Новий літник у центрі Івано-Франківська почали обговорювати після того, як позаду фонтана замість звичайного майданчика виросла металева конструкція з бетонними опорами. Франківці обурювалися, що встановлюють там не просто літник, а всесезонний торговий майданчик.
Як наслідок, конструкцію демонтували. Що це було, з’ясовував «Галицький кореспондент».
НЕзвичайний літник
Все почалося з того, що під’їхали вантажні автомобілі, працівники розклали матеріали і почали складати конструкцію. За декілька днів виросла величезна споруда з металу, яка трималася на бетонних опорах.
Розміщення тут літника виконавчий комітет погодив ще 11.06.2020 року. У рішенні йдеться про три всесезонних торгових майданчики, площа яких разом мала би займати 239,55 м2. Рішення дійсне до 01.11.2022 року.
Втім завершити встановлення конструкції не вдалося, адже франківці почали бити на сполох. Мовляв, то уже не літник і не сезонник, а всесезонний величезний торговий майданчик. Першим у соцмережі різко висловився місцевий активіст Григорій Федосенко.
“Вічевий майдан. Виконком, ви серйозно? Це вкотре має “схавати” громада? Чому ніхто не притримується принципу, що літній майданчик (а це взагалі він?) має розміщуватися безпосередньо біля самого закладу харчування? Чи, можливо, ми чогось не знаємо і це не сезонна споруда? Скільки тут літників? Скільки літників взагалі припадає на заклад, від якого поставили цей? Коли вже нажеруться чиновники, які видають дозволи на оце?” – обурився Федосенко.
Пізніше він додав, що майданчик поставили на комунікаційних спорудах, дві з яких – це решітки дощової каналізації. А ще, за словами Федосенка, площа така велика, бо суб’єкту господарювання надали одразу три дозволи.
«Виходить, що тут не один МАФ, а цілих три. До того ж цьому самому суб’єкту господарювання належить також заклад «Барбос», що розташований лише за 50 метрів від цього «ЦАР-ЛІТНИКА», і біля «Барбоса» вже є літній майданчик. Сумарно виходить, що в одного об’єкта господарювання назбиралося аж чотири “літники”?» – роздумує Григорій Федосенко.
У коментарях під цим дописом люди теж не розуміли, чому у центрі міста встановлюють таку величезну конструкцію.
Не за правилами
Інший франківець, Віталій Пасенюк, написав, що власники літника порушили правила встановлення такого майданчика.
«Всі вже подивились на будівництво одоробла, ой, всесезонного торгового майданчика, що коло фонтана? А тепер давайте зробимо так, щоб ми побачили його демонтаж вже найближчим часом. Чому? Бо рішення виконкому, яким дозволено його встановлення, вимагає від суб’єкта господарської діяльності дотримуватись вимог Порядку розміщення торгових майданчиків у місті Івано-Франківську, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 03.11.2016 року № 749», – пише Пасенюк.
Якщо ж переглянути ці вимоги, то там дійсно йдеться про те, що всесезонний торговий майданчик – це тимчасовий збірно-розбірний пункт громадського харчування, який розташовується поруч фасаду закладу ресторанного господарства. А всесезонні торгові майданчики розташовуються виключно біля стаціонарних закладів ресторанного господарства.
«Бачите поруч фасад стаціонарного закладу в межах майданчика? Нема? Нема. Ой, а як же це вийшло так? Тобто або виконавчий комітет неуважно читав заяву, або суб’єкт господарської діяльності вказав недостовірні дані. У будь-якому разі це є порушенням положення», – зазначив іванофранківець.
І додав, що через такі порушення цей літник можна вважати самовільно встановленим. Відтак запропонував його демонтувати.
Три літники – три заклади
Заступник начальника управління торгівлі Тарас Слободян розповів, що дозвіл на встановлення літника дали дійсно трьом підприємцям. Мовляв, паспорти прив’язок на літні торгові майданчики погоджувало міське управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності.
«Літні майданчики будуть всесезонні. Хоча маю надію, що завжди вони там не будуть», – зазначив Слободян.
Із власних джерел журналістам «Галицького кореспондента» стало відомо, що там мали б працювати такі заклади, як «Кухня», «Барбос» та «Бібліотека». У спілкуванні з працівниками закладу ніхто з них не підтвердив, що саме їхня кухня надаватиме послуги. Єдине, що нам сказали у закладі «Барбос», – це те, що, як у всі попередні роки, там буде розміщений літник «Дача».
В архітектурі теж обурені
Заступник начальника управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності, начальник відділу генерального плану міста Артур Прокіпчук розповів, що раніше бачив, яким мав бути цей літник. Тоді головну увагу зосередили на тому, аби він вписувався в середовище міста.
«Те, що погоджувалося, було набагато краще. Зараз встановлюють не зовсім ту конструкцію, яка була їм дозволена. Цей майданчик мав бути гармонійним та зі смаком, без скління шторок, щоб не виглядало, як стодола. Зараз це уже якась капітальна будова», – сказав Прокіпчук.
І додав, що управління зробить все, аби споруда була або демонтована, або зроблена відповідно до погодженої.
Марцінків – то за, то проти
А міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у ефірі” Західного полюса” спершу сказав, що не бачить проблеми у встановленні цього торгового майданчика.
“Я не розумію дописів про літник. Це роблять якісь конкуренти. Цей майданчик там стоїть понад 10 років. Те, що там змінили конструкцію з дерев’яної на іншу, – то право господаря. Це тимчасова споруда, вона там не буде завжди. Не бачу в тому проблеми”, – сказав тоді мер.
А уже через день Марцінків кардинально змінив свою точку зору щодо всесезонного торгового майданчика. Він акцентував, що все мало бути не так.
“Мене останнім часом часто питали за об’єкт, який монтують на Вічевому майдані. Виконком погоджував об’єкт, дав дозвіл на стаціонарну МАФ (малу архітектурну форму – ред.). Майданчики погодили після тривалого обговорення. Щоб об’єкт не був громіздким, не перевантажував площу та не був більшим за попередній майданчик. А те, що будують зараз, кардинально не відповідає проєкту, який погоджував виконком”, – обурився очільник міста.
Він наголосив, що міська рада перевірить паспорт прив’язки і реакція на таке зухвале порушення буде. “Я за розвиток місцевого бізнесу, особливо в такий складний час. Але діяти треба за правилами, одними для всіх!” – відрізав Марцінків.
Демонтувати, не можна залишити
А вже 21 травня о 14:00 в Івано-Франківську спеціально створили комісію департаменту містобудування та архітектури спільно з муніципальною інспекцією Івано-Франківська. Вона вийшла на вказаний об’єкт, аби з’ясувати, чи конструкція відповідає тій, на яку дали дозвіл.
У разі ж невідповідності мали провести всі необхідні процедурні дії для усунення порушень, а для початку – припинити роботи на об’єкті. Та через відсутність власників у вказаний час було домовлено про повторний вихід уже на 24 травня. Проте ще до повторного виходу комісії власники споруджуваного майданчика не тільки припинили роботи з його монтажу, але й розпочали демонтаж конструктивних елементів.
Тож потреба в діяльності створеної комісії відпала. Подальшу ж долю майданчика має вирішити міський виконавчий комітет.
Давні літники, або уже не літники
Додамо, що в Івано-Франківську досі працює багато всесезонних майданчиків. Найбільш впізнаванні: біля «Пасажу Гартенбергів», «Львівської майстерні шоколаду», ресторану «Баварія» та «Десятки».
Ріта БОДНАР