Учасник АТО Сергій Швець у невеличкому хуторі на Рожнятівщині відкрив страусину ферму
На Прикарпатті – на Рожнятівщині, в Ловагах – є страусина ферма з екзотичною назвою “Саванна”. «Галицький кореспондент» відвідав невеличкий хутір і зустрівся з власниками пернатих.
Від АТО до ферми
Вже під час телефонної розмови учасник АТО Сергій Швець одразу попередив, що автобуси до них не їдуть. Тому в селі Небилів на зупинці треба вийти з маршрутки, а далі продовжити знайомство з тутешньою природою слід пішки, аж до самих Ловагів.
«Страуси добре пристосовуються до наших кліматичних умов, – розповідає Сергій Швець. – Вони переносять морози до мінус 30 градусів. Жива вага здорової особини в середньому становить 160 кілограмів. Страус – невибагливий птах, він не потребує особливих умов утримання і харчування. Ми з родиною зробили для них відповідні огорожі, дотримуючись усіх технологій та вимог».
Живуть ці тварини майже 70 років і приблизно половину свого життя – 35 років – несуться. Їдять птахи пшеницю, ячмінь, кукурудзу та зелену траву – люцерну. Щодо потомства дорослих страусів, маленькі пташенята дуже схожі на їжаків – такі ж колючі.
У селі надзвичайно гарно: зимовий ліс, а поруч річка Лімниця – загалом, затишне і спокійне місце. «Тут, за нашим будинком, влітку та восени ростуть білі гриби і ягоди, – розповідає Сергій. – Тому, щоб зібрати ці дари природи, нікуди далеко їхати не треба».
Ініціаторкою побудови ферми “Саванна” стала мама Сергія Оксана Михайлівна. Каже, спершу було дійсно складно.
“Навіть місцеві жителі сусіднього Небилова не знали довший час про існування нашої ферми, – ділиться жінка. – А ті, хто знав, ставилися скептично, бо не вірили у наш успіх та процвітання. Але, як то кажуть, велика подорож починається з малого кроку».
Ще у 2014-2015 рр. Сергій воював у гарячих точках Волновахи та Гранітного. А після його повернення додому вони розпочали будівництво ферми, яке тривало майже 5 років. Всю територію викорчували власними руками, щоб вирівняти земельну ділянку під будівництво.
У Миколаївській області тоді продавали страусину ферму, а на додачу до неї – інтернет-сайт “Саванна”. Тому молодий підприємець викупив всіх страусів і перевіз їх у хутір Ловаги. Земельна ділянка, де розташована ферма, дісталась йому у спадок від дідуся. Згодом і держава, згідно із чинним законодавством, також виділила землю Сергієві як учаснику АТО.
Безвідходне виробництво
Загони для страусів так якісно і добре утеплені, що Сергій жартує, що в декого з людей будинки гірше утеплені, ніж ці стайні. Тут скрізь металопластикові вікна і обшивка плитою. У кожної пари своя загорода та вхід у будиночок. А живуть тут Цезар, Танцюрист, Тайсон, Катя, Грицько і Варвара – солодка пара… На прохання господаря, за його командою страус Танцюрист почав танцювати. Це було щось неймовірне, непередбачуване і геть нове! Птах ритмічно похитував своїми довжелезними ногами…
Одним із напрямків розвитку страусиного господарства може бути розведення молодняка і маточного поголів’я на продаж. Іншим – виробництво м’яса та яєць. Третім – отримання додаткового доходу від туризму.
Щодо самого страусівництва, це взагалі безвідходне виробництво. Зокрема, це і непоганий вихід чистого м’яса – від загальної ваги птиці. Та й шкіра страуса за своїми якісними характеристиками перевершує крокодилячу, а її зносостійкість оцінюється десятками років. Яйця використовують для їжі або для закладки в інкубатори. Вага одного страусиного яйця становить 1-2 кілограми і дорівнює вазі 30 курячих яєць.
Із шкаралупи страусиного яйця власники ферми власноруч виготовляють різні дизайнерські світильники і прикраси. Пір’я також використовується для виготовлення головних уборів, а особливо для театральних і фестивальних костюмів. Навіть з вій страусів роблять набори для нарощування вій для жінок, що нині є особливо модним і популярним.
Цінний і жир страусів, бо має лікувальні властивості. Коли на тілі людини є ранки чи порізи, цей жир знімає біль. Помічним він є і при болях у суглобах.
Туристам буде цікаво
Загалом ферма налічує 15 дорослих страусів і їх чимале потомство. Ще тут живуть фазани, цесарки, білки та лебеді.
Переважно люди самі знаходять ферму через сайт “Саванна”. Також молодий фермер почав працювати з турагентствами. Туристи часто замовляють екскурсії з дегустацією страусиного м’яса, що за смаком схоже на дичину. Пригощають тут туристів котлетами та в’яленим страусиним м’ясом. Яйця страуса також можна замовити з доставкою від “Нової пошти”, але Сергій Швець зізнався, що в основному їх туристи забирають із собою.
Хоч у Cергія є дві вищі освіти, він поки що не планує працювати за спеціальністю, а продовжує розвивати свою екзотичну ферму. Для цього вже придбав красивого, з різнобарвним пір’ям, павича та делікатних цесарок, а ще – екзотичних курей, качок та гусей. На досягнутому фермер зупинятися не планує.
Насамперед він хоче завоювати постійних клієнтів, для яких активно створює відповідний сервіс і якість. Побували на фермі уже туристи зі Львова, Чернівців, Хмельницького, Житомира та Києва.
Виглядає, страусівництво стає перспективним і цікавим бізнесом. У найближчому майбутньому чоловік планує збудувати мінігольф та тир, лазертаг (лазерні стрільби). І вже розпочав для цього необхідні підготовчі роботи. На сьогодні вже відкрита сауна, облаштовані дитячі майданчики, гойдалки та фотозони.
Колишній атовець щодня працює на своїй фермі. Навіть викопав ставок та запустив коропа. Неподалік також розташована Турова Дача (заповідник). Тож гостям-туристам, які завітають на Рожнятівщину, тут є що оглянути.
Мар’яна ЛОКАТИР