У селі Грушка Тлумацької громади, що на Івано-Франківщині, фермери сперечаються за ділянку у 12 га землі.
13 років цю землю обробляє німецько-українська компанія “Штерн-Агро”. Однак державний акт на право постійного користування має місцевий фермер – колишній голова колгоспу Василь Ровенко. Навесні 2021 року чоловік із партнерами засіяв поле кукурудзою, але урожай зібрали фермери зі “Штерн-Агро”, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на “Суспільне Карпати”.
Фермер Василь Ровенко каже, що 12 га землі у селі Грушка належать йому. Державним актом на право постійного користування землею він володіє із 1993 року. Чоловік говорить, що платить за ділянку податки, проте обробляти не може, бо вже ліквідовані райрада і райдержадміністрація розпаювали ці землі без його згоди.
Ці землі, як розповів секретар Тлумацької міськради Михайло Кудерський, в період з 1995 до 2008 року розпайовані між 10 людьми. Вони ж уклали договори оренди із німецько-українською компанією “Штерн-Агро”.
“Враховуючи, що із площі 15 га вилучили тільки 12, то державний акт в нього залишився на руках, оригінал. Три гектари в нього залишилися в цьому масиві, про який йде спір. І замість цієї землі йому надали земельну ділянку в іншому місці”, – каже Михайло Кудерський.
Інші землі, що є у Василя Ровенка, – це 35 га садових угідь із яблуками. Фермер каже, що вони майже не приносять прибутку. До того ж, додає чоловік, боїться, що втратить і цю ділянку. Тому, каже, прагне повернути 12 га, які можна засіяти зерновими.
Секретар міськради Михайло Кудерський каже, що Василь Ровенко втратив поле, коли власноруч написав відмову. Натомість чоловік це заперечує. Каже, що нічого не писав, проте неодноразово звертався до поліції через самовільне захоплення його земель.
Вважаючи ці ділянки своїми, Василь Ровенко уклав договір із компанією “КЛН-Агро” про спільний обробіток земель. Торік працівники фірми двічі обробляли землю від шкідників і підживлювали, а згодом засіяли поля кукурудзою. Керівник компанії Назар Козак розповів, що урожай із цих земель зібрала компанія “Штерн-Агро”. Через це, каже, його фірма втратила приблизно три мільйони гривень.
“Коли та кукурудза росла, він (керівник “Штерн-Агро” – ред.) доробив ті договори й заявив, що та кукурудза його. Фактично вийшло як крадіжка урожаю, а вони кажуть, що це є цивільно-правові відносини. Вони десь там найняли собі охорону, яка просто не пускала на те поле. І з тією охороною силоміць зібрали цей весь урожай. Просто заробили гроші з нічого”, – розповів Назар Козак.
20 жовтня, намагаючись завадити збору урожаю, співробітник “КЛН-Агро”, 61-річний уродженець Німеччини, потрапив під колесо комбайна. Заступник головного лікаря обласної клінічної лікарні Андрій Яворський у коментарі кореспондентові “Суспільного” сказав, що чоловіка прооперували й транспортуватимуть в Німеччину на лікування. Він перебуває у стабільному стані.
Зараз урожай із цього поля перебуває на складах “Штерн-Агро”, говорить керівник компанії Ігор Гордійчук. Віддавати урожай іншим фермерам він не планує, бо, каже, має право обробляти цю землю. “Штерн-Агро” обробляє ці поля із 2008 року. За словами Ігоря Гордійчука, фірма уклала договори оренди із пайовиками.
Юрист із земельного права Роман Савчук у коментарі “Суспільному” сказав, що державний акт не втратив свою юридичну силу. Проте фермеру потрібно довести у суді, що заява про відмову від землі була незаконною.
До теми: У поліції розповіли деталі ДТП на Прикарпатті, в якій комбайн травмував німця