Щороку на Івано-Франківщині стаються тисячі пожеж. Згорають цілі квадратні кілометри полів (а іноді й лісів), горять будинки, господарські будівлі, гаражі, автомобілі. І що найстрашніше – у пожежах продовжують гинути люди.
Невтішна статистика
Протягом 2020 року в Івано-Франківській області спалахнуло 3245 пожеж – це близько дев’яти загорянь щодня. Як розповів «Галицькому кореспонденту» т.в.о. начальника управління Державної служби надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Ігор Оксентюк, у вогні за минулий рік загинули 34 жителі Прикарпаття, ще 33 особи отримали опіки різного ступеня тяжкості.
У цих цифр є і своя «сезонність» – більше пожеж стається навесні та восени. У ці пори року прикарпатці активно спалюють суху траву, що заборонено законом, втім, людей це, на жаль, не спиняє. Так, протягом 2020 року зареєстровано 1611 випадків підпалу сухої трави. Більшу частину з цих загорянь вдавалося швидко ліквідувати, але деякі пожежі поширювалися і призводили до трагічних наслідків. Через спалювання сухої трави загинуло двоє прикарпатців, згоріло близько десяти будинків, також завдається значна шкода довкіллю, гинуть тварини тощо. Тож пожежники вкотре звертаються до людей із закликом НЕ ПАЛИТИ СУХУ ТРАВУ!
А взимку, коли люди починають посилено опалювати свої будинки, частішають випадки пожеж через використання несправних обігрівачів або неправильної експлуатації пічного опалення. Про це розповіла речниця управління ДСНС України в Івано-Франківській області Христина Перцович.
«Влітку значна частина пожеж – це підпали сухої трави. А взимку переважно пожежі виникають через несправні опалювальні печі, перевантаження електромереж і короткі замикання», – каже Христина Перцович.
Крім того, за 2020 рік на Прикарпатті зареєстровано 68 випадків навмисних підпалів майна. Зокрема, мова йде про підпали 18 будинків та 18 автомобілів. У таких випадках рятувальники одразу ж звертаються до правоохоронців. За словами Христини Перцович, для надзвичайників не має значення, чи став причиною пожежі підпал, чи ні – головним є порятунок людей та майна. Але відсоток підпалів серед усіх пожеж на Прикарпатті є незначним, зазначає речниця обласного управління ДСНС.
Резонансні пожежі
Серед 3245 пожеж, що сталися за рік, більшість не завдали значних збитків та не призвели до загибелі людей. Втім, є й сумні винятки.
Так, 27 грудня у селі Хмелівка Богородчанського району спалахнула пожежа в сільській хаті. В одній з кімнат люди, що допомагали вогнеборцям гасити полум’я, знайшли дворічного хлопчика, який не дихав. Медики намагалися його реанімувати, але дитина померла. Ймовірніше за все, хлопчик грався сірниками і випадково щось підпалив у кімнаті. Дитина була вдома сама.
16 листопада у селі Саджавка Богородчанського району виникла пожежа в житловій кімнаті літньої кухні. Вогонь знищив меблі в кімнаті. На місці пожежі виявили тіла двох загиблих чоловіків, віком 50 та 52 роки, які були рідними братами. Причиною загибелі братів стало отруєння продуктами горіння.
9 червня загорівся будинок в селі Устя Снятинського району. Вогонь знищив будівлю повністю, а згодом вдалося встановити, що це був підпал. Правоохоронці з’ясували, що до злочину причетний 27-річний мешканець села Княже, який був раніше судимий. Він посварився зі своєю співмешканкою напередодні і погрожував спалити їй хату. Наступного дня він здійснив свою погрозу. На щастя, жінка не постраждала. А палію загрожує до десяти років за ґратами.
Ще один підпал стався 24 вересня у селі Княжолука Долинського району. Невідома особа проникла на закриту приватну територію, де стояли чотири великі автобуси марки Van Holl, і підпалила їх. Автобуси, що належали місцевому 54-річному підприємцю, згоріли вщент, ніхто з людей не постраждав. Правоохоронці й досі не встановили винуватця цього підпалу.
Крім того, за останніх сім місяців двічі ставалися великі пожежі на заводі «Карпатнафтохім». 15 січня там почалось факельне горіння піролізної печі на площі орієнтовно 45 кв.м. Існувала реальна загроза поширення полум’я на розміщені поруч установки з можливим вибухом. Але завдяки оперативності та професійним діям пожежно-рятувальних підрозділів пожежу було ліквідовано. До гасіння вогню було залучено 63 пожежники та 19 одиниць техніки. А 6 червня на цьому ж заводі зафіксували пожежу в цеху піролізу виробництва етилену і поліетилену.
2 жовтня у селі Новошин Вигодської ОТГ, що у Долинському районі, спалахнула дерев’яна церква Святого Василія Великого (УГКЦ), яка була зведена ще у 1850 році. Будівля загорілася миттєво, за лічені хвилини полум’я охопило весь храм. Врятувати споруду було практично неможливо. Гасити храм разом із пожежниками намагалися і місцеві жителі, які носили воду в відрах, але все марно. Грози у той день не було, тож полум’я не могло спалахнути через удар блискавки. Основною версією щодо причини пожежі стало коротке замикання.
У селі Луквиця 28 грудня намагалися спалити будинок і авто коменданта пластового табору «Чота Крилатих» Олександра Красілича. Серед ночі його мама прокинулася від запаху диму, вийшла і побачила, що горять двері. У гаражі стояли дві автівки, одна з них також зайнялася. Люди витягнули автомобіль, який горів, і загасили надворі. Сліди підпалу були явними – дім і гараж облили відпрацьованим маслом.
Як не стати жертвою полум’я
Пожежники вкотре наголошують: щоб не стати жертвою пожежі, треба лише дотримуватися базових заходів безпеки. Нічого складного у них немає, втім, люди чомусь часто забувають про такі речі.
Зокрема, взимку, під час свят, частішають пожежі, пов’язані з піротехнікою та ялинковими гірляндами. Начальник Івано-Франківського міського відділу УДСНС Василь Мацалак просить людей бути обережними і святкувати відповідально.
«Ми всі розуміємо, що ялинка – це свято, але маємо розуміти і те, що за 7-8 хвилин вигорає квартира. Потрібно використовувати якісні гірлянди, слідкувати за станом розеток, в які вони вмикаються. Забороняється прикрашати ялинки легкозаймистими прикрасами, використовувати біля ялинок петарди, вогні», – сказав надзвичайник.
Головними причинами виникнення пожеж в ДСНС називають куріння в ліжку, необережне поводження з вогнем, порушення правил пожежної безпеки при експлуатації обігрівачів та печей. Останнє часто стається взимку, коли люди вмикають старі несправні обігрівачі на ніч або коли є якісь неполадки з електромережею. До прикладу, в старих будинках електромережа не розрахована на те, що у кожній квартирі одночасно працюватимуть пилосос, пральна машина, два телевізори, обігрівач і тому подібні речі.
Щоб зберегти своє життя та життя близьких вам людей, пам’ятайте основні правила експлуатації електроприладів:
– не допускайте використання для обігріву приміщень несертифікованих та саморобних нагрівальних приладів, газових кухонних плит;
– у разі використання серійних нагрівальних пристроїв прослідкуйте за тим, щоб вони були встановлені відповідним чином, обмежте доступ до них дітей;
– відстань від електричних опалювальних приладів до горючих матеріалів і конструкцій має становити не менше 0,25 м;
– дотримуйтесь правил пожежної безпеки при використанні індивідуальних систем опалення та систем пічного опалення в будинках і хоча б раз на два місяці очищайте димарі від сажі;
– не залишайте без нагляду увімкнені в електромережу нагрівальні прилади, телевізори, праски тощо;
– намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно кілька побутових електроприладів великої потужності;
– не паліть у ліжку!
Тарас ВОЛОШИН