Обійти люк – зберегти життя

  • Нещодавно у Львові кришка люка влетіла у машину та забрала життя десятирічного хлопчика.  Після цього випадку міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків доручив перевірити усі отвори у місті, аби ситуація не повторилася.

    Люк, який вбив дитину

    У Львові 21 березня близько 21 години вечора автомобіль Mitsubishi L200 наїхав на каналізаційний люк на дорозі. Від наїзду кришка вилетіла з місця і влучила у лобове скло автомобіля Acura MDX, що їхав по зустрічній смузі.

    Удар припав на лобове скло. Розбивши його, кришка влучила у 10-річного хлопчика, який сидів на передньому пасажирському сидінні автомобіля. Від отриманих травм дитина померла на місці ДТП. Металевий диск зупинився аж у багажнику автівки. На задньому сидінні сиділа мати дитини. Вона вціліла.

    Автомобіль Mitsubishi L200, що наїхав на люк, належав Державній службі з надзвичайних ситуацій України у Львівській області. За повідомленням відомства, він слідував до місця пожежі з увімкненими маячками та спеціальним звуковим сигналом. За кермом службового авто був 47-річний львів’янин.

    «Водій побачив, що люк знаходиться не на посадочному місці, а трохи зміщений. Він встиг зманеврувати переднім колесом, але заднє – потрапило прямо в люк», – каже речник ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев, передає 5 канал.

    Правоохоронці відкрили кримінальне провадження і встановлюють обставини події, повідомили в поліції Львівщини.

    У мерії кажуть, що кришка люка була дійсно прикріплена неправильно. Мер Львова Андрій Садовий заявив, що місто максимально допоможе сім’ї, а з батьками дитини працюють психологи. За словами міського голови, люк знаходився на своєму місці. Він не був прикріплений, але обгороджений, бо там проводилися ремонтні роботи.  Прикріпити кришку мали уже наступного дня. Хто зніс огорожу – невідомо. Винуватцю, кажуть правоохоронці, загрожує вісім років позбавлення волі.

    Каналізаційний люк перебуває на балансі водоканалу. Там стверджують, що він був аварійним і на час ремонтних робіт його обгороджували, як годиться. Навіть є фото-докази.

    За день до цієї аварії машиною на люк наїхав ще один мешканець Львівщини – Тарас Бек. Він згадує, що помітив перешкоду не одразу. А коли хотів об’їхати її, то потрапив у неї заднім колесом. «Подумав, що якщо відкритий люк на дорозі, то це може призвести до біди. Тому зателефонував правоохоронцям», – каже Бек.

    Тоді патрульна поліція склала акт огляду дорожнього покриття і передали на гарячу лінію міста.

    «Перевіряємо люки завжди»

    Комунальне підприємство «Івано-Франківськводоекотехпром» обслуговує близько 35 тисяч люків. З них 25 тисяч – це каналізаційні люки, ще 10 тисяч – водопровідні.

    Також на їх балансі знаходиться 3600 дощоприймальних решіток. Прессекретар КП “Водоекотехпром” Володимир Шпег  розповів, що працівники підприємства обстежують і проводять заміни люків не тільки за розпорядженням міського голови.

    «Усі перевірки ми робили раніше, і робимо зараз. Цю роботу  ніколи не залишаємо. Адже дбаємо про безпеку наших мешканців. Бо це для нас найважливіше. Тому аварійні люки замінюються завжди», – каже Шпег.

    Зазвичай, каже, саме мешканці міста повідомляють КП про те, що потрібно замінити люк чи відремонтувати його. Часто інформацію надсилають на сторінку у Фейсбук. Дехто телефонує на гарячу лінію. Також є сайт оперативного реагування 15 80.

    «Перш за все закликаємо мешканців міста Івано-Франківська повідомляти про відсутність кришки, чи погано влаштований люк. Але варто вказувати достовірну інформацію – на якій вулиці, де саме, можна надіслати фото. Аби аварійна бригада знала, де шукати місце поломки», – зауважує прессекретар.

    Усі закупівлі кришок люків у місті відбуваються через систему Prozorro. Середня ціна – 2000 гривень. Це не враховуючи роботи.

    «Бувають люки, які можуть стояти роками. А буває, що після ремонту дороги не правильно зафіксували саму кришку. І під час навантаження на цей люк машинами, навколо можуть утворюватися тріщини, чи деформація кришки, і потім вона може вилетіти. Такі явища дійсно існують. Люки, які можна укріпити, ми закріплюємо. Але якщо ж тріснута кільцева частина, або відламані кріплення тоді уже проводиться повна заміна кришки люка», – пояснює Шпег.

  • Інколи  кришки від люків крадуть. Володимир Шпег розповідає, що їх розпилюють. А потім здають на металолом.  Є люди, які забирають люки собі додому. Навіть інколи крадуть бетонні кришки, які є тимчасові.

    «Ми їх виготовляємо самі. Але мешканці мають усвідомити, що на них також йде відповідний ресурс, час. Адже кожен люк є індивідуальний», – каже Володимир Шпег.

    Він додає, що важливо аби й поліція робила рейтинг по пунктах передачі металу. Розповів прессекретар і те, що представники водоканалів України подали документ, аби за крадіжку люків була передбачена кримінальна відповідальність. Адже відсутність кришки, яку хтось вкрав, може наражати на небезпеку людей.

    «Буває,  що люди телефонують і кажуть: «Чому уже декілька днів немає жодної реакції підприємства на відсутню кришку?». Але це не так. Реакція є. Усі заявки ми фіксуємо. Треба розуміти, що ми проходимо через систему Prozorro. Ми повинні оголосити тендер на закупівлю. Знати скільки люків замовити на наступний місяць ми передбачити не можемо. Тому інколи їх бракує. Уже давно у місті не розміщаємо пластикові кришки, дерев’яні, ставимо тільки металічні, нові», – ділиться Шпег.

    «Ніколи не стаю на кришку»

    Іванофранківці реагують на люки по-різному. Хтось обходить їх стороною, боячись провалитися, а хтось і зовсім не звертає на них увагу. Такі залатані діри є й на дорогах. Зазвичай водії об’їжджають їх, аби не пошкодити автівку.

    Франківка Марія Назарчук почала боятися ставати на кришку люка після одного випадку, який трапився з нею близько року тому. Тоді вона поверталася з роботи.

    «Було уже темно. Я ще мала пакети в руках, тому навіть і не дивилася під ноги. Знаю, що біля мого будинку є декілька отворів. Ніколи не переживала, коли ставала на кришку. Але після цього випадку добре дивлюся куди йду», – каже Назарчук.

    Жінка уже майже була біля свого під’їзду. Почала ритися в сумці, аби знайти ключі. Вона навіть не побачила, що кришка люка на яку вона от-от наступить трішки відсунута.

    «Я наступила не на центр кришки, а з боку. І моя нога просто швидко провалилася вниз в отвір. Добре, що нічого не зламала, хоча синець заживав ще довго. Тоді добряче перелякалася. Тепер ці діри обходжу», – розповідає франківка.

    Небезпечні люки

    У травні 2020 року у Черкасах 4-річна дитина впала у каналізаційний люк біля дитячого майданчика. Отвір на недобудованому футбольному полі був прикритий фанерою. При падінні хлопчик напоровся на металеві штирі, але відбувся синцями, забиттями та переляком.

    У 2015 році півторарічна дитина впала в люк у Дніпрі. Це сталося на території школи. Хлопчик пролетів два метри і дивом не пошкодився.

    У 2013 році у Львові у відчинений каналізаційний люк впав дворічний хлопчик. Дитина гуляла з бабусею, бігла на кілька метрів попереду. Його тіло шукали два дні. Сильна течія віднесла його за півтора кілометра від місця падіння”. Тоді за фактом службового недбальства до чотирьох років ув’язнення засудили начальника дільниці каналізаційних мереж «Львівводоканалу».

    Ріта Боднар

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!