Гори помилок не пробачають

  • Гори завжди вабили туристів: неймовірні краєвиди, адреналін, атмосфера, романтика підкорення вершин. Все це залишає теплі спогади та бажання повертатись в гори знову і знову. Однак взимку така романтика може закінчитись трагічно. Щоб цього не трапилось, варто знати правила поведінки при сходженні на гору.


    У горах буває різне

    «Пригадую успішну рятувальну операцію, в якій я особисто брав участь. Людина лежала на вершині, притрушена снігом. Тоді до операції залучили велику кількість рятувальників, пошуки тривали впродовж двох днів, на щастя, все закінчилось добре – чоловіка врятували», – ділиться спогадами Василь Завалко, член громадської організації “Гірський рятувальний центр”, рятувальник на пенсії.

    Щасливо закінчився похід у гори для людей із вадами слуху та мови, які  заблукали в районі гори Мала Говерла у листопаді минулого року. За годину пошуків рятувальники зустріли в задовільному стані чотирьох туристів. Звідти вони на таксі дісталися до місця тимчасового проживання в село Лазещина Закарпатської області.

    Рятувальники також ділились історіями порятунку на сторінці у соцмережі.

    Цьогоріч уже в перший день нового року до рятувальників надійшло повідомлення про заблукалу туристку, жительку Київської області, яка відпочивала в складі групи в одному з готелів. Жінка самостійно пішла на гору Явірник і загубилась. Згодом заблукалу туристку знайшли.

    А через декілька днів до рятувальників звернулась туристка з міста Херсон і повідомила про те, що її чоловік вирушив на гору Говерла, розгубився і не може самостійно зійти з вершини. Згодом рятувальники відшукали туриста. Медичної допомоги він не потребував.

     

    Як не загинути, коли загубився взимку в горах

     Чотири дні житель Києва Ігор Грищенко вважався зниклим безвісти після хуртовини на карпатській горі Гимба на Різдво 2019 року. На третій день він зміг зробити короткий дзвінок і повідомити, що живий. А на четвертий його нарешті знайшли.

    Закарпатські рятувальники розповідали, що такий випадок у їхній практиці вперше, коли людину після чотирьох днів пошуків знайшли живою.

    Ігор Грищенко – професійний лижник, тренер збірної Києва з лижного фрістайлу. Два роки тому, 6 січня, він з другом Віталієм вирішив піднятися на гору Гимба – одну з найвищих в українських Карпатах (масив Боржава), майже півтора кілометра над рівнем моря. Коли піднімалися, опустився туман. Але оскільки напрямок вони знали, то думали, що встигнуть спуститися вниз до настання темряви. Тоді чоловіки не підозрювали, що на них може чигати небезпека.

    “У Віталіка щось трапилося з камусом. Він каже: ти йди, а я дожену. Я сказав, що за десять хвилин його почекаю і щоб він йшов моїми слідами. Але далі заметіль все затягнула, все стало білим, як молоко, і почався сильний вітер. Віталік не знайшов моїх слідів і пішов у іншому напрямку”, – розповів BBC News Україна Ігор Грищенко.

    За його словами, вони були метрів за 50, але не бачили один одного. Мобільної мережі не було. Віталіка знайшли на другий день. А Ігор пробув у горах аж чотири доби.

    “Один раз заснув більше, ніж на годину. Прокинувся змерзлий і вирішив, що так довго більше спати не буду. Та й організм не давав заснути, напевно, включився інстинкт самозбереження”, – розповів Ігор про першу ніч у засніженому лісі.

    Їжі у нього не було, лише трохи шоколадки. Води також – їв сніг. Мобільна мережа так і не з’явилася, а згодом від холоду розрядилися обидва телефони. Пошуки Ігоря тривали паралельно з пошуками ще кількох туристів, які в ті дні загубилися в районі Гимби. Одного з туристів зрештою знайшли мертвим…

    Після ночівлі хлопець почав далі спускатися, вийшов на струмок і йшов по ньому – сподівався, що той виведе його до водоспаду Шипіт чи якогось села.

    На третій день блукання в горах Ігорю, як спершу здалося, нарешті посміхнулася удача – він вийшов до сіновалу. “Тоді я вже був дуже втомлений, і в сіннику мене “виключило”, – розповідає хлопець.

    Майже добу він пролежав у сіновалі, який давав оманливе відчуття захисту від холоду. Там Ігорю все ж вдалося трохи відігріти телефон і додзвонитися до одного з друзів. Він нерозбірливо намагався пояснити, що перебуває біля невідомої річки. Саме цей дзвінок дав новий поштовх для пошуків рятувальників – так вони дізналися, що він принаймні живий.

    “Коли відлежався і з’явилося трохи сил, пішов далі. Буквально за кілометр знайшов будинок лісника”, – згадує Ігор свій четвертий день у горах.

    Біля хатини над ним пролетів вертоліт. Всього лише за 50 метрів над головою, але його не помітили. Врешті там його знайшли лісники, які зігріли глінтвейном та нагодували бутербродом.

    Як правильно йти в гори

    Рятувальники Михайло Ковтун та Василь Завалко дали найважливіші поради для тих, хто планує підкорювати вершини:

    1. Завжди мати пристрій для зв’язку, щоб при потребі викликати рятувальників.
    2. Ознайомитись з маршрутом, тваринами та плазунами місцевості.
    3. Одягатись тепло, але так, щоб було зручно пересуватись.
    4. Проконсультуватись з рятувальниками та досвідченими туристами, аби не наразитися на небезпеку.
    5. Обов’язково мати з собою медикаменти та їжу.
    6. Не вживати алкоголь у горах.

    І ще одне: перш, ніж підкорювати високогір’я, треба почати з більш доступних вершин, наприклад, гора Хом’як, Горгани, Синяк.

    «Я вже понад 30 років ходжу в гори, однак цьогоріч не був, – каже Василь Завалко. – Оскільки погода не сприяла підкоренню вершин. Про тих ентузіастів, які не зважають на погоду, розкажуть таблички довкола Говерли, яких, на жаль, з’являється все більше».

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!