Мандрівниця Христина Мохнацька могла стати першою іванофранківкою та першою українкою, котра підкорила найвищу вершину світу без кисню. Сама заявила про бажання встановити такий рекорд. Але не склалося. На Евересті Христина побувала, та до вершини не дійшла. Щоправда, зізналася у цьому не відразу. Спочатку було багато пліток, емоцій та, як з’ясувалося, брехні.
Майже три тижні мандрівниця Христина Мохнацька уникала коментарів, але 17 червня наважилася прийти на пресконференцію. Зал переповнений: спонсори, професійні альпіністи, громадськість та журналісти чекають пояснень. На прямому включенні Дмитро Семеренко – перший дніпрянин, який підкорив Еверест. Саме він викрив франківку у брехні, бо був у тій же експедиції в Гімалаях.
Далі були дві години «правди» від Мохнацької та розвінчання міфів щодо її Евересту.
МІФ 1: «Є вершина»
1 червня на сторінці Університету Короля Данила з’явилося повідомлення, що Христина досягла вершини. Вже через кілька годин Дмитро Семеренко спростував цю інформацію.
На пресконференції Христина Мохнацька зізнається, що до вершини не дійшла.
«Шерпи (гіди – авт.) сказали, що мені не вистачало 15 метрів. Вершину я бачила, бачила прапорці, людей, плавний сніжний підйом туди. Але я розвернулася. Розуміла, що мені потрібно ще спуститися, а спуск доволі небезпечний», – говорить жінка.
Вона спустилися, взяла рацію у шерпа і передала у базовий табір, що є вершина, бо думала, що сходження зарахують.
«Місцеві шерпи розказували, що колись, у давнину, щоб не порушити спокій вершини, на неї спеціально не виходили. Звичайно, у тій ейфорії і бажанні, щоб мені зарахували, я по рації передала це. Для мене це була вершина. Я була дуже собою задоволена», – додає Мохнацька.
Втім компанія-організатор «SevenSummit Treks», яка займалася сходженням українців, Христину Мохнацьку у списку тих, хто підкорив гору, не згадала.
МІФ 2:Хворий шерп
Однією з причин своєї невдачі Христина вважає недосвідченість гідів, які її супроводжували. Каже, один був молодий і без досвіду, а інший – захворів по дорозі. За її словами, саме через останнього вона й розвернулася за декілька десятків метрів до вершини, бо не могла змиритися з думкою, що залишила його без ліків і чаю. Молодший шерп, залишивши їх, продовжив маршрут.
«За два місяці ти звикаєш до людини. Ми знали один одного. Він йшов переді мною. Це була висота десь 8650. І я бачу, що з ним щось не так, – пригадує мандрівниця. – Його координація зазвичай не така, як була. Молодий шерп йшов перед нами. Був сильний вітер. Я почала кричати. Питала, що сталося. Сказав, що йому погано і болить голова…»
За словами Христини, молодший шерп, який ще жодного разу не був на вершині, не відреагував, що його колезі погано, і просто пішов вперед, залишивши їх… Так спрацював моральний фактор. Вона мала термос, дала з аптечки «Копацил»… Це вже була висота 8700-8750. Каже, вирішила його лишити і піти далі сама. Почала йти, натрапляла на тіла людей у снігу з інших експедицій. Це викликало емоції, відтак уже думала про те, щоб повернутися живою назад.
«Пообіцяла своїй дочці, що повернуся. Тут вже не стояло питання вершини. Я розуміла, на якій я вже висоті. Я розуміла те, що мені залишилось ще трошки… Але я думала, щоб він (шерп – авт.) не помер…», – говорить мандрівниця.
Та професійні альпіністи іншої думки. Кажуть, шерп – це, у першу чергу, наймана підготовлена людина, яка свідомо йде на ризик і за це отримує чимало, за їхніми мірками. Тому проблеми гіда не можуть бути причиною, щоб не дійти до цілі.
«Відносяться до них, як до солдатів, найманців. Усі знають, що ходити в гори – це небезпечно, що на Евересті гинуть. Так, це наші друзі, наш гіди, але вони отримують гроші за ризик. Я вас усіх запевняю, що все, що можна нести, віддають шерпам. Саме тому їх два. Тобто чай, аптечка – все це знаходиться у шерпа. І вони на цьому наполягають – людина має йти максимально облегшеною», – апелює Семеренко.
МІФ 3: Фото чи фотошоп
На підтвердження того, що Евересту начебто досягнуто, жінка на своїй фейсбук-сторінці опублікувала фото. На них вона на вершині тримає вишиванку. Невдовзі допис Мохнацької зник разом з її профілем.
«Христино, фотографія на вершині – ваша, це ви на вершині? Це не фотошоп?» – запитав на пресконференції альпініст.
Мандрівниця зізнається: фото підроблені.
«Фото, яке я виставила у фейсбук, моє. Воно було зроблене на мою камеру гоу-про. На вершині я не була. На фото я, звичайно, але задній фон було підсунуто», – пояснює Христина.
Дмитро Семеренко додає, що фото зроблене шерпом Христини, якому було потрібне підтвердження, що він був на вершині. Потім він надіслав його, тобто оригінал, у альпіністський чат.
Чому підробила фото – конкретної відповіді не дає. Каже, все через емоції та переживання. Можливо, «зіграв психологічний фактор».
МІФ 4: Без кисневої маски
Планувала Мохнацька дійти на вершину без кисневих балонів. До цього часу лише дві жінки у світі піднялися на найвищу гору без кисню. Та Еверест диктував свої умови.
«Я дуже хотіла вийти без кисневої маски. Але розуміла, якщо я зможу це зробити, то буде добре. Якщо ж ні – то у запасі є балон, киснева маска. На другій акліматизації я вийшла без кисневої маски до четвертого табору і цим дуже пишаюся. Коли ми робили вже саме сходження на 7600, я йшла дуже повільно. Всі мене обганяли, бо йшли з киснем. Я таки хотіла йти без, йшла повільно. Шерп почав на мене трішки кричати, казати, що ми не встигнемо і потрібно одягнути маску. Звичайно, ми з ним сперечалися. Але на такій висоті вирішують все шерпи. Я одягнула маску і йшла з киснем. 7600 – це теж хороший показник», – розповідає Христина.
«З третього табору Христина використала кисень, – спростовує її слова Семеренко. – Є відео, де Христина використовує кисень. Можна зійти і без нього, але потрібен правильний стратегічний план».
МІФ 5: Позов до суду
Коли скандал набув обертів, Христина заявила, що подала до суду на Дмитра Семеренка за наклеп. Пізніше з’ясувалося, що вона досі цього не зробила.
«Мене зачепило, бо це була образа у мою сторону. Коли я була у Непалі, то зв’язалася зі своїм адвокатом, і він сказав, що коли я повернуся і якщо захочу, то можна готувати позов. Адвокат сказав, що позов готує, але без мого підпису не може нічого зробити. Після повернення я з ним ще не зустрічалася», – говорить жінка.
МІФ 6: Гроші
До поїздки Христина Мохнацька заявляла, що зібрала на подорож 114 тисяч доларів. Але сума зменшилася вдвічі.
На пресконференції мандрівниця озвучує цифру у 48 тисяч доларів – вартість послуг компанії та 7 тисяч доларів, за які було придбано спорядження.
«Коштів не залишилось. Все було перераховано. Є такий альпініст Нільс. Я мала йти з ним. У нього сходження коштує 75 тисяч. Плюс потрібно було дати шерпам за сходження, віддячити їм. І ми готувалися до цього, – пояснює Христина. – Інших грошей у мене не було. Ми зібрали тільки 48 тисяч, щоб перечислити «SevenSummitTreks», які організовували це все. Решту я мала оплатити вже тоді, коли прилечу у Непал. Та коли я вже прибула у базовий табір і зрозуміла, що не буду йти з Нільсом, то сказала, що мені більше грошей не треба».
Скільки ж насправді було вкладено грошей та скільки витрачено, залишається загадкою. Та, як зауважив проректор з розвитку та комунікації УКД Олег Андрухів, жоден із головних спонсорів Христини не має фінансових претензій до неї…
МІФ 7: Викладач
Сходження на Еверест Христина Мохнацька розпочала як викладач Університету Короля Данила. Напередодні з нею було укладено цивільно-правову угоду. Причина цієї угоди – лекція у Гімалаях.
«Закон про вищу освіту дозволяє нам укладати цивільно-правові угоди про надання одноразових послуг. Це можуть бути факультативи, це може бути зустріч на тренінгу, лекція з Евересту, зустріч з успішними людьми, які Університет Короля Данила чи будь-який інший навчальний заклад спроможний оплатити, а людина може виконати ці послуги», – пояснює Олег Андрухів.
Щоправда, після повернення Христини з експедиції цю угоду з нею продовжувати не планують. Як бачимо, за свою недовгу викладацьку кар’єру жінка встигла прочитати аж одну лекцію.
МІФ 8: Покарання за обман
Всі, кому вдається зійти на вершину Евересту, отримують сертифікати від місцевої влади. За брехню про сходження влада Непалу карає. Христина Мохнацька запевняє, що у неї таких проблем немає.
«Коли я прилетіла у Катманду, мені сказали, що немає жодних проблем і у будь-який момент, коли я захочу, можу повернутися, що у мене немає ніякої депортації», – каже жінка.
Та Дмитро Семеренко іншої думки. Каже, за обман вона таки могла потрапити до в’язниці або отримати 10 років заборони на в’їзд. Але за умови, якщо буде заява про неправду. Тобто якби хтось із альпіністів написав заяву, що є факти підроблених документів чи фото або відео, що вона на вершині.
«Цього просто ніхто не робив. Тут вам не бажають зла, просто хочуть, щоб все було по-справжньому, бо вершина – це про честь», – пояснює альпініст.
МІФ 9: Попередні рекорди?
Перед Еверестом Христина встигла встановити два рекорди. Минулого року на вершині гори Арарат (5137 м) вона майже пів години декламувала поезії з «Кобзаря» Тараса Шевченка, а на початку цього року піднялася на найвищий вулкан світу Охос-дель-Саладо (6893 м) і встановила рекорд України з найшвидшого серед жінок підняття на найвищий вулкан світу – вийшла на нього за 19 годин і 3 хвилини.
Власне, ці рекорди і стали підставою, що Христині повірили спонсори та громадськість. Та чи були попередні рекорди мандрівниці правдивими?
Зокрема, голова відокремленого підрозділу Федерації альпінізму і скелелазіння України в області Олексій Драпак нагадав, що український альпініст Валентин Сипавін поставив під сумнів рекорд Христини на Охос-дель-Саладо. Він заявив, що до 5900 м вона заїхала автомобілем.
На що жінка відповіла тільки, що це питання не має стосунку до теми розмови, а попередні рекорди фіксували фахівці.
«Якщо у когось є якісь сумніви щодо моїх рекордів, то можете запитувати Лану Вєтрову (керівник Національного реєстру рекордів України – авт.), яка це все фіксувала. Я надала їй факти», – зазначила Христина Мохнацька.
Марія ЛУТЧИН