Його Карпати надихають…

  • Майстер Петро Скрипка понад 20 років займається різьбою по дереву

    Що таке різьба по дереву, знає кожен із нас. Ще з дитячих років цьому мистецтву навчають у школі. Наші предки були добрими майстрами різьби по дереву, вони щедро оздоблювали різьбленням предмети тогочасного побутового і господарського призначення. Скрині, столи, ліжка, тарілки прикрашались різьбленими орнаментами.

    Тоді майстри-різьбярі оздоблювали різьбленням дерев’яні цвинтарні та придорожні хрести, що споруджувалися на роздоріжжях, перехрестях шляхів, біля церков і криниць. Різьблення по дереву – це не тільки вид декоративно-прикладного мистецтва, воно є одним із видів художньої обробки дерева поряд з випилюванням та токарною обробкою.

    Різьба по дереву й до наших днів залишається одним із національних видів прикладного мистецтва українців. З кожним роком стає все менше майстрів, які вміють працювати з деревом, зокрема тих, що займаються різьбою по ньому. Ось уже понад 20 років у селищі Перегінське професійно займається різьбленням майстер Петро Скрипка.

    “Спочатку це було хобі, яке переросло у професію, – розповідає 41-річний чоловік. – Раніше у нашому селищі було десятки різьбярів, а нині залишилося 3-5 чоловік. Своєю справою я займаюся уже досить давно. Ще з шкільних років любив ліпити з пластиліну фігурки та малювати».

    Згодом Петро почав робити серйозніші речі: дерев’яні тарчі та дзеркала, що були особливо модні в тяжкі 90-ті роки. Саме той складний час дав можливість майстрові знайти себе як людину, як професіонала своєї справи. Нині часи змінилися, і в попиті серед клієнтів об’ємні дерев’яні фігури для облагородження приватних дворів, магазинів, ресторанів, а також різноманітних відпочинкових зон.

    Коли Петро Скрипка виконує замовлення клієнта, то враховує всі його побажання, але й водночас робить те, що підказує йому внутрішній голос. Адже цікавиться мистецтвом загалом, і все це мотивує та розвиває його, а ще – допомагає втілювати нові задуми й ескізи.

    Навиків до малювання набувають донечки різьбяра, 14-річна Аня та 4-річна Аліна. Старша донечка відвідує гурток малювання. Петро Скрипка вважає, що дітям треба подавати хороший приклад, допомагати і, головне, – вірити у їхні можливості. Дружина Наталія поділяє захоплення чоловіка і завжди підтримує його творчі починання.

    Народний майстер також розповів, що переважно виконує роботи з дерева на карпатську тематику: вирізьблює фігури тварин – ведмедів, лисів, вовків. Родзинкою саме наших майстрів є те, що вони добре вміють передати красу неповторних Карпат.

    “Наші гори Карпати надихають мене, – розповідає Петро. – А різьба – то як поезія, тільки в дереві. Моя професія – це не лише напружена творча і фізична праця. Це ще й джерело морального задоволення від творіння рук своїх і можливість вирішити проблему власного працевлаштування, забезпечити добробут своєї родини”.

    Серед продукції майстра є декоративні елементи інтер’єру з різьбою, дерев’яні скульптури, він займається обробкою фасадів для меблів, різьбою іконостасів. Сам процес створення виробу дуже тривалий, може займати від одного дня до місяця чи кількох. Та і не всяка деревина підійде для різьблення. За словами різьбяра, найкраще підходить деревина липи, дуба, вільхи, горіха, бука, груші. Перевага надається липі, її деревина годиться для всіх видів різьблення. Однорідна за структурою волокон, м’яка, вона однаково добре ріжеться уздовж і впоперек волокон, підлягає обробці практично будь-яким способом. Для різьблення з великим малюнком добре підходить деревина дуба.

    Різноманітні різці, пили, бензопили – це неповний перелік інструментів, якими вміло володіє Петро Скрипка. Майстер по дереву щорічно бере участь у конкурсах різьбярів, що проходять у різних куточках України – у Києві, на Закарпатті чи Волині. З усієї країни на ці конкурси з’їжджаються як професіонали, так і початківці. Кожен з учасників працює на швидкість і показує дещо своє, відмінне від інших.

    Петро Скрипка запевняє, що дуже швидко різьбярство з його напрямками, стилями, технікою виконання знову стане шалено популярним і увійде в моду, як раніше. Бо ручна робота буде завжди в пошані. Ще різьбярство – це повернення до того багатогранного матеріалу, який створила сама природа.

    А теми і сюжети для втілення в дереві прикарпатець Петро Скрипка бере у спостереженнях за природою рідного краю, фантазії якої, погодьмося, невичерпні.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!