Фіалкові феї. Так називають цих франківок. Уже понад 12 років вони вирощують фіалки. Зараз мають удома по 700 сортів, для квітів навіть відведені окремі кімнати зі стелажами, кондиціонуванням і спеціальним освітленням аж на сотню ламп, тому фіалки тут цвітуть протягом усього року. Їм навіть вмикають класичну музику.
«Спершу діти з чоловіком трохи обурювалися, – сміється Галина Радловська. – Казали: «Скільки ще тих квітів буде в хаті!».
Всі квіти – ексклюзивні, бо сортові, виведені селекційно. До речі, Олександра Кіт навіть вивела свій сорт – «Паризький блюз». Ця фіалка цікава тим, що, коли розквітає, то квітка має один колір, а через деякий час з’являються ще й смужки. Аби вивести рослину, потрібно аж п’ять років. Причому ніколи не знаєш, якою буде ця квітка.
Чому саме фіалки? Бо дуже ніжні і тендітні, красиві, легкі в догляді. Головне – раз на рік міняти ґрунт, обробляти від шкідників, не заливати водою і не ставити під прямі сонячні промені. Взагалі фіалки популярні у всьому світі. Недавно франківки передавали квіти аж у Туреччину.
«Все почалося з декретної відпустки, – розповідає Галина Радловська. – Ми з Олександрою давно дружили, мали однакове захоплення – фіалки. Колекціонували їх. А якось поїхали до фіалковода у Львові. Там накупили аж по сто сортів. Теж захотілося мати таку величезну колекцію. Почали і вже не годні були спинитися. Море помилок наробили: не той ґрунт купили, неправильне освітлення, висота стелажів не підійшла… А тоді ж ніхто з фіалководів не хотів ділитися своїми знаннями, в них було не допитатися поради – боялися конкуренції».
Сім років тому подруги створили клуб «Фіалки Прикарпаття», мають свою сторінку в соцмережі, чотири рази на рік презентують у Франківську виставку фіалок, роблять тематичні майстер-класи, конкурси. Адже багато людей хочуть мати фіалки вдома, але гадки не мають, як за ними доглядати. Олександра пригадує одну жінку, яка придбала на виставці щепку фіалки, а наступного дня повернулася з претензіями: «Де квіти? Чому нічого не виросло?» Вона думала, що за ніч щепка має розквітнути.
До речі, якщо за фіалкою правильно доглядати, але вона все одно не квітне, то треба… насварити її. Це справді працює.
Олександра і Галина їздять по всій Україні зі своїми фіалками. Кажуть, що найбільше ці квіти люблять у Львові і Чернівцях. «Пам’ятаю, як під час ярмарку в Чернівцях дуже дощило, – каже Олександра. – Але так багато людей прийшло – заради фіалок».
У своїх фіалкових кімнатах ці квіткові майстрині майже живуть. Не лише тому, що квіти щодня потребують ретельного догляду – просто там душа відпочиває.
«Я з ранку до ночі коло квітів, – сміється Галина. – Скільки разів уже бувало, на кухні поставлю щось варити і, поки готується, на п’ять хвилин піду до фіалок. А там забуваю геть про все. Аж поки не почую запах підгорілого варива».
Наталя МОСТОВА