Як уберегти себе від шахраїв, користуючись кредитною карткою?

  • За даними Нацбанку через систему електронних платежів минулого року було проведено 385 млн початкових платежів на суму майже 45 трлн грн, що більше на 38% по сумі, ніж у 2019 році. Напевно, не знайдеться жодної сучасної людини, яка б не була власником кредитної або дебетової картки. Однак, з популярністю безготівкового розрахунку зростає і кількість шахраїв. Вони вигадують все нові способи, щоб заволодіти чужими коштами. На жаль, жертвою віртуальних лиходіїв стає в день не одна людина. Щоб не поповнити ряди ошуканих на гроші, рекомендуємо скористатися наступними порадами.

    #1 – Не називайте паролі від карти рідним і друзям

    Пароль від карти – особиста інформація, яку не варто розповідати друзям, близьким, а особливо малознайомим людям. Запам’ятайте, співробітник банку ніколи не вимагає розголошувати пароль. Він може попросити назвати кодове слово і номер карти. Якщо ж людина по телефону представилась банківським працівником та вимагає назвати секретні цифри, це пастка. Також не записуйте пароль і CVV-код в телефон і не зберігайте їх поряд з пластиком у гаманці. Ви полегшуєте завдання злочинцям при його втраті або крадіжці.

    #2 – Не передавайте карту іншим особам

    Завжди тримайте карту в полі зору і не віддавайте її комусь для оплати. Наприклад, в закладі чи у магазині самостійно розраховуйтесь по терміналу. Не дозволяйте офіціантові чи продавцеві забирати карту для оплати.

    #3 – Користуйтесь перевіреними сервісами та інтернет-магазинами

    Не довіряйте маловідомим онлайн-магазинам, інтернет-сервісам, наприклад, коли берете позику на карту. Перш ніж почати роботу з порталом, перегляньте в мережі відгуки користувачів. Переконайтеся, що вони більшою мірою позитивні. В іншому випадку шукайте інший сайт. Звертайте увагу, чи починається адреса вебсторінки з https://. Це – протокол безпечної передачі даних.

    #5 – Підключіть СМС-оповіщення

    Опція сповіщення по транзакціях допоможе не пропустити підозрілий рух коштів по карті. Ви зможете швидко заблокувати кредитку в разі потреби через інтернет-банкінг або зателефонувавши оператору. 

     

    #6 – Не переходьте за посиланнями сумнівного походження

    Не натискайте на посилання в електронних листах або телефонних повідомленнях, де вам пропонують вписати особисті дані. Навіть якщо лист прийшов від нібито банку. Найпоширеніший вид шахрайства – фішинг. Це коли відбувається крадіжка особистих відомостей для подальшого розкрадання коштів з банківської карти або інтернет-гаманця.

  • #7- Користуйтеся тільки своїм гаджетом при оплаті

    Не робіть платіжні операції з чужих телефонів, ноутбуків, планшетів. Є ризик випадково зберегти конфіденційну інформацію на девайсі. Якщо ж довелося скористатися не своїм пристроєм, негайно змініть паролі.

    #8 – Не реагуйте на психологічний тиск

    Поширений сценарій: людині дзвонять і вимагають терміново переказати гроші, оскільки близька людина потрапила в біду. Не панікуйте, а візьміть тайм-аут для перевірки. Ви відразу зрозумієте, що маєте справу з шахраями, якщо відмовте їм у цьому.

    #9 – Встановіть антивірусне програмне забезпечення

    Встановіть на комп’ютер та телефон ліцензійну антивірусну програму і регулярно оновлюйте її. Таким чином ви вбережетесь від шкідливих сайтів. Рекомендуємо не завантажувати нічого з підозрілих ресурсів. Мета вірусів – витягнути з пристрою дані. Наприклад, вірус може міняти реквізити при проведенні операцій. У підсумку ви сплатите не комунальні послуги, а перерахуєте гроші шахраєві на рахунок.

    #10 – Встановіть ліміт по карті

    Платіж, переказ, зняття готівки – встановіть за цими операціями ліміт, наприклад, 3 000 грн. Зробити це легко через інтернет-банкінг. Ви вбережете кошти від повної втрати при крадіжці кредитки. Слід також відразу зателефонувати в банк і заблокувати карту.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!