За сходженням мандрівниці Христини Мохнацької на Еверест спостерігали тисячі українців. Жінка хотіла зійти на вершину і встановити кілька рекордів. Чому з експедиції Мохнацька повертається самозванкою, а не рекордсменкою?
Христина Мохнацька хотіла стати першою жінкою в Україні, яка зійде на вершину Евересту без кисневої маски. Досі це вдалося лише чотирьом жінкам зі всього світу. Крім того, Мохнацька поставила собі за мету стати третьою українкою та першою франківкою, яка підкорить цю гору. До слова, франківкою Мохнацька стала приблизно 10 років тому, коли переїхала до Івано-Франківська з Тернопільщини.
На вершину за рекордами
Підкорити Еверест та встановити там чергові рекорди Христина Мохнацька вирішила після того, як вже встановила два рекорди. Минулого року на вершині гори Арарат (5 137 м) майже пів години декламувала поезії з “Кобзаря” Тараса Шевченка, а на початку цього року піднялася на найвищий вулкан світу Охос-дель-Саладо (6893 м) і встановила рекорд України з найшвидшого серед жінок підняття на найвищий вулкан світу – вийшла за 19 годин і 3 хвилини.
Перед експедицією Мохнацька заручилася підтримкою міської влади Івано-Франківська та зібрала на подорож 114 тисяч доларів. На початку квітня вирушила в Непал. Сходження на Еверест Мохнацька розпочала в ніч на 25 квітня. За місяць, 24 травня, Христина встановила перший із запланованих в експедиції рекордів – прочитала онлайн-лекцію для студентів з найвищого льодовика світу Хумбу (5 362 м).
За нею стежили тисячі користувачів соцмереж, більшість із них вболівали і підтримували. 1 червня на сторінці Університету Короля Данила у Фейсбуці з’явилося повідомлення про успішне сходження Христини на Еверест.
«Добралась до вершини Христина сьогодні о 07:04 за місцевим часом. Христина особисто за допомогою стільникового зв’язку повідомила проректора УКД Олега Андрухіва про своє успішне сходження сьогодні», – йдеться у дописі.
Втім компанія, яка організовувала сходження на Еверест Христину у список не внесла. А альпініст Дмитро Семеренко (відомий як перший дніпрянин, який підкорив Еверест) записав відео, в якому звинуватив Христину Мохнацьку у брехні про сходження.
«Мене тут дуже багато запитують про Христю Мохнацьку. От вона як великомучениця якась. Я поважаю всіх людей, але не люблю брехунів. Так ось, повернемося до Христі – вона не піднялася», – заявив Дмитро Семеренко.
Майже через добу після цих звинувачень Христина Мохнацька особисто прокоментувала свій візит на вершину.
«Дякую всім, хто за мене хвилювався і хто не вірив у мене. Вибачте, що змусила вас хвилюватися, недавно зійшла до табору, де є інтернет. Бажаю всім міцного здоров’я і успіхів. В інших країнах підтримують, радіють, а тут тільки паскудять. Я вже готова до будь-якої критики, звинувачень, відео, фото і т.д. Мене настільки принизили, що я вже і сама не вірю у це все. Мені не потрібно слави і хвальби. Просто хай це буде тут. Буде ще фото, відео і багато цікавого», – обіцяла Христина.
У коментарях до своєї публікації мандрівниця написала, що вийшла на гору, але їй довелося скористатися кисневою маскою. Згодом обіцяла більше фото та відео з вершини Евересту та зазначила, що крапку у цій історії поставить наявність сертифікату про сходження на гору від місцевої влади.
На підтвердження того, що вона начебто зійшла на Еверест, Мохнацька виставила у соцмережах фото, яке викликало ще більше запитань. Згодом з’ясувалося, що фото підроблене: зображення Христини накладене на фото її гіда, який дійсно зійшов на вершину.
Після чергової розкритої брехні Христина виклала іншу історію. Вона зізналася, що на Еверест таки не дійшла, мовляв, їй не вистачило 10-15 метрів до вершини, бо рятувала одного з шерпів.
«Висота 8780 м. Я бачу ціль, але мій гід Калдін каже, що йому погано, його дуже болить голова і він не може йти. Я в розпачі… Дава, мій другий шерпа, каже, щоб я йшла за ним… а Калдіна лишити тут. Я у відчаї залишаю Калдіна і йду за Давою… Всі ці долі хвилини мене мучить совість, що я залишила Калдіна одного, та ще й без чаю, він був у мене і аптечки», – почала свою нову історію Мохнацька. Зрештою, за її словами, вибираючи між вершиною і шерпою, вирішила рятувати свого провідника.
«Ну, не можу я… Не можу я тут робити фото, відео, радіти і робити вигляд, що все ок. Якщо там… Може статися будь-що… Я почала самотужки спускатися… Дава залишився наверху… Калдін сидів і чекав мене… Я прийшла до нього, дала йому чай, таблетки (мала з собою величезну аптечку, це бачили багато хто), дала ще одні рукавиці і почала пакувати наплічник», – стверджує Мохнацька.
Вона додала: «Для мене вершина є! Я була на вершині світу! Для мене найбільше досягнення, що з Калдіном нічого не сталося!»
Невдовзі цей допис Мохнацької зник із соцмережі разом з її профілем. Але і ця історія виявилася не зовсім правдивою. Крапку в ній поставив альпініст, засновник альпіністського клубу «Кулуар», група якого піднялася на Еверест, Тарас Поздній.
Він підтвердив, що Христина таки не вийшла на Еверест. Цю інформацію йому надали шерпи та організатори сходження.
«Насправді я би хотів, щоби Христина піднялася. Але щоби це було по-чесному», – зазначив Поздній.
За його словами, Христина дійшла до ступеня Хіларі (8790 м) і прийняла рішення розвернутися і спуститися. Її супроводжував шерпа Калден. Другий гід Дава справді дійшов до вершини і зробив там фото.
Поздній також спростував інформацію про вартість експедиції Христини.
«Справа в тому, що в новинах написали, мабуть, з подачі самої Христі, що експедиція їй обходиться в 114 тисяч доларів. У той же час я знаю, що заплатила вона близько 60 тисяч – це враховуючи двох шерпів і 10 кисневих балонів при заявленому нею безкисневому сходженні, – заявив Тарас Поздній. – Навіщо була озвучена в новинах сума 114 тисяч? Можливо, вона зібрала зі спонсорів стільки грошей і треба було їх якось виправдати».
Спонсори вимагають пояснень
Після доведеного фотошопу і відео Позднія в Університеті Короля Данила пообіцяли організувати пресконференцію, коли повернеться Мохнацька, та прояснити ситуацію.
«Довіряючи, як нам здавалось, найнадійнішому першоджерелу – Христині, ми публікували інформацію, яку вона надавала. Наразі причини виникнення такої ситуації незрозумілі. Щоб прояснити їх, плануємо запросити журналістів та зацікавлених осіб на пресконференцію, яку організуємо одразу після повернення Христини в Україну. Сподіваємося, Христина не відмовиться, прийде і відповість на усі запитання», – йдеться у повідомленні.
Проректор університету Олег Андрухів попросив вибачення за обман Мохнацької. Христині ж він побажав успішно звершити експедицію.
«Також бажаю їй життєвої мудрості для того, щоб у даній ситуації усе чітко розставилося на свої місця! Дуже багато залежить саме від неї!» – зазначив проректор УКД.
До слова, як Андрухів, так і весь УКД, що долучився до фінансування амбітної мандрівки Христини Мохнацької, ймовірно розраховували на сильний піар-хід, і тут таки не помилилися. Наразі виглядає, що навіть якби Христина зійшла на Еверест, розмов було би менше.
Тренер Христини Володимир Пиндус, який готував її до сходження, теж висловився щодо сумнівного сходження. На його думку, 99% тих, хто засуджує, критикує Христину, не витримали би і половини тих навантажень, котрі з легкістю долала Христина, але вирішив стати на бік правди.
«З нетерпінням чекаю повернення і сподіваюся, що Христина знайде силу і мужність провести пресконференцію і відповісти на десяток незручних питань щиро та відверто. Це буде проявом великої сили духу.
У цій ситуації займаю сторону, котра йшла на контакт, надавала фото та відео підтвердження своїх слів, тобто сторону альпіністів, для яких самозарахування підкорення вершини Христиною є образою та приниженням», – написав Пиндус у Фейсбуці.
Непал карає за обман
Після того, як жодній з історій Христини не повірили, вона продовжує дотримуватися версії, що не дійшла до вершини через її шерпу, якому раптово стало погано. Знову ж таки, обіцяє після свого приїзду надати відповідні фото і відеодокази, щоб прояснити ситуацію. У коментарях ЗМІ заявляє, що подасть до суду на тих, хто її оббріхує та зводить наклепи.
До слова, всі, кому вдається зійти на вершину Евересту, отримують відповідні сертифікати від місцевої влади. За брехню про сходження на найвищу вершину світу влада Непалу карає.
Так, цього року двом туристам з Індії заборонили підійматися на будь-які вершини у країні. Ще у 2016 році вони збрехали, що підкорили Еверест – зробили фейкові фото з вершини та отримали відповідні сертифікати. Цього року їхню брехню викрили, сертифікати конфіскували та на 6 років заборонили сходження на будь-які вершини Непалу. Щоправда, заборона почала діяти ретроспективно з 2016 року, тобто фактично заборона діятиме ще рік. Крім того, компанію, яка організовувала сходження, і шерпів, які їх супроводжували, оштрафували.
Обман Христини Мохнацької міг теж обернутися покаранням. Та її брехню викрили до отримання сертифікату. Тож згодом мандрівниця зможе ще раз спробувати зійти на вершину Евересту та встановити нові рекорди.
Оксана БОЙЧУК