Із початку 2021 року в Україні зросли тарифи на газ та електрику для населення, і це викликало протести у різних регіонах держави, у т. ч. на Прикарпатті. Люди здебільшого вдаються до перекривання доріг. І аж після того, коли цей дзвін вдарив, спохватилася центральна влада…
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поділяє протестні настрої франківців і жителів Прикарпаття, які вимагають знизити тарифи на енергоносії. Адже зростання вартості газу та електроенергії з 1 січня завдало болючого удару як по людях, так і по важливих для міста сферах. І хоча уряд пішов на поступки, дещо зменшивши ціну на газ для споживачів, це не розв’язує проблеми, вважає очільник Франківська.
«По-перше, ціну газу не знизили. Наприклад, для «Теплокомуненерго» вона залишилася на рівні 9 800 грн за 1 000 куб. м, а тому тепло дорожчає, – зазначив Руслан Марцінків. – Подорожчала електрика – і, відповідно, дорожчими стануть вода і каналізація. Подорожчала солярка – і, відповідно, великих збитків нині зазнає громадський транспорт, бо дозволено перевозити пасажирів тільки на сидячих місцях.
Я не дуже тішуся і з того, що зросла мінімальна заробітна плата – при цьому багато людей втратять субсидії і пільги. Тому що чим більша мінімальна заробітна плата, тим вищим стає і поріг, що дає право на отримання субсидій і пільг. Приблизно 80 000 франківців вже не зможуть отримувати субсидії і пільги.
Ми не застраховані і від нового підвищення цін на газ, бо ж є план підвищення тарифів на електроенергію з 1 квітня та з 1 червня. Отож, хотілось би, щоб дії уряду були більш обдумані. А щоб нині чинні рішення були переглянуті, треба тиснути на уряд».
Як відомо, ціни на газ в Україні формуються залежно від вартості блакитного палива на європейських хабах за попередній місяць. Отже, ціна на січень – на основі вартості за грудень. При цьому є великий простір для спекуляцій. Адже якщо постачальник придбав газ, скажімо, влітку минулого року, коли були дуже низькі ціни, в рахунках для споживачів вказується актуальна ціна для європейського ринку за грудень, коли ціни зросли. Якраз на цьому акцентували увагу міський голова і депутатський корпус Івано-Франківської міської ради в своєму зверненні до трьох найвищих інстанцій української влади щодо невідкладного зменшення тарифів на житлово-комунальні послуги та цін на газ для населення.
«В умовах тривалого карантину, зростання безробіття та рівня бідності громадян, падіння економіки продовжується тиск на громадян шляхом постійного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, – сказано у зверненні Івано-Франківської міської ради до Президента України, прем’єр-міністра і Верховної Ради. – Підвищення цін на енергоносії – це ланцюгова реакція, що понесе зростання цін на практично всі галузі… Поспіхом реагуючи на численні акції протесту, що відбулися в усіх регіонах України, уряд «переможно» відрапортував, що прийняв рішення знизити ціни на газ для населення до 6,99 грн/куб.м. Однак не так голосно уряд заявив, що це зниження стосуватиметься тільки платіжок за лютий, а всі інші місяці опалювального сезону залишаться за старою ціною – майже 10 грн/ куб.м. До того ж, зниження цін стосується лише фізичних осіб. Натомість для організацій теплокомуненерго вартість не переглянули і кубометр газу рахується за високим тарифом. У що це вилиється? У захмарні тисячні платіжки за тепло для людей. Така ганебна політика уряду на догоду олігархам та власникам приватних облгазів, як-от приватної компанії «Івано-Франківськгаззбут», ставить на коліна власне населення країни. Приймаючи державний бюджет на 2021 рік, ні Верховна Рада України в особі монобільшості «Слуг народу», ні Кабінет Міністрів України не подбали про передбачення необхідних коштів на субсидії для населення. Президент та прем’єр-міністр України у своїх новорічних привітаннях заявляли, що населення України стає заможнішим. Про яку ж частину населення вони говорили, українцям не відомо. Напевно, про оточення президента та олігархів, які з року в рік грабують українців через платіжки за газ та електроенергію. Ми вимагаємо від Президента України стати на захист народу України у цій боротьбі з олігархами та монополістами ринку електроенергії та природного газу. Ми вимагаємо від Верховної Ради України в найкоротші терміни внести зміни до державного бюджету, забезпечивши показники фінансування житлово-комунальних субсидій для населення на рівні, не меншому за торішній. Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України переглянути свої рішення про скасування пільгового тарифу на електроенергію для населення та збільшити його розмір до 200 кВт зі збереженням пільгової ціни на рівні 0,9 грн, а для осіб, у яких встановлено електроопалення, на період опалювального сезону встановити сплату за спожиту електроенергію на рівні 50 відсотків. Крім того, вимагаємо розробити механізм обмеження націнки постачальників газу на транспортування, прив’язавши її до ціни транспортування НАК «Нафтогаз України»; встановити ціну на газ на рівні запропонованої НАК «Нафтогаз України» улітку 2020 року – 4,49 грн. І не лише для фізичних осіб, але й для організацій теплокомуненерго».
Але нинішні проблеми простих людей тарифами не обмежуються. Інші клопоти мають франківці, які чекають на транспортних зупинках, а повз них проїжджають напівпорожні автобуси. Це теж сьогоднішні реалії Івано-Франківська, породжені постановами уряду. Цю ситуацію в місті минулого тижня обговорили на сесійному засіданні депутати міської ради. Скасувати заборону на перевезення стоячих пасажирів та дозволити працювати громадському транспорту у повному режимі – з такою вимогою до уряду звернувся міський голова Руслан Марцінків. Він пояснив, що перевезення пасажирів в умовах чинних обмежень – виключно на сидячих місцях – породжує соціальну напругу. Люди змушені годинами очікувати в чергах на зупинках, щоб скористатися можливістю доїзду. Від урядових обмежень великих фінансових втрат зазнають і перевізники. До прикладу, якщо великогабаритний автобус розрахований на 94-96 пасажирів, то, згідно з чинними обмеженнями, він може перевезти лише третину людей від цього числа.
Тож Івано-Франківська міська рада звернулася до Президента України, прем’єр-міністра і Верховної Ради із закликом переглянути чинну постанову в частині обмежень, що стосуються громадського транспорту. «Скасувати заборону на перевезення стоячих пасажирів та дозволити громадському транспорту працювати в повному режимі», – йдеться у зверненні.
Мирослав СТЕФАНЦІВ