За дев’ять днів березня в Івано-Франківській області діагностували 4529 випадків коронавірусу. А 101 людина померла тільки протягом останнього тижня. Це абсолютні рекорди. Ситуація тільки наростає: лікарні переповнені, влада шукає додаткові ліжко-місця, а «червоні» карантинні заходи поки що не дають бажаного результату.
З середини січня прикарпатські інфекціоністи почали спостерігати нову картину перебігу захворювання: вірус став агресивнішим, тяжче піддається лікуванню і вражає молодші вікові групи.
Рибка, яку викинуло на берег…
Вже другий тиждень із підступною хворобою веде боротьбу франківчанка Василина Бантуш. У дівчини досить цікава історія: до того моменту, як їй «пощастило» зустрітися з COVID-19, перехворіли усі її родичі, друзі та колеги. Дівчина здала десяток тестів після кожного контакту з хворими і продовжувала залишатися здоровою.
«Імунітет, везіння, карма чи все вкупі протримали мене рік. Перший раз контактною я була у липні 2020 року, коли захворів співробітник. Потім був чоловік, батьки і ще п’ятеро родичів, хворіли друзі, на роботі. В грудні я два тижні пролежала в неврології, де теж були підтверджені випадки, але сама поступила і виписалась «негативною». Загалом за цей час здала 6 ІФА і 4 ПЛР», – розповідає дівчина.
«Позитивною» франківка стала 1 березня. Каже, що востаннє такою слабкою була після того, як потрапила до лікарні з черепно-мозковою травмою та струсом мозку.
«Неймовірна слабкість, нудота, головний біль, кашель з кров’ю і важке дихання. Ніби в рибки, яку викинуло під час шторму на берег», – розповідає про самопочуття дівчина.
У Василини вже десятий день хвороби і третій, як почала дихати нормально. «Температури немає, нюху і смаку – теж. Сильно болить голова, «стрибає» тиск. Але вже немає дикої ломоти в тілі і помалу з’являються сили, щоб ходити нормально, а не попри стінку», – ділиться дівчина.
І таких, як Василина, нині в місті та області сотні. Статистика говорить у середньому про 500-600 нових COVID-випадків щодня. Фахівці ж кажуть множити цифру, як мінімум, на два. Багато людей лікуються вдома і не звертаються по медичну допомогу, багато думають, що COVID – то не про них, і продовжують жити звичним життям, навіть не підозрюючи, що вони є переносниками вірусу.
Хворі помолодшали
Заразніший, триває довше та довше лікується. Усе це ознаки нового штаму COVID-19, про який говорять у МОЗ. Медики називають його «британським», і два випадки саме цього штаму виявив Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського НАМН в Івано-Франківську.
Власне, це і пояснює ті блискавичні темпи наростання кількості хворих, з якими область зіткнулася на початку 2021 року. Та поки що місцеві лікарі не беруться стверджувати, що саме цей різновид COVID-19 масово панує на Прикарпатті.
«В Івано-Франківську дійсно, згідно з лабораторними дослідженнями, є два випадки «британського» штаму коронавірусу. Але ми не маємо можливості кожного пацієнта перевірити саме на цей штам. І це навіть загалом в Україні не можуть зробити. Наскільки я знаю, зразки відібраного матеріалу відправили за кордон», – пояснює заступник головного лікаря ЦМКЛ Володимир Вовчук.
Проте зазначають, що клініка хвороби, яку зараз вони бачать, дійсно змінилася.
«З 15-20 січня ми побачили наростання кількості хворих. Вірус почав швидше передаватися. Ми побачили тяжчий перебіг хвороби. При тяжких пневмоніях, тобто у пацієнтів, які є у відділенні невідкладної допомоги, ми також спостерігаємо кровохаркання. Дотепер характерним був сухий кашель, а тепер бачимо появу прожилків крові у харкотинні. Також по-іншому розвиваються самі пневмонії. Якщо раніше ми їх спостерігали на 8-10-й день, то тепер перші ознаки коронавірусу наче не складні, а пневмонія може розвинутися і на 14-16-й день», – розповідає лікар-інфекціоніст, завкафедри інфекційних хвороб та епідеміології ІФНМУ, професорка Олександра Пришляк.
Про нові симптоми говорить і Володимир Вовчук. Каже, що дуже поширеними є загострення з боку шлунково-кишкового тракту, різноманітні кишкові розлади, а відома вже усім втрата нюху і смаку тепер не показник.
«Не завжди пацієнти втрачають, нюх і смак, як було раніше. Спостерігаємо багато неврологічних проявів. Притаманний також хвильовий перебіг температури: вона то знижується, то зростає», – пояснює Володимир Вовчук.
Медик зазначає, що пацієнти почали надходити важчі, люди за звичкою лікуються вдома і звертаються до лікарів вже у критичних станах. «З одного боку, хвороба розвивається блискавично, але люди далі продовжують лікуватися вдома, і вже коли різко стає погано, звертаються у лікарню», – додає Вовчук.
Також більшість хворих, які перебувають на лікуванні у медзакладах міста, потребує кисневої підтримки. «Зараз багато кисневозалежних. Мова про тяжкі пневмонії з дихальною недостатністю, людина мусить постійно дихати киснем, інакше ніяк», – говорить Олександра Пришляк.
А ще, за словами лікаря-інфекціоніста, хворі помолодшали. Якщо раніше вік групи ризику був 65+, то зараз тяжкий COVID-19 часто у 30-40-річних. Серйозно хворіти почали і діти – головним чином, у них констатують пневмонії.
«Такої картини ми не спостерігали раніше. Ми з колегами-інфекціоністами дійшли до висновку, що відбулася якась мутація вірусу. Очевидно, це якийсь мутований штам», – підсумовує Олександра Пришляк і додає, що, вочевидь, причиною його появи могли стати велика кількість контактів між людьми за час зимових свят, великий потік туристів та недотримання карантинних обмежень.
Черги на кисень та брак персоналу
Тим часом ситуація у медичних закладах міста критична, доповідають медики на нараді у міського голови. В обох лікарнях Івано-Франківська, які лікують ковідних пацієнтів, – Центральній міській клінічній лікарні та Центральній міській лікарні №1 – не вистачає місць, усі резерви заповнені.
«На ранок вівторка, 9 березня, у ЦМКЛ завантаженість ліжок складає 110%. Лікарня використала всі можливі резерви для збільшення кількості ліжок і можливості утримувати пацієнтів. Ситуація критична», – зауважує заступник головного лікаря Володимир Вовчук.
Є черга на ліжка, які під’єднані до кисневої мережі.
«Постійно переводимо важких кисневозалежних – тих, хто вже не може перебувати на концентраторах і потребує стаціонарної кисневої точки. По кожній точці йде облік, є черга хворих на кисень у лікарні», – говорить медик.
Окрім того, що бракує місць, є проблеми із персоналом. Допомогу пацієнтам на вихідних надавали і хірурги, і кардіохірурги, і лікарі й медсестри інших профілів. Також до чергувань залучають інтернів.
Аналогічна ситуація в міській лікарні №1. Тут завантаженість ліжок – 112%.
«Є такі випадки, коли привозять хворого у важкому стані, так, що лікарі зобов’язані класти його на кисневе ліжко, то в цей момент хворий з цього ліжка, який тимчасово може перебувати без кисню, переводиться на будь-яке інше місце. Навіть поруч з палатою, щоб звільнити кисневе», – описує ситуацію головний лікар лікарні №1 Тарас Василик.
У той час усі додаткові резерви станом на зараз місто вже використало: розгорнуто перший поверх Кардіологічного центру на вулиці Мазепи, а також додаткові ліжка у перинатальному центрі.
Міська влада вкотре планує звертатися до області, щоб для пацієнтів з міських лікарень облаштувати ще один поверх кардіоцентру.
Марія ЛУТЧИН