ додає, що, по суті, цими роботами забирають частину території села та створюють реальну загрозу у випадку повені, бо русло стане ще ближче до будинків. До того ж, так званий корінний берег, який раніше хоч трохи захищав село, більше не буде здатен утримати воду. Він вважає, що роботи проводяться незаконно, бо з громадою ніхто нічого не погоджував.
«Ми звертатимемося в ОДА, можливо, і в поліцію чи прокуратуру, щоб захистити людей. Адже може бути ще гірше, ніж у 2008 та 2020 роках», – припускає Ярослав М’якущак.
Все за документами
У Дністровському басейновому управлінні (БУВР) запевняють жителів села: роботи проводяться відповідно до проєкту, затвердженого і погодженого фахівцями, і жодної небезпеки для села не буде. Втім, за словами працівника, з яким вдається поспілкуватися по телефону, відділ зв’язків зі ЗМІ зараз перебуває на лікарняному, а керівника та його заступників «просто немає на місці і не буде кілька днів».
У перші дні на місці робіт із місцевими людьми поспілкувався головний інженер проєкту Віктор Люнас. За його словами, басейнове управління готове піти на деякі компроміси із селянами, але роботи мають виконати у повному обсязі. Оскільки все робиться на землях водного фонду – територія, мовляв, є заплавою річки – погоджувати з місцевою владою нічого не треба.
Згідно з інформацією БУВР, яку вони розмістили на своїй офіційній сторінці у соцмережі, 1 вересня фахівці проінспектували хід відновлювальних робіт на водозахисній дамбі на річці Прут.
«Під час проходження паводка тут відбулося руйнування горизонтального кріплення дамби з габіонних скриньок та залізобетонних плит. Наразі підрядна організація відвела русло Пруту від пошкодженої ділянки і взялася за відновлення тіла дамби. Всі роботи виконуються відповідно до проєкту та з дотриманням правил будівництва, норм і вимог», – йдеться в публікації.
Роботи виконуються згідно з тендерним договором «Відновлення дамби на р. Прут на ділянці м. Коломия – с. Воскресинці Коломийського району Івано-Франківської області, пошкодженої стихією 12-25 червня 2020 року». Очікувана вартість робіт – 9 мільйонів 940 тисяч гривень. В описі тендеру йдеться про те, що роботи проводяться для подолання наслідків надзвичайної ситуації, а отже аукціон може відбутися за спрощеною процедурою.
«Є необхідність провести скорочену переговорну процедуру закупівлі згідно з п.3 ч.2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендеру», – повідомляє Дністровське БУВР в описі тендеру.
В результаті цього участь у тендері взяла лише одна фірма – «Грандтавербуд», яка й перемогла, запропонувавши вказану вище суму 9 мільйонів 940 тисяч гривень. Що цікаво – згідно з відкритими джерелами, це підприємство має право займатися 43 різними видами діяльності по КВЕД, а основним є будівництво житлових і нежитлових будівель. Однак статутний капітал підприємства, директором якого є Михайло Гавриляк, складає всього 200 гривень.
Замість підсумку
Роботи зі зміни русла Пруту в Нижньому Вербіжі мають закінчитися до кінця року. Люди рішуче налаштовані боротися за безпеку для свого села, попри те, що, як виявилося, думка громади не цікавить нікого. Якщо ж почнеться судова тяганина, то техніка вже давно поїде геть, залишивши берег ріки пошкодженим, а село – вразливим до паводків.
Тарас ВОЛОШИН