Аби зробити капітальний ремонт усіх доріг, вулиць та скверів у Івано-Франківську, коштів не вистачить, напевне, ніколи. Відтак у місті намагаються робити хоча б щось за мінімальну вартість. Нещодавно заступник міського голови Михайло Смушак анонсував великі плани на 2021 рік. Що планують?
«Таких коштів немає»
Якісні речі коштують дорого. А безкоштовно нічого не буває. Саме такої думки дотримується директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайло Смушак.
«Якщо люди хочуть жити в Івано-Франківську, як у Європі, з такою ж інфраструктурою, то ми повинні розуміти, що ми живемо в країні третього світу. Нам вакцину привозять за залишковим принципом, у нас пенсіонер отримує 100 доларів, за які має прожити місяць. Але при цьому ми всі собі фантазуємо, що в Україні мають бути дороги, тротуари, громадський транспорт та інше на рівні європейському. Але якісна інфраструктура коштує дорого», – каже Смушак.
Головний комунальник зауважує, що в Івано-Франківську є близько 250 кілометрів доріг. Не рахуючи сіл, які приєдналися до міста. За капітальний ремонт одного кілометра треба заплатити один мільйон доларів. А 250 мільйонів доларів – це понад 6 мільярдів гривень. «Тому, коли дехто питає: «Чому ви тільки латаєте ями? Чому ви не робите ремонт капітальний?», то відповідь така: «Бо коштів не вистачає в міста». Враховуючи те, що у нас є сьогодні, а це економічна криза, спричинена коронавірусом, а також згортання децентралізації і загалом погіршення економічної ситуації в державі, ми не можемо дозволити собі так багато. Зараз доводиться визначати локальні пріоритети. Ми обираємо, де можна зробити щось капітально нове, а інше вже підтримується в такому стані, щоб воно виглядало нормально. Тобто аби на дорозі не було глибоких ям. Тому ямковий ремонт і робиться», – пояснює Михайло Смушак.
Він пригадує, що ще років п’ять тому в Івано-Франківську робили великі, масштабні проєкти, а потім припинили. Зараз, за словами чиновника, пробують знову щось почати.
Коштів вистачить не на все
Цьогоріч департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики зосередив свою увагу на безпеці, комфорті, доступності, зручності, рівноправності дорожньої інфраструктури, яка є в Івано-Франківську.
Директор департаменту Михайло Смушак каже, що є багато проєктів, які хотілося б втілити у життя. Та, на жаль, деякі з них відклали на потім через нестачу коштів.
Цього року мають доробити Автоливмашівську. Торік виконували уже деякі роботи. І по мережах, і з прокладання нижнього шару. Зараз цей проєкт переробляють. На завершення капітального ремонту Автоливмашівської, за словами головного комунальника міста, треба ще 14-15 мільйонів.
«Це та вулиця, яку ми маємо доробити», – наголошує Смушак.
Ще один задум – це вулиця Крушельницької. Її довжина близько 100 метрів. Вона має бути продовженням вулиці Лесі Українки. Щоб зробити цю вуличку, потрібно 2,5 мільйона.
«Не знаю, чи вулиця Крушельницької почнеться робитися цього року. Тендер відбувся вже більше року тому. Угода укладена. Але невідомо, чи почнуть її робити. Адже повинні закінчити й інші проєкти. Наприклад, з’єднання бульварів, міст на Пасічну. Звісно, можна робити в борг, але це неправильний шлях. Ми повинні закінчити вже розпочаті об’єкти, а потім плануватимемо нові», – говорить чиновник.
Також взялися робити й нові схеми організації руху. Це перехрестя вулиць Незалежності – Угорницька – Микитинецька. Проєкт зараз у поліції на погодженні. За допомогою розмітки хочуть зробити додаткові смуги. Їх на дорозі має бути не чотири, а п’ять. Також планують зробити окрему смугу для автобусів.
«Ми зараз розвиваємо громадський транспорт. Відповідно, ми повинні зробити все, аби він був комфортним, зручним. Тож для початку маємо визначити, що автобус їде по виділеній смузі, а машина стоїть в заторах. Тому хочемо робити смуги суто для громадського транспорту», – каже Смушак.
Смуги будуть однакової ширини. Таке планують зробити на вулицях Тисменицька, Незалежності, Галицька.
«Для таких робіт необхідно добре вивчити вулицю. Зрозуміти, де є проблемні ділянки, і, змінивши розмітку, знаки, світлофор, а це фактично копійчані кошти, вирішити проблему з комфортом і швидкістю громадського транспорту», – зауважує Смушак.
Також планують внести деякі зміни в розмітці на перехресті вулиць Незалежності – Івасюка – Микитинецька.
Візьмуться й за кільце Надрічна – Галицька – Набережна імені Василя Стефаника. У проєкті пропонують продовжити ліву частину кільця, щоб не утворювалися перехресні потоки. Кільце планують зробити «турбованим». Відтак удвічі збільшиться його пропускна здатність, утвориться третя смуга для повороту праворуч.
“На сьогодні це кільце працює як перехрестя, а не як кільце. Тому ми плануємо трохи видовжити його. Дві смуги будуть їхати по кільцю, а одна смуга буде їхати праворуч. Сьогодні ж одна смуга їде на кільце”, – пояснює головний комунальник міста.
Змінять рух і на вулицях Коновальця та Івасюка.
Беруть до уваги й перехрестя вулиць Василіянок – Грушевського – Гаркуші – Грюнвальдська. Це місце, де в Івано-Франківську найчастіше трапляються дорожньо-транспортні пригоди.
А ще цього року почнуть робити проєкт на перехресті вулиць Довга – Берегова. Його вартість – близько 6-7 мільйонів. Левова частка має йти на те, що повинні переасфальтувати усю площу, зробити нові тротуари, освітлення та велодоріжки. Але коштів поки що немає, тому проєкт розіб’ють на кілька етапів.
Візьмуться й за роботу на кільці Довженка – Мазепи – Набережна – Крихівецька: там планують добудувати острівці безпеки.
І одне з головних завдань – змінити на деяких вулицях світлофорне реагування. Це перехрестя вулиць Коновальця – Медична, Коновальця – Сорохтея, в’їзд у село Драгомирчани, перехрестя вулиць Галицька – Хіміків, перехрестя вулиць Надрічна – Максимовича, Івасюка – Хоткевича та багато інших.
Безпека важлива
«Для міста важлива безпека руху. Ми розуміємо, що зараз не зможемо забезпечити перебудування усіх вулиць. У нас нема коштів. Але ми можемо дешевими рішеннями в рази підвищити безпеку на тих чи інших ділянках вулиці», – зазначає Смушак.
За його словами, в Івано-Франківську практично немає вулиць, які були б спроєктовані ідеально або наближено до ідеалу. Тож це потрібно виправляти, аби зменшити кількість аварій, та й загалом підвищити безпеку на дорогах.
«Наразі ми повинні шукати баланс між тим, що необхідно уже зараз відремонтувати, а що можна відкласти на потім. І робити те, що можемо зробити в межах тих коштів, які є в міському бюджеті. Звісно, якщо кошти дозволяють, то можна зробити капітальний ремонт, щоб це було якісно і правильно. Важливо, наприклад, латати дорогу, аби не було ям. І треба пробувати робити дешево, за мінімальні кошти намагатися робити покращення у місті», – підсумовує Смушак.
На завершення він додає, що у місті будуть робити локальні і дешеві речі, без великих інфраструктурних проєктів.
Ріта БОДНАР