Виборчі комісії ще завершують остаточний підрахунок голосів, але, за попередніми даними, вже зрозуміло, що президентська партія «Слуга народу» зазнала фіаско на місцевих виборах. На Івано-Франківщині та в інших західних областях невдача політичної сили Володимира Зеленського, попри всі його старання, була особливо відчутною. В чому ж причина такого падіння рейтингу “слуг народу”?
Невиконані обіцянки
Остаточні результати місцевих виборів на Івано-Франківщині поки що невідомі. Втім, за даними паралельних підрахунків від різних партій, кандидат на посаду мера Франківська від «Слуги народу» Олександр Богачов набрав лише 3,2%, а чинний міський голова Руслан Марцінків – близько 85% голосів. На виборах до міської ради президентська партія набирає близько 4%, не долаючи, таким чином, п’ятивідсотковий бар’єр. В обласній раді «Слуга народу» набирає близько 10%. Слід зауважити, що півтора року тому президентська партія отримала на Прикарпатті 50% голосів електорату.
Результат провладної партії на місцевих виборах-2020 здивував, мабуть, усіх. За даними екзитполів, жодному з кандидатів від «Слуги народу» не вдалося перемогти на виборах мера в обласних центрах. У міських та обласних радах «зелені» також не змогли набрати великих відсотків.
Довіру українських виборців “слуги народу” легко завойовували на парламентських виборах 2019 року, даючи численні обіцянки у найрізноманітніших сферах – від боротьби з корупцією до росту економіки. Але минуло півтора року, і виборці показали, що їм набридло чекати на їх виконання. Звідси й такий результат «Слуги народу» на місцевих виборах. Таку думку висловив координатор руху «ЧЕСНО» в Івано-Франківській області Віталій Світлик, зауваживши, що бренд «Слуга народу» починає відходити у забуття.
«Люди побачили гарну картинку в серіалі «Слуга народу», в якому чинний президент Зеленський ще як актор показував ті речі, які їм подобалися. Вони подумали, що він справді щось змінить, і проголосували за нього. Тому була феноменальна підтримка Володимира Зеленського на президентських виборах. За кілька місяців цей же особистий рейтинг президента допоміг привести у Верховну Раду велику фракцію від його партії. Але наразі бачимо, що підтримка партії Зеленського сильно впала – адже обіцянки, які він давав під час агітації, є невиконаними», – вважає Віталій Світлик.
Однією з головних обіцянок «Слуги народу» та особисто Володимира Зеленського було викорінення таких явищ у владі, як кумівство і корупція. Суспільство цього справді очікувало, а в результаті – все найближче оточення президента отримало посади у владі, причому навіть у тих сферах, де критично важливим мав би стати досвід.
«Корупціонери, як казав Зеленський, будуть сидіти. Однак ніхто з ключових персон не отримав вироку. А тепер ще й Конституційний суд вирішив боротися із боротьбою з корупцією. Все це справді сприяло тому, що люди не віддали свої голоси за провладну партію. Тепер ми ще й бачимо зростання тарифів на газ, на електроенергію», – додає Віталій Світлик.
Ще одним фактором невдачі “слуг народу” місцеві експерти називають відсутність комунікації з виборцями. Кандидати до місцевих рад від президентської партії не виходили до людей, а лише друкували білборди та агітували в інтернеті. Такий підхід не спрацював, про місцеві проблеми, вирішувати які повинні місцеві органи самоврядування, найкраще дізнаватися від самих виборців під час безпосередніх зустрічей.
«Є ще й інший фактор – самі українські виборці. Їх легко заманити красивою картинкою, вони думають, що реформи можуть відбутися за день-два. Але, побачивши реальність, різко розчаровуються. Так само різко, як і «зачарувалися» серіалом «Слуга народу» півтора року тому. На жаль, за кілька днів, тижнів чи місяців нікому не вдасться зробити Україну заможною державою. Не останнім фактором, який стоїть на заваді цьому, є олігархічні групи. Вони буквально присмокталися до України з різних боків і рвуть її на шматки», – стверджує координатор руху «ЧЕСНО».
Віртуальна партія та незріле суспільство
Експерти зауважують, що для перемоги на місцевих виборах потрібно активно займатися партійним будівництвом та розповідати людям про свою діяльність. А партія «Слуга народу» на місцях є чисто віртуальною, і люди показали, що не готові віддавати такому проєкту свої голоси. Таку думку висловив інформаційний аналітик Ігор Ткач, пояснюючи причини поразки «зелених».
«Цієї партії як такої немає. Давайте порівняємо її з «Батьківщиною», «Свободою» чи іншими партіями – там є структури, живі люди, вони щось роблять, мають приміщення і так далі. А «Слуга народу» переважно є чисто віртуальною, яка існує лише умовно. Тож ті цифри, які вони змогли взяти на виборах, можна вважати навіть непоганим набутком. Адже партії немає, а цифри – є», – зазначив Ігор Ткач.
За його словами, результати «Слуги народу» зумовлені відсутністю відчутних успіхів за останніх півтора року. Загалом діяльність президентської політичної сили Ігор Ткач вважає радше антидержавною, аніж державною.
«Реформ, обіцяних президентом, ніхто не побачив. Призначені Зеленським керівники адміністрацій теж не показали особливих успіхів. Цих людей часто призначали не за професійною ознакою, а тому, що вони були чиїмись протеже. У багатьох областях це так звані «золоті хлопчики», які ніколи в житті нічим серйозним не займалися. Щодо Франківська, наприклад, то ті 3% голосів , які віддали за кандидата в мери Олександра Богачова, фактично, є голосами за Зеленського. За самого Богачова було, можливо, голосів із двадцять – адже він нова людина в політиці і його ніхто не знає», – вважає інформаційний аналітик.
Також Ігор Ткач пояснює, що за «Слугу народу» і тоді, і тепер голосувала частина патріотичних українців, які справді прагнуть змін. Але таке прагнення до моментального покращення життя свідчить лише про політичну незрілість суспільства.
«Люди чомусь вірять, що проста зміна еліт здатна кардинально змінити ситуацію в країні. Очевидно, ці люди вірять у роль особистості в історії. Але вони не розуміють, що суспільство є складним механізмом з мільйонами частин. І проста заміна одного чи кількох елементів на інші нічого не змінить в глобальному результаті. Звісно, дещо видозмінити систему може масова заміна елементів, але для докорінних змін потрібен фазовий перехід. А його немає, бо люди не роблять прагматичного вибору, а надають перевагу емоціям. Це все якийсь підлітковий максималізм – мовляв, кожен таксист здатен керувати державою. Проте політичні еліти на те й еліти, щоб робити якісь речі краще за інших», – ділиться думками Ігор Ткач.
Позитивних прогнозів на майбутнє аналітик не дає. Адже для росту свідомості суспільства потрібен поштовх, потрібна чітко поставлена мета: українці мають стати більш освіченими, успішними та багатими. Цього ж наразі немає і не передбачається найближчим часом. Втім, за словами Ігоря Ткача, теперішні процеси – частина шляху України, який вона повинна пройти як колишня російська колонія. Через схожі речі свого часу проходили інші постколоніальні держави.
Реакція і прогнози світу
На результати місцевих виборів в Україні відреагували світові ЗМІ та експерти. Зокрема, агентство Associated Press опублікувало огляд під заголовком «Місцеві вибори в Україні випробовують лідера і його молоду партію». У статті йдеться про те, що вибори до місцевих органів урядування в Україні відбуваються на тлі падіння популярності президента Володимира Зеленського – в час, коли рівень добробуту населення дедалі знижується, корупція і надалі є всюдисущою, а міжнародні зусилля для припинення війни на сході України не дали будь-яких вагомих результатів.
У тексті матеріалу Associated Press йдеться також про те, що популярність партії «Слуга народу» напередодні виборів коливалась у районі 16%. При цьому на парламентських виборах торік 43% українських виборців підтримали цю політичну силу. Крім того, агентство нагадує, що Зеленський зазнає дедалі більшого тиску від свого колишнього союзника – мільярдера та ексвласника “Приватбанку” Ігоря Коломойського, який сподівався, що президент допоможе йому скасувати націоналізацію його колишнього банку. Коли Зеленський відмовився змінювати прийняте попередником рішення, Коломойський почав методично руйнувати парламентську більшість Зеленського і створив кілька нових політичних партій, йдеться у статті.
Свою оцінку місцевим виборам-2020 в Україні дав також аналітик Атлантичної Ради Андерс Аслунд у матеріалі під назвою «Казка Зеленського закінчилася». У ньому Аслунд пише, що на підставі екзитполів, опублікованих після виборів, є чотири основні результати: перемога місцевих еліт, вкрай низька явка виборців, значний вотум недовіри до всеукраїнських політичних проєктів від українського електорату і останній – українська демократія залишається живою, активною та конкурентною.
«Загальні очікування є такими: фракція «Слуги народу» у Верховній Раді розвалиться після місцевих виборів. Це можливо, навіть ймовірно, але жодна партія не перебуває тепер у кращій формі. Чи зможуть депутати президента триматися разом, коли 40-45 нардепів «Слуги народу» вже пов’язали себе з олігархом Коломойським?» – запитує Андерс Аслунд.
Також аналітик додає, що Зеленського обрали, оскільки він пообіцяв покласти край корупції, яка стала основою української політики. Після того, як він відмовився від цих амбіцій, його підтримка серед виборців зазнала краху. Цей гіркий досвід, швидше за все, зробить українських виборців більш обережними у пошуках нового національного рятівника, але це не пом’якшить їх голоду щодо верховенства закону та припинення безкарності.
Тарас ВОЛОШИН