Невігласи зі зброєю

  • На Івано-Франківщині жертвою браконьєрів став рідкісний птах – скопа. Він прилетів до нас аж із Фінляндії і, подолавши цей шлях, загинув від кулі. Такі випадки в Україні – не рідкість.

    Обірваний політ

    Про загибель скопи – птаха, занесеного до Червоної книги України – у соцмережі повідомив заступник директора з наукової роботи Галицького національного природного парку Володимир Бучко.

    «Знову у мисливських угіддях вбивають рідкісних птахів. Скопа (ЧКУ) підбита браконьєрами на риборозплідних ставках в околицях села Міжріччя, Калуський район. На жаль, птах не вижив. Це молодий птах, який прожив дуже мало – був закільцьований поблизу селища Джоутса (Фінляндія) ще пташеням 22 червня цього року», – повідомив Володимир Бучко.

    До України скопа прилетіла з Фінляндії. Це науковці визначили за кільцями на лапі. Їх раніше поставили орнітологи із музею зоології у Гельсінкі, щоб вивчати шляхи міграції та місця зимівлі цих птахів. Як правило, скопи летять з Фінляндії на зимівлю до Африки чи до узбережжя Червоного моря. Маршрут цього птаха пролягав через Івано-Франківщину.

    Скопа – це дуже рідкісний птах із соколоподібних, який вже не гніздиться в Україні. Причини зниження чисельності скоп – знищення гнізд під час рубок лісу, браконьєрство, забруднення водойм, погіршення кормової бази. Основною причиною зникнення птаха в Україні орнітологи вважають відстріл на кормових ділянках (переважно рибгоспах). Саме це, очевидно, і трапилося.

    «До нас подзвонив мисливець і сказав, що під час полювання знайшов якогось закільцьованого пораненого орла, спитав, що це за птах і що робити. Я відповів, щоб надіслав фотографії, він це зробив. Тоді ми впізнали, що це скопа, і я попросив того мисливця передати птаха до нас, у реабілітаційний центр, або хоча б довезти до Івано-Франківська – звідти я б його уже забрав. Він сказав «добре», і в результаті це тягнулося декілька днів. Після цього мені написали, що птах помер», – пояснює обставини справи Володимир Бучко.

    За словами науковця та співавтора Червоної книги Прикарпаття, він просив мисливців привезти птаха до них, підказував, що з ним робити і як обробити рану, чим годувати тощо. Але пораненого птаха на реабілітацію так і не привезли. З незрозумілих причин мисливець тягнув час, і скопа померла від рани.

    Реакція

    Наступного ж дня після цього повідомлення поліція Прикарпаття розпочала розслідування за фактом незаконного полювання на птаха, який занесений до Червоної  книги України.

    «В одному із мисливських угідь Калущини браконьєри підстрелили рідкісного птаха – скопу. Наразі правоохоронці перевіряють вказану інформацію і встановлюють всі обставини події та осіб, які можуть бути причетними до правопорушення. Поліцейські розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 248 Кримінального кодексу України. Йдеться про незаконне полювання», – сказали в поліції.

    Подібні дії караються накладенням штрафу від 17000 до 51000 гривень, або громадськими роботами на строк від 160 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до трьох років. Окрім того, за вбивство тварини, занесеної до Червоної книги, є ще один штраф, окремий. Так, за вбивство скопи цей штраф складає 120 тисяч гривень.

    Випадок обурив прикарпатців та представників природозахисних організацій. Так, активісти з UAnimals написали заяву до Держекоінспекції з вимогою встановити правопорушника та притягнути його до відповідальності. Також вони подали заяву до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з проханням проконтролювати цей процес та вжити заходів, щоби таке не повторилося. Подібні звернення до влади подали й інші організації, зокрема «Екологічний фронт». Активісти закликають людей, які були свідками браконьєрства, повідомляти про це.

    А небайдужий прикарпатець Степан Петраш у соцмережах повідомив, що готовий виплатити 1000 доларів США людині, котра надасть достовірну інформацію про браконьєра, який вбив цього птаха.

    Сплутати неможливо

    Втім, як каже Володимир Бучко, знайти горе-мисливця буде практично неможливо, адже ніхто не зізнається у злочині, за який можуть оштрафувати сумарно на 170 тисяч гривень. А навіть якщо поліція буде когось підозрювати, то довести, що саме цього птаха вбив якийсь конкретний мисливець, малореально.

    «Я не знаю в Україні випадків, щоб за порушення при полюванні, за вбивство рідкісного птаха притягали до відповідальності. Щоб справді знайшли, затримали, довели і засудили. Думаю, порушника не знайдуть. І такі випадки у нас стаються постійно, птахів просто вибивають, більша частина поранених гине. Гниють десь по очеретах», – пояснює заступник директора Галицького НПП.

    За його словами, сплутати схожу на орла скопу із качкою чи іншим птахом, полювання на яких дозволене, неможливо. Втім, і з качками не все так просто.

    «Ви думаєте, що серед качок мало рідкісних видів? Там є з десяток червонокнижних видів. І цих качок ніхто навіть не пробує визначати, коли йде полювання. Багато хто і не вміє це робити, мовляв, що там, качка – то й качка, застрелив – то й застрелив», – каже Володимир Бучко.

    На питання, які види найчастіше стають жертвами браконьєрів, науковець та співавтор Червоної книги Прикарпаття відповідає так: всі, які потрапляють у їхнє поле зору.

    «Стріляють у все, що бачать, ніякої культури. На ставки заходить сотня мисливців, і палять по всьому живому. Більшість цих людей – відверто неграмотні, не знають ні видів, ні правил полювання. Все дуже сумно. Я бачу єдиний вихід – треба забороняти полювання повністю. Не пускати цих невігласів зі зброєю у дику природу буде єдиним правильним рішенням», – вважає Володимир Бучко.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!