В Івано-Франківську вже традиційно вшанували пам‘ять розстріляних у 1943 році німецькою окупаційною владою українських націоналістів.
Віче-реквієм відбулось сьогодні, 17 листопада, на вулиці Страчених, інформує “Галицький кореспондент”.
До пам’ятника Страченим націоналістам поклали квіти, а священнослужителі провели панахиду за розстріляними. На акцію, попри холодну погоду, зібралося декілька десятків людей.
«На жаль, найосновніше те, що про ці події люди майже нічого не знають. Не знають, що тут відбувалось. Захід дійсно важливий, адже потрібно вшанувати пам’ять розстріляних людей», – зазначає Ярослав Коретчук, директор Обласного музею національно-визвольної боротьби.
Історик каже, що потрібно примножувати пам’ять про загиблих і передати це наступним поколінням. І такі віче потрібно відвідувати частіше, особливо молоді.
«Є багато версій, хто їх здав. Одна з них така, що видав поляк, а інша – мешканець села Микитинці», – додає він.
Олександр Данилюк, голова ГО “Незламні” каже, що до цієї акції долучається щорічно і вважає, що молоді варто більше дізнаватись про історичні події.
“Ми прийшли вшанувати пам‘ять героїв, яких розстріляли під час вистави німці. Для нас важливо, що ми пам’ятаємо і творимо молитву за загиблими. Хлопці, які тут загинули, хотіли незалежну державу і їх боротьба втілилась в тому, що в 1991 році Українська держава стала незалежною. Ми можемо бути вільними, щасливими тільки у своїй державі і це велика цінністі. Боротьба не зупиняється. Бачимо загострення, не знаємо, чим завершиться», – говирить міський голова Руслан Марцінків.
Нагадаємо, 14 листопада 1943 року в Станіславському театрі відбулася прем’єра оперети “Шаріка”. Близько 17.30 до залу ввійшли гестапівці й перекрили всі входи й виходи. Поліція піднялася на сцену і наказала припинити виставу.
Коли вони робили обшуки, то перед задніми рядами знайшли два пістолі й гранати. У коридорі театру пролунали постріли – одного есесівця було поранено. Гестапо затримало близько 100 осіб.
Чотирьох скрутили й назвали членами ОУН, 15 осіб засудили до страти. О 13:30 їх вивели під стіну єврейської синагоги і вбили.
Читайте також: У Чорному лісі на місці загибелі підпільників ОУН освятили хрест