В Івано-Франківську влада все частіше задумується над тим, аби зробити центр міста комфортнішим для пішоходів. Так, нещодавно Михайло Смушак, заступник міського голови, повідомив у соціальній мережі про те, що дві вулиці – Леся Курбаса та Соломії Крушельницької – планують зробити пішохідними.
У мерії кажуть, середмістя не повинно бути парковкою, і наводять як приклад успішну реконструкцію площі Міцкевича. А водії, звісно ж, проти ідеї перекриття ще двох вулиць, тим більше у центрі.
Проєкти є, а коштів немає
Заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики міської ради Михайло Смушак вважає, що центр міста має бути комфортним.
«Всі вулички в центрі міста мають бути пішохідними, це ми зрозуміли давно. Два-три роки тому ми виготовили проєктно-кошторисну документацію, аби реалізувати наші плани, і нам це вдалось. Так, Тринітарська, Лесі Українки, площа Міцкевича – яскравий приклад «пішохідизації» вулиць», – говорить Михайло Смушак.
За його словами, зараз на вулицях Курбаса та Крушельницької – суцільні парковки, там може стояти 25-40 машин, тому це потрібно виправляти. Чиновник обурюється, мовляв, для чого їхати до самісінької Ратуші і залишати там автівку, якщо можна припаркуватись на Бельведерській чи Пилипа Орлика, наприклад, і перейти 5-10 хвилин пішки.
«Є речі, які роблять міста комфортними для жителів і гостей. Однак із головних ознак привабливості, на мою думку, є пішохідні зони в центральних частинах міста. Якщо такі вулиці є, то місто є привабливим і зручним. А як ні, то місто виглядає транзитним, його хочеться якомога швидше проїхати», – зізнається Михайло Смушак.
Заступник міського голови зауважує, що є проєкти на капітальний ремонт вулиць Крушельницької та Курбаса. У документах – візуальне бачення того, як зробити інші вулички середмістя комфортними для мешканців та гостей, однак все це потребуватиме значної суми грошей, яких наразі міський бюджет просто не має.
Головний комунальник міста каже, капітальний ремонт вуличок Курбаса та Крушельницької становитиме шість та майже три мільйони гривень відповідно. Але наразі місто не може собі цього дозволити.
«Однак ми все ж заберемо з Курбаса та Крушельницької автівки. Плануємо відремонтувати болларди, підняти їх трохи вище і таким чином не допустити, аби машини заїжджали», – ділиться планами Михайло Смушак.
Власники тих закладів, які розташовані на вуличках, матимуть пульти, аби підвезти товар. Втім запаркувати машину змоги не буде.
Милуватися будинками, а не автівками
Рішення міської влади про перетворення вулиць Курбаса та Крушельницької на пішохідні викликало чимало обурення серед водіїв. У соціальних мережах люди нарікали, що водіям в Івано-Франківську зараз і так некомфортно, тож куди вже далі… Крім того, саме по собі перекриття не вирішить транспортної проблеми міста, а навпаки, створить ще більше незручностей.
Франківець Василь Дивоняк кермує автомобілем близько десяти років, він працює та навчається в центральній частині міста, однак підтримує рішення про перетворення вулиць на пішохідні.
«Нехай зроблять ці вулиці пішохідними, це ж історична місцина. Краще йти і милуватись будівлями, ніж автівками. Зрештою, часто проїжджаю вулицею Курбаса і жодного разу не бачив, аби там було вільне місце для паркування», – зазначає хлопець.
Василь каже, що коли йому потрібно в центральну частину міста, він залишає авто неподалік середмістя і йде пішки. Мовляв, Івано-Франківськ не такий вже великий, можна спокійно перейтись.
Прикарпатка Анастасія Кондрат говорить, що розуміє, як зараз обурюються усі, хто любить паркуватися в центрі.
«Це відносно логічно. Вся Міцкевича пішохідна, ці вулиці односторонні, і реально там немає жодного руху, окрім паркування. Франківськ не такий вже великий, щоб до його центру неможливо було дістатись пішки. Але тут постає питання паркувальних місць. Тому робимо вулиці пішохідними, але будуємо ту велику багаторівневу парковку, яку дуже давно обіцяли, іншого варіанту не бачу», – пояснює дівчина.
Однак Анастасія зауважує, що перетворення вулиці Курбаса на пішохідну може створити проблеми для власників закладів, які там розташовані.
«Варто було б зробити нормальну парковку з можливістю туди заїжджати машинам, які завозять товар у крамниці і ресторани. Фактично, вони вже стали пішохідними після того, як Міцкевича зробили доступною для пішоходів», – зазначає прикарпатка.
Анастасія пам’ятає центр до того, як його перекрили. Підкреслює, що там і раніше був відносно низький рух. «Вулиці самі по собі вузькі й односторонні, і машинам доводилось кожних п’ять метрів зупинятись, бо переходили люди, де хотіли», – ділиться спогадами дівчина.
Проблема у невмінні влади
Франківський водій Тарас Чеховський розповідає, що кермує автомобілем вже 16 років. Працював водієм-далекобійником, а зараз таксує. Чоловік висловлюється проти того, аби ці вулиці робили пішохідними. Вважає, що це створить транспортний колапс у місті.
«Якщо перекриють Курбаса, то будуть автівки зупинятись на вулиці Грушевського, яка і так часто у заторах. Водії паркуватимуться, наприклад, для висадки пасажирів, і утворюватимуть «тягнучку». Це буде катастрофа», – обурюється Тарас та додає: аби розвантажити центр від автомобілів, варто зробити рух по вулиці Вагилевича двостороннім. Мовляв, тоді автівки не утворюватимуть затори.
Мешканець Франківська Тарас Лутчин каже, що у Львові попри Ратушу і Оперний театр їздять і машини, і трамваї, а вулиці перекривають тільки на вихідних. І все гаразд.
«Тут проблема не в цьому – проблема у невмінні влади організувати правильну схему руху, проблеми просто не помічаються, і на них закриваються очі. І замість того, щоб прийняти правильні рішення щодо організації дорожнього руху у центрі, потрібно просто знову перекривати чергові вулиці, нібито для “порядку”. Це тільки загострить проблему», – вважає франківець.
Тарас Лутчин акцентує на тому, що автомобілів у місті багато, вміло керувати далеко не кожен водій уміє, а культура на дорозі – не найкраща.
«Ще б Франка перекрили, бо там багато шкіл, Грушевського, бо там адміністративні будівлі, ну, і Січових Стрільців, бо відома «Стометрівка», що розташовується паралельно, – пішохідна, чому і цю не можна? Ну, і Мазепи для закуски, щоб була, як Шевченка», – обурюється чоловік.
Не всі вулиці були пішохідними
Нагадаємо, всього лише кілька років тому, у серпні 2018 року, в Івано-Франківську відкрили після капітального ремонту оновлений центр – площу Міцкевича та вулицю Лесі Українки. Ця зона стала пішохідною.
Під час ремонту повністю демонтували старе покриття проїжджої частини та тротуарів і вимостили їх каменем і плиткою, поміняли комунікації та систему водовідведення, вирівняли профіль вулиці на один рівень. Ремонт площі Міцкевича коштував 6,85 мільйона гривень, а вулиці Лесі Українки – 5,5 млн грн.
Михайло Смушак каже, що спочатку було дуже багато спротиву та критики, однак зараз мало хто обурюється.
«А тепер пошукайте хоч одну людину, яка пам’ятає попередній стан площі і хоче його повернути. Та ніхто й уявити не може, що по Міцкевича їздили автівки, чи по тій же «Стометрівці» років 20 тому!» – ділиться думками чиновник.
Схожа історія була і з вулицею Шевченка. Франківка Галина Дивоняк, яка проживає в одному з будинків на Шевченка, розповідає, як у 2012 році влада розпочала капітальний ремонт вулиці.
«Раніше з вулиці Мазепи, по Сабата, можна було виїхати на Чорновола, зараз же цю ділянку перекрили, автівки не їздять. Та й добре, тепер безпечніше прогулюватись там. Капітальний ремонт тривав довго, вулиця була перерита, суцільне болото», – пригадує франківка.
До розмови долучається її син Василь, який каже, що під час ремонтних робіт для того, аби перейти з однієї частини на іншу, треба було обходити чи не всю вулицю. Це створювало додаткові незручності як для мешканців, так і для гостей міста.
Зараз вулиця Шевченка вистелена бруківкою, тут ростуть дерева, а франківці люблять прогулюватись і милуватись нею.
Парковка проблему не вирішить
Михайло Смушак розповідає, що у міської влади є намір перетворити ще декілька вулиць на пішохідні та обмежити паркування автівок на вулиці Шевченка (частина від вулиці Січових Стрільців і до Гординського).
«У нас, до прикладу, готовий проєкт і навіть проведений тендер на ремонт вулиці Крушельницької – та ділянка від філармонії до вулиці Мельничука. Є готовий проєкт вулиці Вірменської, біля «блакитної церкви». Наразі ці вулиці повністю запарковані, а ми хочемо зробити там пішохідну зону», – каже чиновник.
Він зауважує, що є готовий проєкт Галицької – від Катедри і аж до Дністровської.
«Ми вважаємо, що під Ратушею не має бути автомобілів – це туристична пішохідна рекреаційна зона. І міська влада працюватиме над вирішенням цього питання», – додає чиновник.
Що ж стосується вулиці Шевченка, то, за словами Михайла Смушака, є проблема з паркуванням. Люди часто залишають автомобілі, і пішохідна вулиця частково виглядає, як парковка.
«Є концепція того, як обмежити паркування автомобілів там. Ми плануємо встановити шлагбаум, аби водії взяли паркувальний талончик і залишили авто. За це водії платитимуть. Таку ідею ми плануємо втілити до кінця літа 2021 року», – додає Смушак.
До слова, до будівництва парковки у центрі чиновник ставиться скептично. Мовляв, створення 40, 50 чи 100 паркувальних місць не вирішить проблему з паркуванням. Адже у місті зареєстровано 65 000 автомобілів. Тож сотня паркомісць – це крапля у морі.
Відтак чиновник підсумовує, що у місті надалі розвиватимуть мережу велосипедних доріжок, посилюватимуть безпеку пішоходів, обмеживши рух автівок центральними вуличками.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ