В Івано-Франківську планують все більшу «пішоходизацію» центру. У мерії кажуть, середмістя не повинно бути парковкою, і наводять як приклад успішну реконструкцію площі Міцкевича. А водії, звісно ж, проти ідеї перекриття ще кількох вулиць. Тож що саме планується, у скільки обійдуться роботи та чи доречно займатися цим у часи пандемії?
Водіям повинно бути некомфортно
Про подальше обмеження руху автотранспорту в центрі Франківська міський голова Руслан Марцінків заговорив 24 листопада, під час своєї щотижневої оперативної наради. Мер заявив, що водіям автомобілів у цій зоні має бути максимально некомфортно.
«Автомобілям має бути некомфортно в центрі, їх тут слід максимально, так би мовити, утискати. Навіть якісь дні без автомобілів треба вводити, продовжувати практику перекриття вулиць. Щоб ви розуміли, ми і тут також перекриємо, біля «Білого дому», це буде другий етап. Тут не можна буде їздити. Смушак, думай про ці речі», – звернувся Руслан Марцінків до директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою.
Також на нараді йшлося про те, що водії часто паркуються у середмісті, порушуючи при цьому правила дорожнього руху. Начальник відділу інспекторів із паркування Михайло Костельний повідомив, що найчастіше інспектори виявляють порушення паркування авто на центральних вулицях міста: це вулиці Мельничука, Крушельницької, Сахарова, Чорновола, Галицька. Із 1 грудня 2019 року по 15 листопада 2020 року вони склали 4547 адмінматеріалів на загальну суму понад мільйон чотириста тисяч гривень. У бюджет вже надійшло понад 777 тисяч гривень штрафів.
Згодом Руслан Марцінків пояснив, що вкрай частою є ситуація, коли водії сідають у своє авто і везуть дитину до школи, яка розташована за 300-400 метрів від дому.
«Мене справді вражає, коли людина не може пройтися 300 метрів у центральній частині міста, натомість їде автомобілем. Я таке часто бачу. Вибачте, але цю відстань можна і пішки пройти. Будь ласка, не зловживайте вулицями нашого середмістя. Жодне місто і жодна інфраструктура не витримає такого автомобільного навантаження. Тож у центрі ми будемо максимально розширювати пішохідну зону. Будуть і парковки, але вони не зможуть розмістити весь транспорт, це слід розуміти», – пояснив мер Франківська.
Подібну практику утворення пішохідних зон, зауважує Марцінків, пройшли вже навіть великі американські міста на кшталт Нью-Йорка та Вашингтона. Там у родинах буває по 4-5 автомобілів, але й у Сполучених Штатах уже дійшли до того, що центр міста має бути для людей, а не для їхніх машин.
«Ми дійдемо з часом до того, що парковки будуть на окраїнах. Люди з сіл будуть приїжджати, паркуватися там, сідати на громадський транспорт і їхати до міста. Іншого шляху я не бачу, його не придумали. Потрібно розвивати і велосипедну інфраструктуру. Це засадничі питання. В цьому напрямку, до речі, працюватиме мій новий заступник – Михайло Смушак», – поділився думками міський голова.
Перекриття – не панацея
Франківські водії у соцмережах одразу ж розкритикувати нову пропозицію Марцінківа. У тематичних спільнотах – сотні обурених коментарів. Люди пишуть, що водіям в Івано-Франківську зараз і так некомфортно, тож куди вже далі… Крім того, саме по собі перекриття не вирішить транспортної проблеми міста.
«Дурня це. Коротко і зрозуміло – дурня. Ви уявляєте, що в такому разі буде на інших вулицях міста? Машин більшає, доріг меншає. Я є і водієм, і пішоходом. Але я свою думку не зміню: перекривання центру тут мало помічне. Бо буде колапс на інших вулицях міста, хоча він вже є, і давно. Тут потрібен радикальний, прогресивний підхід до змін, і справа не тільки в дорогах чи вулицях. Але то, певно, мрії. Нормально рухатись по Франківську наразі можна лише по об’їзній і трішечки по прилеглих вулицях», – вважає водійка Наталя Буджак.
Інші водії іронізують, що для зникнення машин з центру міста краще буде одразу перекрити Галицьку, Крихівецьку та Незалежності – мовляв, ефект буде стовідсотковий. А дехто пропонує натомість перекрити дорогу до будинку самого Марцінківа.
«Кожного року кількість машин у місті стає більшою, так само росте і кількість населення. Разом з цим зменшується кількість місць для паркування. Якщо ми плануємо забрати парковку для 50 машин, то це не означає, що люди перестануть їздити машинами – вони просто будуть запарковувати всі навколишні двори, дороги і так далі», – каже інший водій, франківець Юліан Терлецький.
За його словами, якщо влада хоче закривати деякі вулиці і забирати з них паркування, це певною мірою навіть добре, але в такому разі постає питання про відкриття додаткових парковок в інших районах і взагалі організації транспорту.
«З огляду на те, що наше місто зараз постійно потопає в заторах, погіршувати цю ситуацію щонайменше дивно. До проблеми треба підходити комплексно, а не просто перекривати вулиці. Потрібне відкриття багаторівневого паркінгу, доступного для всіх. А взагалі, якби з центру міста забрати ринки, це б вирішило цілу купу проблем», – додає Юліан Терлецький.
Ще один франківський водій, Олексій Паславський, живе і працює у центрі міста. На роботу він автомобілем зазвичай не їздить, бо розуміє проблему завантаженості центру, та й відстань від його дому до місця роботи складає менше кілометра. Але ж ситуації бувають різними, тому до ідеї повного перекриття ще кількох вулиць Олексій ставиться критично.
«От перекриють вони ще кілька вулиць – і що, кому від того стане краще? Водії залишатимуть свої машини на інших вулицях, в результаті тих 100 чи 200 машин з центру просто заповнять сусідні вулиці та двори. Часто є потреба щось підвезти до закладів, розміщених у центрі, – що тоді робити? Та й не забувайте, що в центрі живуть люди, і вони мають право під’їхати своєю машиною до свого дому», – вважає Олексій Паславський.
Крім того, за його словами, абсолютно недоречно робити подібні речі в час карантину.
«По-перше, людей на вулицях значно менше, масові заходи не проводяться – то навіщо у такому разі розширювати пішохідні зони прямо зараз? А ще це обійдеться у багато мільйонів гривень. Тож який сенс тратити ці гроші на такі речі, якщо можна за них купити медикаменти, апарати ШВЛ чи щось інше для лікарів і лікарень? Чи роздати підприємцям, які постраждали від карантину? Ремонти і реконструкції якось вже можуть почекати», – дивується франківець.
Проєкти готові, грошей – нема
Детальніше про нові плани міста розповів Михайло Смушак – директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, а також новий заступник мера Франківська. Як з’ясувалося, мова наразі йде про кілька проєктів реконструкції невеликих вулиць середмістя.
«У нас, до прикладу, готовий проєкт і навіть проведений тендер на ремонт вулиці Крушельницької – та ділянка від філармонії до вулиці Мельничука. Є готовий проєкт вулиці Вірменської, біля «блакитної церкви». Наразі ці вулиці абсолютно запарковані, а ми хочемо зробити там пішохідну зону. Інший напрямок – вулиця Леся Курбаса, проєкт якої ми вже показували й анонсували. Це мала б бути напівпішохідна вулиця, якою можна було б проїхати і заїхати у двір, розвантажити товар для магазинів у певні години, але паркування на самій вулиці не буде», – розповідає Михайло Смушак.
За його словами, ця вулиця мала б бути зроблена однорівневою і візуально продовжити пішохідну зону на реконструйованій площі Міцкевича. Цей проєкт Смушак називає однозначно вдалим і таким, на який будуть орієнтуватися надалі.
«Ми планували робити частину згаданих вулиць уже цього року. Але на заваді стала фінансово-ковідно-урядова криза. Ще можна згадати готовий проєкт Галицької – від Катедри аж до Дністровської. Він вписується у наше загальне бачення того, що під Ратушею не має бути парковки – це має бути туристична пішохідна рекреаційна зона. І ми працюватимемо над цим. В планах – і перекриття вулиці Грушевського на вихідні, щоб весь центр ставав пішохідною зоною», – каже керівник комунального департаменту.
Звісно, все це потребуватиме значної суми грошей, яких наразі міський бюджет просто не має. До прикладу, лише реконструкція вулиці Курбаса обійдеться приблизно у шість мільйонів гривень, адже планують міняти мережі та використовувати якісні матеріали, а той же граніт є досить дорогим. Відповідно, всі згадані вулиці «потягнуть» мільйонів на 20-30. Головний комунальник Франківська пояснює, що наразі місто виходитиме із наявних ресурсів і не буде починати роботи, не маючи грошей на їх завершення. А у 2021-му, можливо, вдасться зробити вулицю Крушельницької.
«Все це можна було б зробити за рік-два, але маємо дуже обмежені ресурси, тому розкопувати все це, звісно ж, зараз не будемо. Будуть гроші на одну вуличку у 2021-му – зробимо одну, потім ще одну. Але в кінцевому результаті хочемо бачити велику громадсько-відпочинкову зону в середмісті. Там почнеться життя. Маємо приклад площі Міцкевича та вулиці Лесі Українки – спочатку було дуже багато супротиву, а тепер пошукайте хоч одну людину, яка пам’ятає попередній стан площі і хоче його повернути», – ділиться думками Михайло Смушак.
Якщо ж говорити про перспективу, то концепцію пішохідного середмістя і благоустрою в ньому планують розвивати. Зокрема, є проєкти реконструкції вулиці Шпитальної з облаштуванням громадського простору. А ще, зізнається Смушак, було б чудово демонтувати ринок, який в народі називають «П’ятачок», адже там раніше була Тринітарська площа, цінність якої для історії міста важко переоцінити. Втім, це вже зовсім інша історія.
Тарас ВОЛОШИН