Наприкінці жовтня в Івано-Франківську трапилась надзвичайна ситуація: частина міста залишилась без газу, а відповідно, і без опалення. Тодішню ситуацію навіть називали диверсією. Втім, проблему вирішили менше, ніж за 20 годин. Але чи є впевненість у тому, що такого більше не станеться?
Що трапилось?
29 жовтня о 22:30 від ПАТ «Івано-Франківськгаз» надійшло повідомлення про те, що в Івано-Франківську в районі вулиць Коновальця, Довженка, Мазепи, Дудаєва, Січинського, Василишина, Шевченка, Дорошенка, Чорновола та в селі Крихівці відбулось аварійне вимкнення споживачів від газопостачання. Газовики тоді пояснили, що ймовірною причиною такої ситуації стало те, що невідомі особи перекрили засувки на розподільному газопроводі. Аварійні служби одразу почали працювати над відновленням газопостачання.
За інформацією підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго», через пониження тиску в системі газопроводів призупинилась робота котелень на вулицях Дорошенка та Шевченка і в Крихівцях. 558 багатоквартирних житлових будинків та три лікувальні заклади залишились без тепла.
Зокрема, газу й тепла не стало в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні, де перебував 381 пацієнт та 64 працівники, а також в Івано-Франківському обласному кардіодиспансері. Там на той час було 46 хворих та 22 працівники. Не було теплопостачання і в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні, де перебували на лікуванні 262 дитини, а також 85 мам та 68 осіб персоналу.
Керівник «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Євген Герасименко розповів, що відновити теплопостачання вдалось уже наступної ночі. «Сталось пониження тиску в трубопроводі. Оператори відреагували, відразу повідомили про аварійну ситуацію інженера, мене, газопостачальників. Виїхали шукати проблему, знайшли, вирішили її. Серед ночі підняли всі служби», – пояснив Герасименко.
Керівник теплопостачального підприємства додав, що, на щастя, великих проблем не виникло. Зокрема, у батареї не встигло зайти повітря, тож система все одно працювала.
«Це була надзвичайна ситуація. Добре, що не було сильних морозів, хоча й тоді вода б не замерзла одразу. Але через пониження тиску фактично зупинилося теплопостачання міста – як не крути, це аварійна ситуація», – зауважив Євген Герасименко.
Фахівець зі зв’язків із громадськістю АТ «Івано-Франківськгаз» Галина Цап повідомила, що відновлення газопостачання відбувалося поетапно. Першочергово, ще уночі відновили подачу газу для лікарень, семи котелень ТКЕ та Івано-Франківського хлібокомбінату. Жителям будинків відновили газопостачання зранку, оскільки, відповідно до правил безпеки, такі роботи можна здійснювати лише у світлу пору доби.
Вже о 7:30 ранку фахівці «Івано-Франківськгазу» продовжили роботи з відновлення газопостачання у великих житлових комплексах. До 11:00 для семи тисяч споживачів повернулося блакитне паливо у конфорках. А до 17:00 того ж дня газ з’явився в кожній оселі.
«Таким чином, з моменту надходження повідомлення про відсутність газу газовикам на відновлення газопостачання знадобилося менше, ніж 20 годин», – каже Галина Цап.
Чи може таке повторитись
Галина Цап зазначила, що підприємство подало заяву в правоохоронні органи про втручання невідомих осіб у газорозподільну мережу. Хто саме перекрив засувку на газопроводі та чому – з’ясовують правоохоронці.
Загалом на території Івано-Франківська розміщено 217 пристроїв вимкнення на розподільних газопроводах. Вони, відповідно до державних будівельних норм, не можуть бути обладнані блокуючими пристроями, щоб у випадку надзвичайної ситуації екстрені служби, наприклад, рятувальники ДСНС, мали можливість їх перекрити.
«Зробити так, щоб ніхто, окрім газовиків, не мав доступу до засувок – небезпечно. Встановити постійну охорону біля них теж неможливо», – каже Галина Цап.
В «Івано-Франківськгазі» стверджують, що наразі майже 80% розподільних газопроводів із запірними пристроями огороджені. Щоб повністю їх обгородити, бракує коштів: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не передбачила достатньо коштів у тарифі на доставку.
«Але треба розуміти, що огорожа не є стовідсотковим захистом від зловмисників», – зазначає Галина Цап.
В «Івано-Франківськгазі» надіються, що поліція знайде винуватця, який вчинив цю “диверсію” наприкінці жовтня, і це стане застереженням від подальших втручань у роботу системи. До речі, востаннє схожа ситуація, коли через невідомих осіб тисячі споживачів залишилися без газопостачання, трапилася близько 10 років тому.
«Найкращою гарантією того, що такі випадки більше не повторяться, є притягнення до відповідальності осіб, які залишили 10 тисяч споживачів без газу майже на добу», – наголошує Галина Цап.
Надія на поліцію
Чи справді це була диверсія, чи хтось просто заради забави заподіяв шкоду мешканцям частини міста, наразі невідомо. Відповіді на ці питання можуть дати тільки правоохоронці. Саме вони шукають винуватців та з’ясовують причини їх дій.
У поліції Івано-Франківщини відкрили кримінальне провадження за частиною першої статті 269 ККУ. Мова йде про хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом. Караються такі дії штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.
Речниця правоохоронців Христина Максимчак детальніше про розслідування не розповідає. Чи можна називати цей випадок диверсією, наразі також сказати не може.
Цікаво, що у той час не тільки в Івано-Франківську невідомі перекрили засувки на газопроводі. Така ж ситуація сталась і в Чернівцях. Там без газу залишилось близько тисячі квартир. Чи пов’язані ці дві події? На це питання дасть відповідь слідство, яке все ще триває.
Людмила ОЛЕНЮК