EGOЇСТИ

  • Отак живеш усе життя, кудись ходиш, чимось цікавишся, щось робиш, комусь довіряєш, у щось віриш, і тут – бац, якась, здавалось би, абсолютно необов’язкова і неважлива ситуація все змінює. Є одне ліжко, одна ковдра і двоє людей, які за збігом обставин мають спати цю ніч саме на цьому ліжку і саме під цією ковдрою. З цих двох хтось один буде перетягувати ковдру на себе – це мій варіант.

    Отак живеш усе життя, кудись ходиш, чимось цікавишся, щось робиш, комусь довіряєш, у щось віриш, і тут – бац, якась, здавалось би, абсолютно необов’язкова і неважлива ситуація все змінює. Є одне ліжко, одна ковдра і двоє людей, які за збігом обставин мають спати цю ніч саме на цьому ліжку і саме під цією ковдрою. З цих двох хтось один буде перетягувати ковдру на себе – це мій варіант. З цих двох хтось один буде дбайливо накривати іншого і поправляти ковдру всю ніч – це те, чим мені дорікнули. Отак живеш-живеш, щось робиш, про щось думаєш, а тут – бац, і виявляється, що все, що ти думаєш і робиш, – неправильно, бо одного дня тобі кажуть: «Оце і називається не бути егоїстом в принципі!» І ти не маєш що закинути у відповідь, бо годі довести важливість життя і власних позицій (якась суцільна патетика – важливість життя! власні позиції!), коли у визначеному місці й у визначений час ти просто-напросто не накриєш іншого ковдрою, ну хоч убий – не накриєш, більше того – всю ніч перетягуватимеш її на себе. А хотілось би, дуже хотілось у цій ситуації сказати: ні, не все так погано, а може, раптом… Але ультиматум у твою адресу жорсткий і однозначний, і тобі годі збагнути: що ж це таке – не бути егоїстом «в принципі».
    Проживання цієї зими, проходження її на усій цій кризі (маю на увазі кригу, а не кризу) тим часом ну дуже вже нагадує ходіння по краю леза. Відтак асоціюється вся ця ожеледь і бруд ні з чим іншим, як з егоїзмом. З чимось гострим і очевидним, з чимось колючим і обов’язковим, від чого на цей раз вже ніяк не відмажешся. Вперше я почула цей вирок у свій бік ще у підлітковому віці: чесно, я зовсім-зовсім не знала, як до себе цей термін приміряти, як з ним жити і що, врешті-решт, він означає. На практиці це виглядало так: що б ти вже не робив, як би не ліз зі шкіри, а все одно твоє клеймо буде нахабно просвічуватись крізь усі твої потуги. Якщо люди один раз вирішують, що ти – егоїст, годі якось змінити їхню позицію. Причому носії цього визначення зазвичай самі і є егоїстами, якщо це слово має якийсь сталий зміст. Втім, це тільки таємні підозри.
    Найчастіше я пов’язую це слово з умінням або невмінням любити. Або навіть не так: з умінням любити і з умінням дозволяти себе любити. До цього є яскрава ілюстрація із перетягуванням ковдри. Скажімо, конкретна жінка має конкретного чоловіка, якого, виглядає, не надто любить, але задля відчуття стабільності і «мрій вийти заміж» його не покидає. Поза тим, роками спілкується зі своїм другом, який, очевидно, закоханий у неї усі ці роки. Коли друг нарешті зізнається їй у своїх почуттях (про які вона, зрештою, знала), вона не пориває стосунків ані з чоловіком, ані з другом. Причому другові вона говорить, що любить його і що буде з ним завжди. Тільки от як любить і в який спосіб буде з ним завжди – загадка, адже в її особистому житті все залишається незмінним: чоловік для «мрій» і друг як власність, як той, хто завжди має бути при ній. Думаю так: нам боляче тільки тоді, коли ми самі дозволяємо іншим завдавати собі болю, ми стаємо жертвами егоїзму, тільки якщо нам імпонує мазохізм. В цьому випадку егоїзму немає, є тільки люди, які не знають, чого хочуть, та інші, які знають, чого хочуть, дуже чітко.
    З іншого боку, я розумію егоїзм дуже добре. Якщо ти таємно зраджуєш близькій людині і продовжуєш говорити їй слова любові, роблячи вигляд, що нічого не змінилось. Якщо ти свідомий того, що не можеш нічого дати іншій людині, і даєш лише порожні надії та ілюзії. Якщо ти любиш іншу людину тільки як форму власності («Ти повинна бути моєю, тільки моєю, у всіх своїх помислах і вчинках, ти повинна бути під моїм постійним контролем»). І чи є, зрештою, егоїзмом невміння любити? Ха, а покажіть-но мені людину, яка вміє любити? Для якої це – не власність, не обов’язки, не честь, не звичка, не минуле, не спосіб не бути самій, зрештою, не-не-не…
    Єдине, що я нині розумію, – це те, що треба йти. Треба йти далі цією брудною і слизькою кригою. Треба здолати нарешті цю сліпу зиму. Треба подолати цю колючість і холод, хай навіть усе, з чим вони асоціюються, – це егоїзм. Свій, чужий і власне отой всюдисущий – спільний.

    Тетяна ЄРУШЕВИЧ

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    7 thoughts on “EGOЇСТИ

    1. НЕма людей – не егоїстів..Навіть той самий банальний інстинкт самозбереженяя найпримітивніший прояв егоїзму)))

    2. ДА Я ЕГОЇСТ І ЦЬОГО НЕ СКРИВАЮ, А НАВПАКИ ВСІЛЯКО ХОЧУ ЦЕ ПОКАЗАТИ І ДОНЕСТИ ДО ІНШИХ…СПИТАЄТЕ ЧОМУ? – А ТОМУ, ЩОБ ВОНИ ЗНАЛИ ШО МЕНЕ НЕ ВИКОРИСТАЄШ, НЕ ЗРОБИШ МЕНІ ПОГАНО, ТОМУ, ШО Я ПРОРАХОВУЮ ВСІ МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ І ШУКАЄ ВИГОДУ НАСАМПЕРЕД ДЛЯ СЕБЕ БО Я ГОЛОВНИЙ…

    3. можна звичайно себе самозберігати, показувати, що ти насперед належиш самому собі і ти сильний. але не бути егоїстом.

      тобто взагалі, що таке егоїст?

      це по-різному.

      нагадити комусь в душу, тільки щоб тобі було добре. ой… з такими людьми мені не по дорозі.

      не бути егоїстом “в принципі” це таки не можливо.

    4. “не власність, не обов’язки, не честь, не звичка, не минуле, не спосіб не бути самій, зрештою, не-не-не…”

      ах, геніально…

    5. Двоє, які люблять. О, які ж ці двоє егоїсти. Але егоїзм у них один на двох. І це найкращий прояв егоїзму. Взагалі.

    6. Відловив тєму з назвою статті. Як в Чиполінно. Можее, можна буде з*їсти своє EGO і залишитись -їстом, цікаво, воно таке ж несмачне як їдло в тому закладі?)))

    7. Якщо глобально, то все егоїзм. І любов, і творчість, і мистецтво. Навіть та ж журналістика як процес викидання своїх думок на публіку (до авторки 🙂 ).

      Егоїзм зрештою буває різний. Треба просто жити як живеш і намагатися не робити ЗЛОГО егоїзму людям. А якщо бачиш, що без нього у стосунках з конкретною людиною не обійтися, то може краще віддалитись від неї…

      Це все теорія. Але після прочитання статті залишилось якесь відчуття приреченості перед всюдисущим егоїзмом. Зрештою, якщо подумати, воно так і є.

    Comments are closed.