В Івано-Франківську за два з половиною роки оштрафували майже 600 водіїв, які паркували свої автомобілі на місцях, призначених лише для електромобілів. Втім, схоже, ці штрафи були незаконними. Чому так сталося і як оштрафованим повернути свої гроші?
Згідно з законом, але…
Ще 20 грудня 2018 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення: на всіх платних парковках у середмісті має бути принаймні одне місце, де можна безкоштовно припаркувати свій електромобіль. А згодом, 14 лютого 2019 року, міська комісія з безпеки дорожнього руху вирішила: на парковках слід встановити знаки 5.38 «Місце для стоянки» разом із інформаційними табличками «Місце для електромобіля».
Ця в цілому позитивна ініціатива мала один «невеликий» недолік – таких табличок у Правилах дорожнього руху (ПДР) немає і вони є, по суті, самодіяльністю місцевої влади. Про це розповів Богдан Пашковський, член комісії з безпеки дорожнього руху (далі – КБДР), громадський активіст та організатор акцій «Велодень».
«У липні 2019 року Верховна Рада прийняла закон щодо створення доступу до інфраструктури зарядних станцій для електромобілів. Там йдеться про те, що у тих місцях, де є зарядні станції для електромобілів, слід дати можливість цим електромобілям припаркуватися для заряджання. Відповідно, треба зробити так, щоб авто із двигунами внутрішнього згоряння (далі – ДВЗ) їм там не заважали», – каже Богдан Пашковський.
Цим законом передбачили три речі: штрафи для автівок із ДВЗ за паркування на місцях для електромобілів, внесення нових знаків у ПДР через пів року після прийняття закону, а також спеціальні номерні знаки із шрифтами зеленого кольору для електромобілів. Закон вступив у дію з 1 січня 2020 року, і до липня вже мали бути нові знаки, які розмістилися б на цих паркомісцях. От тільки нових знаків так ніхто й не побачив – їх не внесли у ПДР ні тоді, ні досі.
«У законі є й інші нюанси, наприклад, формулювання «авто з електродвигуном». Але ж у кожному авто є чимало електродвигунів: ті ж двірники, склопідйомники тощо. Втім, річ не в тому, прийняли закон – то й прийняли. Річ у тому, що знаків так ніхто й не побачив, внесли лише номери, та й то з запізненням. До 1 листопада 2021 року нових знаків не існувало», – пояснює юридичні нюанси Богдан Пашковський.
Але в Івано-Франківську виконком вирішив все ж втілити ідею в життя, не дочекавшись внесення нових знаків у Правила дорожнього руху.
«Вони назвали це «інформаційною табличкою» про місце для електромобіля. Але такої таблички немає – ні в ДСТУ (Державних стандартах України), ні в ПДР. І все було б нічого, якби наша доблесна інспекція з паркування не почала виписувати штрафи за стояння інших авто під цією табличкою. Я подав запит і дізнався, що за два з половиною роки за це «порушення» отримали штрафи 574 водії. Також я подавав звернення у комісію з безпеки руху, щоб ці таблички демонтували. Але моє звернення відхилили. Виходить ось що: місто прийняло рішення поставити вигадану табличку, якої ніде нема, і інспекція штрафує за це людей. Все це виглядає протизаконно», – ділиться активіст.
Втім, після численних звернень Богдана Пашковського, в тому числі на гарячу лінію Кабміну, а також кількох запитів інспекція з паркування в Івано-Франківську перестала штрафувати водіїв за паркування під цими табличками.
Згодом, з 1 листопада 2021 року, в ПДР все ж внесли певні знаки і таблички на цю тему. Проте вони позначають суто електрозаправку і місце біля неї, а ніяк не паркомісце там, де електрозаправки немає. Відповідно, ставити їх будь-де не можна. Після цього 5 листопада міська комісія з безпеки руху винесла рішення про демонтаж старих табличок.
«Я думаю, що ці штрафи можна оскаржувати, в суді все це виграється на раз. Але штраф за це – 340 гривень, якщо сплатити до 10 днів – то 170 гривень. А судовий збір складає 420 гривень, тобто подавати в суд було не дуже вигідно. Втім, судову практику я особисто не переглядав, тож не знаю, чи хтось таке робив», – додає Богдан Пашковський.
Все – для розвитку електротранспорту
Інспекція з паркування, яка виписувала штрафи для тих, хто залишив своє авто під табличкою «Для електромобілів», належить до міського управління транспорту і зв’язку. Його начальник Андрій Гіглюк заперечив всі звинувачення у незаконності встановлення цих табличок.
«Так, справді, 5 листопада КБДР прийняла рішення про демонтаж наших табличок. Адже змінилися державні стандарти, 1 листопада внесли зміни у Правила дорожнього руху, і виходить, що таблички треба привести у відповідність, як і дорожні знаки. Відповідно, будемо приймати нове рішення і будемо забезпечувати стоянку транспортних засобів, обладнаних електродвигунами», – сказав Андрій Гіглюк.
На питання, чи було самодіяльністю рішення про встановлення табличок, посадовець відповідає – ні, не було.
«Був закон, де це було прописано. І ні, це не була самодіяльність – це рішення виконавчого комітету було прийнято на підставі закону України. Але згодом внесли зміни у ПДР, і тепер ці таблички треба привести у відповідність до них. Вони були у правилах, просто мали рекомендаційний характер», – заявив Андрій Гіглюк.
За його словами, ці таблички були прийняті і погоджені виконкомом у законний спосіб. Рішення погодила і поліція. Втім, номера чи позначення таблички «Місце для електромобіля» у будь-якому документі посадовець не назвав. Це й не дивно, адже такої таблички там немає – у цьому може переконатися будь-хто, переглянувши розділ ПДР «Таблички до дорожніх знаків».
«У місті планувалося встановлення мережі електрозаправок. І, відповідно, ті місця мали бути обладнані дорожніми знаками тощо. Ви ж розумієте, що виготовлення і встановлення табличок – це простіше, ніж встановлення електрозаправних станцій. Все це планувалося з метою розвитку цього екологічного виду транспорту, забезпечення екологічності у місті, створення умов для електромобілів, щоб люди на них пересідали. І на платних парковках виділили по одному безплатному паркомісцю для електромобілів», – розповів Андрій Гіглюк.
Втім, він погоджується: далі встановлення табличок справа не пішла, електрозаправки не з’явилися на кожній парковці. Адже це непростий процес, потрібно зібрати цілу низку дозволів і погоджень, щоб встановити таку станцію. Крім того, каже Гіглюк, потрібно знайти підприємця чи фірму, яка її встановить, бо за кошти міського бюджету такі речі не передбачені. Таким чином, виходить, що місто встановило таблички, яких немає у ПДР, не знайшовши наперед навіть тих, хто встановить самі електрозаправки.
Що насправді каже закон
З юридичної точки зору ситуація виглядає не надто складною, навіть навпаки. В ДСТУ 4100:2014 мали бути запроваджені нові дорожні знаки «Для електромобілів», «Крім електромобілів», «Станція зарядки електромобілів». Але про це, очевидно, всі забули, і знаки у ПДР не додавали. А оскільки знаків немає, то не повинно бути і штрафів за порушення їхніх вимог.
«Знака чи таблички «Місце для електромобілів», як це зроблено в Івано-Франківську, у ПДР немає. Закон вносить зміни до КУпАП, додаючи статтю про штраф за паркування на місцях для електромобілів. Але у цьому ж законі вказано, що місця повинні бути позначені відповідними дорожніми знаками. Знаків таких при цьому немає», – розповідає Віктор Мушинський, юрист та адвокат зі значним досвідом у справах, пов’язаних з органами місцевого самоврядування.
Щодо самого факту встановлення знаків і табличок, Віктор Мушинський каже: звісно, органи місцевого самоврядування мають право це робити, але лише за умови погодження нової схеми руху і паркування поліцією. Він посилається на рішення Верховного суду України, де це чітко зафіксовано.
«Таких табличок у ПДР немає, відповідно, погодити їх поліція не могла. Якщо ж погодила, то це абсолютно неправомірні дії. Але сумніваюсь, що так було – бо їх же просто немає. Це просто якась усна народна творчість. І в будь-якому разі можу сказати, що місто встановило ці таблички з порушеннями», – каже юрист.
Втім, зі слів Андрія Гіглюка виходить, що поліція все ж погодила розміщення табличок «Місце для електромобілів».
«Щодо штрафів про паркування, ситуація така. Інспектор з паркування справді може скласти протокол про адміністративне правопорушення. А далі процедура стандартна: можна або сплатити штраф, якщо ви погоджуєтеся, або у тримісячний термін його оскаржити. І, виходячи з обставин, я вважаю, що шанс скасувати протокол по ось цій статті є дуже великим у разі судового розгляду. Я за таку справу взявся б охоче», – ділиться думками Віктор Мушинський.
Якщо ж ви як водій уже заплатили такий штраф, а лише згодом дізналися, що постанову склали незаконно, то ви все одно маєте три місяці, щоб оскаржити штраф. В такому разі вам потрібно подати судовий позов, і якщо постанову скасують, то потрібно подавати ще один позов – щоб вам повернули кошти. Цей позов уже слід подавати до Держказначейства, точніше, до тієї його місцевої філії, якій ви заплатили штраф.
«Щоб таких випадків не виникало, треба просто керуватися правом, а не доцільністю. Подібних рішень і постанов я бачив багато, і всі вони виникають з цієї причини – люди не знають законів або не хочуть ними керуватися. Все це веде до хаосу», – підсумовує Віктор Мушинський.
Тарас ВОЛОШИН