В Івано-Франківську масово труять собак. Після прогулянки власники домашніх тварин повертаються з ними додому і через певний час спостерігають у своїх улюбленців судоми, піну з рота та інші ознаки отруєння. Восени минулого року про це багато говорили, міський голова Івано-Франківська навіть пообіцяв грошову винагороду за викриття зловмисників. Проблема наче зникла. Однак вже у січні 2021 року все повторилося.
Свіжий випадок
Франківка Ірина Білітюк каже, що її собаку отруїли вранці 9 січня в районі вулиць Мазепи та Гурика. Жінка пішла гуляти з домашнім улюбленцем, повернулась додому, дала йому їсти, нічого підозрілого не спостерігала. Тоді її розбудив чоловік і сказав, що кіт поводиться дивно: заскакує на ліжко, голосно нявкає, ніби кличе кудись. Вже потім чоловік побачив, що собака помирає. Він почав його відкачувати, але пес гинув на очах. Не знали, що робити. Ветеринарні клініки були зачинені, бо ж субота і ще й свято. Врешті знайшли єдину відчинену лікарню, принесли собаку до ветеринара з надією на порятунок, лікар робив все можливе, однак врятувати тварину не вдалось.
«Цей собака потрапив до мене з притулку в Надвірній, – розповідає Ірина. – Я саме хотіла собі якогось взяти, а знайома сказала, що є малий, руденький, дуже товариський пес. Поїхали ми з чоловіком і забрали собаку до себе. Улюблениця була дуже доброю і вірною собакою. Прожила з нами близько 5 місяців, стала за цей час повноцінним членом сім’ї. Більше її з нами нема. Знайомі знову пропонують взяти собаку, але я не можу, дуже болить серце від втрати моєї Фоксі».
Коли жінка розповіла про свою проблему у Фейсбуці, одразу ж відгукнулась її сусідка, яка працює дитячим педіатром, і сказала, що її собака також постраждав. Вона одразу зрозуміла, що сталося, і вколола В6, до вечора, на щастя, тварина віджила. Однак до того пес не ходив зовсім, просто лежав, не їв.
Ще одна історія трапилась в однієї зі знайомих Ірини Білітюк. Зі слів жінки, її син вигуляв собаку, завів додому і пішов на роботу. Коли повернувся додому, пес вже був мертвим.
«11 січня я написала заяву в поліцію про отруєння свого собаки, поки що чекаю результатів. Сподіваюсь, зловмисника знайдуть», – каже Ірина.
50 тисяч не допомогли
Франківець Владислав Халабура повідомив, що після прогулянки біля міського озера його собака помер. Він теж підозрює отруєння.
Інцидент трапився ще 5 жовтня. Владислав близько 11 години пішов гуляти із Сані до озера. Собака почувався добре. Але біля озера домашній улюбленець щось з’їв, і десь через годину у нього почались проблеми: дезорієнтація у просторі, ноги підкошувались, з рота йшла піна, почались судоми. Тварину намагались відвезти до ветеринара, проте дорогою вона померла.
За словами франківця, були й інші випадки, коли власники собак заявляли про отруєння. Наприклад, таке трапилось із улюбленцем його сусіда. Щоправда, тоді собаку вдалось врятувати. Хлопець переконаний, що щось підкидають на вході до озера з вулиці Мазепи. Там праворуч є ділянка з травою і декількома деревами, де гуляє найбільше собак.
Ще восени міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків доручив поліції відкрити кримінальне провадження за жорстоке поводження з тваринами. На одній з оперативних нарад мер поцікавився в правоохоронців, на якому етапі перебуває розслідування, однак поліцейські сказали, що рано говорити про результати слідства… Воно триває й досі. Тоді Марцінків оголосив винагороду у розмірі 50 тис. грн для тих, хто знайде вбивцю.
Як врятувати
За словами Стелли Рубець, волонтерки та зоозахисниці, перші симптоми при отруєнні – це порушення координації, кволість, дезорієнтація у просторі. Собака може сідати на задні лапи, на перший погляд здається, що він втомлений. Далі починаються судоми, тварина може стрибати на стіни, кидатись на людей. Спостерігається виділення слини.
«Якщо не надати допомогу, то смерть настає від 30 хвилин і до доби, залежно від ваги тварини та отрути, що потрапила в шлунок, – каже зоозахисниця. – У тварини порушується доступ кисню до клітин та відбувається кисневе голодування, провокується набряк мозку, страждає на фоні сильного отруєння печінка. Проте навіть якщо собака лежить нерухомо, але дихає, його можна врятувати!»
При типових масових отруєннях, що відбуваються у нашому місті, перша допомога – зафіксувати тварину. Бо навіть, коли, на перший погляд, тварина помирає, то при наданні допомоги, вона може підірватися і побігти. Далі слід ввести у м’яз задньої лапи вітамін В6 з розрахунку 1,5 мл (1,5 ампули) на 1 кілограм маси. Потім, якщо собака при свідомості, треба дати «Енторосгель» та багато води. Також необхідно якнайшвидше надати собаці тепло, оскільки різко падає температура тіла.
Що каже поліція
У відповіді на запит журналіста «ГК» Головне управління національної поліції в Івано-Франківській області повідомило, що наразі триває розслідування справи. І нагадує, що зловмисникам загрожує арешт до шести місяців або обмеження волі терміном до трьох років.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ