Президент України Володимир Зеленський на місцевих виборах 25 жовтня хотів поспілкуватися одразу з усіма громадянами України. Як? Поставити українцям п’ять питань. Навіщо? Щоб почути відповідь на ті запитання, які нібито кожен обговорює «на кухні, на вулиці, з батьками або таксистами».
«Галицький кореспондент» з’ясував, як відреагували на таку ініціативу виборці і що вони відповіли президенту.
П’ять питань від президента
Президентське опитування Володимир Зеленський анонсував ще на початку жовтня, коли записав відеозвернення, в якому не тільки закликав усіх прийти на дільниці 25 жовтня та зробити свій вибір. У цьому ж відео він повідомив українців про те, що під час місцевих виборів він поставить усім п’ять важливих питань. На які має відповісти кожен.
“На виборчій дільниці я задам тобі п’ять важливих питань. Це про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в Інтернеті. Про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами. Про те, що нас раніше ніколи не питали. П’ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку. Не політиків з високих кабінетів, не незалежних експертів з телешоу, не агентів інших держав. Вперше в історії незалежності ми запитаємо: а що думаєш ти?” – сказав Зеленський в ефірі “112 Україна”.
Новина про таку ініціативу глави держави розлетілася мережею, її почали жваво обговорювати. Хтось з нетерпінням чекав, які ж запитання підготував Володимир Зеленський, адже в ефірі він їх не озвучив. Опоненти одразу ж назвали опитування незаконним і позбавленим будь-яких правових наслідків. Адже законодавством такі «референдуми» не передбачені, до того ж на території виборчої дільниці їх проводити заборонено.
Незабаром з’явилися питання від Зеленського, на які потрібно було відповісти тільки «так» або «ні». Президент питав у кожного українця:
Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?
Чи підтримуєте ви легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?
Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?
Згодом повідомили, що опитування буде відбуватися біля виборчих дільниць, проводитимуть його волонтери, які видаватимуть перехожим аркуші, в яких анонімно треба відповісти на згадані питання. Голосування буде добровільним. Фінансувати опитування повинні були приватні спонсори.
Волонтери повинні були працювати біля дільниць з 8 години до 20:00. Вони мали бути в масках і рукавичках, якими їх забезпечили організатори. Крім того, їм надали інструкції, як поводити себе біля дільниць і як реагувати на можливі провокації.
Після голосування скриньки відвезли у місце підрахунку голосів.
Це суперечить Виборчому кодексу
На відеозвернення президента України уже 13 жовтня відреагував Комітет виборців України. На Facebook-сторінці КВУ повідомили, що проведення опитувань в день голосування суперечить Виборчому кодексу.
«Комітет виборців України занепокоєний ініціативою Президента України Володимира Зеленського щодо проведення всенародного опитування в день голосування на чергових місцевих виборах 25 жовтня. Процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом України», – йшлося в дописі.
КВУ нагадав, що на початку вересня схожі ініціативи вже розглядалися у Верховній Раді, однак їх не було прийнято.
«Наразі є незрозумілим, які саме юридичні механізми можуть бути використані для проведення таких опитувань: хто проводитиме опитування, як визначатимуться питання, як відбуватиметься процедура голосування, опитування проводитиметься в приміщеннях виборчих дільниць чи поза їх межами, які юридичні наслідки матимуть результати опитування», – писали у пості.
У разі залучення до проведення опитування членів дільничних виборчих комісій це суперечитиме чинному законодавству. Виборчий кодекс України чітко передбачає набір процедур, які використовуються під час проведення голосування на місцевих виборах, та визначає повноваження членів виборчих комісій. Враховуючи той факт, що до дня голосування тоді залишалося 12 днів, будь-яке додаткове навантаження на членів комісій потенційно могло заблокувати виборчий процес.
Крім того, варто врахувати, що загалом проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, зокрема, щодо роз’яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір стосовно того чи іншого питання. А прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах дотримання цих базових правил є неможливим і може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування.
Після цих заяв мешканець Івано-Франківської області навіть звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з проханням зобов’язати Володимира Зеленського утриматися від проведення всенародного опитування 25 жовтня. Про це повідомила пресслужба Окружного адміністративного суду міста Києва.
Суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду на 23 жовтня 2020 року о 08.00. Сторони, які були належним чином повідомлені, не прибули на судове засідання. Зрештою, суд дійшов висновку, що позов є необґрунтованим, і відмовив позивачу у його задоволенні.
За чиї кошти?
Невдовзі з’ясувалося, що фінансувати опитування зголосилася партія «Слуга народу», а для його проведення обрали компанію «Зе Медіа», яка займається соціологічними дослідженнями.
Голова партії Олександр Корнієнко зауважив, що «Слуга народу» вже співпрацювала з цією компанією на парламентських виборах – «Зе Медіа» відповідала за організацію роботи волонтерів та логістику.
«Одна з важливих умов, яку компанія нам надала, – це відстрочка платежу. Тому що повністю всі розрахунки за цим проєктом відбуваються постфактум», – сказав Олександр Корнієнко.
Напередодні голосування голова правління громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська в ефірі «Радіо Свобода» повідомила, що результатам опитування, ініційованого президентом України Володимиром Зеленським, не можна буде довіряти, адже воно буде не репрезентативним.
Прийшов день виборів
Українці до опитування поставилися по-різному. Хтось насмілився написати «Пішов у ср*ку» просто у бланку відповідей. А от у Івано-Франківську були й різкіші послання до глави держави. Там йому писали – «Пішов на*уй». Загалом у місті люди розділилися на два табори. Одні сумлінно відповідали на питання, а інші вважали таке опитування дурницею. Ще були ті, хто, можливо, й хотів пройти опитування, але волонтерів на місці не застав.
Франківка Людмила Оленюк розповіла, що голосувала на виборчій дільниці №260923 в Івано-Франківську. Там опитування від Володимира Зеленського проводили.
«Волонтерка не надто була зацікавлена у тому, аби люди його проходили. Коли я пішла голосувати, вона сиділа у телефоні і навіть голову не піднімала. Коли я вийшла з дільниці, нічого не змінилося. Дівчина й далі сиділа у телефоні і не звертала уваги на виборців. Я підійшла до неї та запитала, чи це тут можна дати відповіді для глави держави. Вона відповіла, що так. Я поцікавилася, чи багато людей голосують і як це відбувається. Дівчина пояснила, що вона нікого не закликає голосувати, люди, якщо хочуть, самі підходять і голосують. Я зрозуміла, що питальник від президента мало кому цікавий, тому розвернулася і пішла. Як і багато хто на цій дільниці», – каже Людмила.
Ігор Давилюк прийшов проголосувати на дільницю №260875. Там він також зустрів волонтерів. У них була специфічна коричнева коробка, у яку охочі кидали відповіді на опитування.
«Якщо Володимиру Зеленському дійсно цікаво, що думають люди, то чому не проголосувати? Я від цього не програю. Взяти бланк та заповнити його займає менше, ніж дві хвилини, то чому б не відповісти на ці славнозвісні п’ять питань?» – вважає чоловік.
А от Анжеліка Боднар, яка голосувала на дільниці №260756 у селі Павлівка, не знайшла тих, хто б мав проводити опитування.
«Навіть якщо б я і хотіла дати відповідь на п’ять питань, то не змогла б цього зробити. Волонтерів на дільниці не було», – каже жінка.
Результати опитування
Наступного дня після виборів у «Слузі народу» заявили, що вони порахували 74% анкет опитування Зеленського. Результатами вони поділилися у соціальній мережі. Згідно з підрахунками, за ідею довічного ув’язнення за «корупцію в особливо великих розмірах» – 82,97%, проти – 13,87%. За створення вільної економічної зони на території Донецької і Луганської областей – 46,7%, проти – 46,48%. За скорочення кількості народних депутатів – 89,6%, проти – 29,53%. Легалізацію канабісу в медичних цілях для полегшення болю важкохворих підтримують – 64,88%, проти – 29,53%. За право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності, – 74,21%, проти – 17,21%.
Як використає ці результати Володимир Зеленський та чи використає їх взагалі, поки що залишається загадкою.
Ріта Боднар