Врятувати село від води

  • Мешканці села Клузів Угринівської ОТГ переживають, що одного дня річка забере їхні будинки. Вони уже змирилися з тим, що вода часто знищує урожай на городі, але роблять все можливе, аби не втратити батьківські хати.

    Надія лиш на Бога та природу!

    Подружжя Бабіченків та Сливоцьких проживають в Івано-Франківську, а в Клузові мають дачу. Їхні ділянки розташовані поруч, вони отримали їх від своїх батьків. Уже 10 років вони намагаються достукатися до влади з проханням про допомогу в порятунку від річки. Бистриця Солотвинська у їхньому селі змінила своє русло, тож тепер зриває берег та активно наближається до хат. До найближчого будинку залишилося всього 12 метрів.

    Михайло Сливоцький розповідає, що на дачі буває дуже часто. Він з дружиною має тут город, тож робота коло хати завжди знайдеться. Прикарпатець розповідає, що раніше вони не відчували реальної загрози: вода була далеко, і вони не думали, що дійде й до них.

    “Ми зверталися й раніше до сільського голови, але ситуація вже критична. У червні нам річка затопила хату, за пошкодження будинку нам виплатили 20 тисяч гривень. Але збитків було немало – підвал затопило повністю, над ним було 30 см води. Та там досі мокро!” – бідкається чоловік.

    Тепер Михайло переживає, що може повністю втратити будинок, якщо ріка знесе берег і вода підбереться ближче. Надіється лише, що їх врятує Бог та природа.

    Його сусід Олександр Бабіченко розповідає, що коли вийшов на пенсію, разом з дружиною вирішив побудувати будинок у селі. Але продовжувати будівництво тепер бояться, адже річка може все зруйнувати.

    “Будинок просто несе, і все! Ми цим питанням займаємося давно – уже 10 років. Вже на державу і не сподіваємось, обходимося своїми силами, за власні кошти купили плити від старого паркана і навезли трохи каміння, щоб спинити воду. Років 10 воно трималося. Ми тоді витратили близько 20 тисяч гривень. Це все незаконно, ми не мали права туди лізти, але поки будемо чекати, коли зроблять законно, тут вже нічого не буде. Але тепер більша проблема, бо річка підійшла ближче”, – переймається чоловік.

     Прикарпатець каже, що після тривалих звернень до влади вони вже й зневірилися у допомозі. Самостійно стримувати воду та укріплювати берег – незаконно та дуже дорого. До слова, 25 метрів від річки – охоронна зона. Самостійно там нічого робити не можна, інакше загрожує штраф.

    “Ми переживаємо, що одного дня вода забере наші ділянки та будинки. Раніше таке вже було, річка забрала не один будинок, залишився тільки фундамент. Але люди просто мовчки виїхали з села. Це дуже дивно”, – каже Олександр.

    Гроші виділили, але їх немає

    Заступник голови Угринівської ОТГ Олег Чечіль запевняє, що сільська влада реагує на всі випадки та намагається допомогти мешканцям.

    “Після того, як виїжджали на місце до людей, ми написали листа до управління водного господарства стосовно реагування на цю ситуацію. Наразі заходів ще ніяких не було вжито через брак часу. Однак тут треба ще й чистити русло. У нашій області чомусь руслоочисні роботи заборонено через якісь юридичні моменти. Це завдає шкоди і незручності. Ці роботи проводить держава, орган місцевого самоврядування тут нічого зробити не може”, – переконує він.

  • Заступник голови розповідає, що після червневої повені центральна влада виділила кошти людям, які потерпіли. Це був перший транш, а другий виділили на запобігання наслідкам. Загалом передбачено 20 мільйонів. Олег Чечіль стверджує, що гроші виділили, але по факту їх немає.

     

    “Коли комісія опрацює це питання і до нас все ж надійдуть ці кошти, їх потрібно буде використати до кінця року, а для цього треба провести тендер та експертизу. Лише на проведення тендера потрібно близько півтора місяця. Відповідно, цього року ми не встигаємо. Зараз ми працюємо над тим, щоб ці гроші були перехідні і до нас їх направили наступного року, щоб ми могли ними скористатися”, – говорить  заступник голови ОТГ.

    Врятує дамба

     Олег Чечіль каже, щоб для порятунку будинків від води потрібно збудувати дамбу завдовжки близько чотирьох кілометрів. Вартість такого проєкту – 57 мільйонів гривень. Оскільки таких грошей немає, проєктант розробив проєкт на будівництво у кілька етапів. Наразі уже готовий проєкт першої черги будівництва берегоукріплення лівого берега Бистриці Солотвинської. Він уже пройшов експертизу. Перша частина проєкту розрахована на 1280 метрів дамби.

    Розробив проєкт будівництва Євген Савицький. За його словами, проблема в тому, що раніше річка проходила прямо, а тепер змінила своє русло та розширилася на 15 метрів. Відразу після червневої повені проєктант звернувся до голови ОТГ та старости села, щоб провели очисні роботи. Він стверджує: це перші кроки, аби уникнути біди.

    “Зрозуміло, що тут будувати дамбу досить дорого. Спершу варто очистити русло й направити річку прямо. Село Клузів розташоване в ямі. Якщо вода піде, то у 2026 році у нас буде, як у 1969 році, коли рівень води піднявся на 7-10 метрів. Для порівняння, у 2008 році було близько 5 метрів. Тобто може все село бути під водою, а не тільки частина. Також є проблема заростання русла. Ці всі питання – до водного господарства, це їхня робота, яку вони не виконують протягом 30 років”, – говорить Євген Савицький.

    Звернення не було

    Мешканці села Клузів зверталися до Дністровського басейнового управління водних ресурсів зі своєю проблемою. Однак їм відповіли, що має бути звернення місцевої влади. Заступник голови Угринівської ОТГ Олег Чечіль переконує – звернення відправили.

    Однак заступник очільника Дністровського БУВР Олег Козар запевняє, що  до управління досі ніхто не звертався та не було жодної заяви: ані листом, ані в електронному варіанті.

    “Ми готові взяти участь у будь-якому комісійному обстеженні, але це повинен ініціювати місцевий орган влади. Бо це не якийсь об’єкт, який є у нас на балансі. Обстежують гідравлічну ситуацію, складається акт, і після цього місцевий орган влади може сформувати запит на виділення коштів: чи з екологічного фонду, чи з будь-якого іншого. За допомогою цього акту фіксується ситуація, і ми можемо надати допомогу. Але перший крок має бути від місцевого органу влади, бо це їхня територія”, – стверджує Олег Козар.

     Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!