Церква має забагато децибелів?

  • Час від часу в різних франківських групах у соцмережі дискутують про транслювання недільних літургій у церквах через гучномовець, особливо в спальних районах. Люди скаржаться на високу гучність: комусь це не дає виспатися після робочих днів, декотрі нарікають, що мала дитина весь час будиться, а хтось просить трохи більше толерантності до людей іншого віросповідання. Кажуть, що Бог тут ні до чого, йдеться лише про повагу одне до одного.

    Аудіонасилля

    Наталя Стецко живе у мікрорайоні Пасічна вже багато років. Вікна її квартири виходять просто на подвір’я церкви. Жінка каже, що протягом останніх кількох років кожні її вихідні стали нестерпними – трансляція Літургії через гучномовець настільки гучна, що чути кожне слово навіть із зачиненими вікнами. Причому з самого ранку – спати неможливо. Коли в цей час Наталя говорить з кимось по телефону, то питають, чи вона зараз не в церкві – навіть у слухавці все чути.
    Наталя Стецко розповідає, що о 8-ій ранку на першу Літургію приходить мало людей, а на подвір’ї зазвичай узагалі нікого. Переважно більшість йдуть на 10.00.
    «Нехай би транслювали хоча б з 10-ї години. Люди повинні поважати одне одного. Та й звук, зрештою, можна регулювати, щоб було чути тільки біля самої церкви, а не аж на кілька вулиць, – говорить жінка. – Я теж ходжу до церкви, вірю в Бога, але є якась межа. Цікаво, як би всі реагували, якщо би я у вікно ставила колонку кожної неділі вранці і вмикала те, що мені подобається? Кожна людина у вихідний день має право на відпочинок, а не прокидатися о 8-ій ранку через те, що на весь район транслюють у динамік службу Божу. Особисто в мене неділя – єдиний вихідний за тиждень. Вже неодноразово люди жалілися на це. Пам’ятаю, як на Різдво два дні поспіль у церкві цілодобово через гучномовець грали колядки. Аж поки хтось не поскаржився – тоді вимкнули».
    Інша франківка, Людмила Безусова-Попович, живе поруч із церквою на вулиці Івасюка. Каже, що кожного дня о 6-ій ранку б’ють дзвони, потім о 8-ій вмикають мікрофон під час вранішньої Літургії. «Це триває роками, – говорить жінка. – Я вже знаю напам’ять всю службу. Як на мене, це просто аудіонасилля і викликає швидше агресію, ніж бажання йти до церкви».

    Майже сто децибел

    Недавно Наталя Стецко завантажила на свій телефон програму шумометра, яка визначає гучність звуку, і виміряла те, що чути у неї вдома під час вранішніх недільних Літургій – на шкалі було від 80 до 100 децибел, що порушує дозволені МОЗ норми, котрі не мають перевищувати 55 децибел.

    Надто сильна гучність трансляцій у динамік стала причиною допису франківки в соцмережі. Питала в людей, яким чином вплинути чи вирішити питання стосовно гучності відправ у спальному районі. Каже, що потім отримала шквал гнівних коментарів. «Бійся Бога, дівчино, таке писати. Службу Божу до музики прирівнюєш»… «Живу біля храму 20 років, і ніколи ще служба не заважала. Спробуйте піти хоч кілька разів до церкви, і вже нічого не заважатиме»… «Це добре, що чути, бо хоч у черговий раз нагадають нам, грішникам, що неділя чи свято. То ж не весь день правиться. Мені, наприклад, заважають п’яні підлітки, які рискають всю ніч по вулиці, і придурки, які літають на машинах, як безсмертні»… «А я завжди відчиняю вікна, щоб краще чути службу Божу, і дякую Господу за дар її чути і розуміти». 

    Декотрі люди писали навіть приватні повідомлення, називаючи авторку допису чи не останньою грішницею.

    Франківка Антоніна Мачкур вважає, що Літургія заважає тільки тим, хто ходить до церкви лише на Паску кошики святити: «Соромно за таких людей, що роздувають і таке виписують. Зрештою, можна зачинити вікна. Чи просто підійти до священника і поговорити. Сказати, що заважає, попросити, аби трішки тихіше транслювали. Думаю, він вислухає і допоможе».

    Антоніна розповідає, що її вікна виходять якраз на церкву і ніколи ще відправа їй не заважала. І її малій дитині так само. Тим паче біля церкви завжди багато дітей бавляться і ходять на служби Божі.

    А ось франківка Ольга Запоточна каже, що гучні трансляції не дають маленькій дитині спати, якій не поясниш, мовляв, то ж Літургія: «В задушних квартирах не відкриєш навіть вікно, щоб малих не розбудити. Є ж радіо, де транслюють служби. Якщо віряни бажають з дому слухати служби Божі, то радіо – прекрасне рішення. Вони ж і так не в перших рядах, а вдома. Шкода, що така думка викликає стільки негативу. Після мого коментаря мені написала якась ревна парафіянка, запевняючи, що зі своїм малим ми ще приповземо до церкви».

    Багато хто підтримував авторку допису: «А як бути тим людям, які іншого віросповідання? А як бути тим, хто з нічної зміни прийшов і хоче спати? Ніхто ж не забороняє, лиш без динаміків можна це робити, або тихо ті динаміки вмикати»… «Зрозумійте, людям заважає не служба Божа в церкві, а висока гучність з колонок»… «Чого у свій вихідний я маю слухати службу? Захочу послухати – піду в церкву. А в неділю зранку я хочу спати».

    До речі, через два тижні після опублікованого допису гучність трансляції відправ у церкві, біля якої мешкає Наталя, перестала турбувати. Звук скрутили.

  • Поширювати слово Боже

    У пресслужбі патрульної поліції Івано-Франківської області розповіли, що від початку року зареєстрували більше 10 викликів від містян, котрі скаржилися на шум від увімкненого гучномовця в церкві. Найбільше – з вулиці Івасюка і мікрорайону Пасічна. У всіх випадках конфлікт вдавалося врегулювати мирним шляхом.

    Взагалі відповідальність за порушення тиші передбачена Кодексом України про адміністративне правопорушення, стаття 182. Штраф – від 85 до 250 гривень. І якщо у будні дні не можна порушувати тишу з 22.00 до 8.00, то в неділю заборонено шуміти протягом усього дня, хіба що на це є дозвіл, наприклад, як у випадку із феєрверками під час загальноміського заходу.

    Загальні норми допустимої гучності, зокрема і на відкритих територіях, визначені в наказі МОЗ №463 від 22.02.2019 року. В Івано-Франківську Держпродспоживслужба за допомогою спеціального приладу може з’ясувати, чи перевищена допустима норма шуму. Ось тільки фахівці служби працюють лише у робочі дні з 9.00 до 18.00. Також є сучасний додаток у смартфоні, який теж показуватиме рівень шуму. Однак цей додаток не сертифікований.

    Настоятель церкви Матері Божої Неустанної Помочі отець Андрій Цікало розповідає, що ще раніше були скарги від кількох людей. Але священник за власний кошт викликав службу, яка заміряла рівень шуму – не виявили жодного порушення.

    У мікрорайоні БАМ вандали взагалі понищили гучномовці храму Пресвятої Трійці. Хоча отець каже, що вмикає їх лише на свята – коли приходить дуже багато людей і всі не вміщаються в приміщенні храму, тим паче в період карантину.

    Керівник департаменту інформації Івано-Франківської архієпархії УГКЦ отець Іван Стефурак стверджує, що архієпархіальному управлінню наразі невідомі факти скарг щодо порушення санітарних норм тиші саме з боку церковних парафій. Священник зазначає, що аудіотранслювання Літургії навряд чи може порушувати норми, адже це не дискотечна музика. А гучномовець почали активно вмикати з початком карантину – аби уникнути скупчення в церкві, багато людей стоять надворі.

    Ще до карантину відправу транслювали через динамік, аби поширювати слово Боже. Священник каже, що знає багато випадків, коли люди, вже будучи в стані глибокої депресії, таким чином навернулися і відновилися – просто йдучи повз церкву і почувши уривки з Богослужіння.

    «Взагалі дивно, що комусь так дошкуляє молитва, тим паче її ж не чути на пів міста. Думаю, тут більше справа у певному внутрішньому роздратуванні, – продовжує отець Іван. – Але в будь-якому разі кожну проблему людина може обговорити зі священником, про все завжди можна домовитися і дійти компромісу».

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!