У Калуші від переохолодження померли вже двоє прикарпатців. Один із них виявився безхатьком, інший – замерз у себе вдома. І це ще зими не було. Як Прикарпаття готується до холодів, щоб летальних випадків було менше?
Перші смерті від холоду
Олег Тарбєєв, заступник начальника-начальник відділу цивільного захисту Управління з надзвичайних ситуацій Калуської міської ради, каже, що перший випадок смерті від переохолодження зафіксували 16 листопада. Тоді самотнього 62-річного прикарпатця сусіди знайшли у його будинку.
«Чоловіка госпіталізували до лікарні, де він у реанімаційному відділенні, на жаль, помер. А 22 листопада стався другий летальний випадок. Прикарпатця привезли до лікарні, де він також помер. Його дані поліція нам не повідомила, та це була людина без постійного місця проживання», – розповідає Олег Тарбєєв.
Посадовець зазначає, що минулих років не зафіксували жодного випадку смерті від переохолодження. Однак були ситуації, коли люди отримали різні ступені обмороження кінцівок.
«Двоє смертей за такий короткий період – це справді багато, адже немає ще рекордно низьких температур», – визнає Тарбєєв.
На території міста Калуш, каже, щороку за розпорядженням міського голови розпочинають роботу стаціонарні пункти обігріву населення. Цього року вони запрацювали 19 листопада. Так, можна зігрітись на базі залізничного вокзалу (вул. Привокзальна, 1), в приміщенні Управління з питань надзвичайних ситуацій (вул. С.Бандери, 28), у гуртожитку вищого професійного училища №7 (вул. Б.Хмельницького, 27) та в гуртожитку Державного вищого навчального закладу «Калуський політехнічний коледж» (вул. Богдана Хмельницького, 6). Крім того, в 11 із 16 сіл Калуської міської територіальної громади також діятимуть пункти обігріву.
«При уже більш низьких температурних режимах (мінус 10 градусів середньодобова – ред.) на території міста Калуш розгортають мобільний пересувний пункт обігріву, тобто палатку від ДСНС, де є чай та продукти харчування, а фінансується він коштом місцевого бюджету», – розповідає Тарбєєв.
На стадіоні відкрили вперше
Ігор Влізло, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради, каже, що п’ять років тому рішення влади розгорнути пункти обігріву було правильним. Зауважує, до того таких пунктів не було взагалі.
Так, вони почали облаштовувати приміщення, де люди могли б зігрітись, випити гарячого чаю тощо. На території нашого міста таких є шість: п’ять із них у поліклініках, а один – на стадіоні «РУХ», що по вулиці Чорновола. Його відкрили цього року вперше.
«Раніше ми там ставили намети, коли були аномальні морози, але для цього треба і дрова заготовити, аби обігріти, і той же намет розгорнути, а це відриває людей від роботи. А чи зайде хтось – невідомо. Ми зрозуміли, що це недоцільно, бо намет краще розгортати десь на перевалі, а не в місті, – говорить Ігор Влізло. – Це не тільки неефективно, а й неестетично. У приміщенні стадіону є і дивани, і роздягалки, там можуть зробити чай».
Як зазначає посадовець, стаціонарний (цілодобовий) пункт обігріву діє на базі Будинку нічного перебування – вул. Млинарська, 2а. Працюють денні пункти з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 18.00. За минулий рік у Будинок нічного перебування звернулись близько 135 людей, а в поліклініки – орієнтовно 70.
«В Будинку нічного перебування громадяни мають змогу в цілодобовому режимі скористатись соціально-побутовими та медичними послугами, як-от ночівля, санпропускник, дезкамера, первинний огляд медичною сестрою тощо», – пояснює начальник.
Каже, за п’ять років діяльності пунктів обігріву не зафіксували у місті жодного смертельного випадку обмороження, навіть тоді, коли були люті морози. А на залізничному вокзалі, де багато соціально не захищених громадян, міська влада організувала посилену роботу муніципальної інспекції. Інспектори зобов‘язані надати допомогу людині і відвезти її в пункт обігріву.
Крім того, у разі аномальних морозів розгортають мобільний пункт обігріву там, де немає приміщень або велика відстань між селами. В адміністративних будівлях населених пунктів, а також у медичних амбулаторіях передбачили діяльність пунктів обігріву.
«Наприклад, якщо б виникла така ситуація, ми можемо там до двох годин розгорнути пункт, де надають усе необхідне. А дві години для того, щоб все повантажити та викласти. Є домовленість із національною гвардією, щоб у разі потреби забезпечили технікою, – каже Ігор Влізло. – Минулого року, пригадую, був інцидент, коли комунальний автобус застряг у снігу в Підлужжі, а всередині були люди, тож ми їх зігріли і розвезли по селах».
Цього року на паливо для автомобілів виділили 45 тисяч гривень, у поліклініках колектив організовується і купує чай, печиво, цукор.
«Ну, ж не буде місто виділяти 50 гривень на чай. Не так багато громадян приходять у пункти обігріву. Зрештою, не було звернень від колективу лікарень, щоб ми виділяли на це кошти», – зазначає Ігор Влізло.
Пункт працював десять днів
У головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області розповіли, що на початку цього року, 16 січня 2021 року, на вул. Чорновола в Івано-Франківську, поруч із парком ім. Т. Шевченка, через настання сильних морозів розгорнули намет. Цей пункт обігріву функціонував 10 днів, далі через потепління його вирішили згорнути. За цей час до мобільного пункту обігріву звернулося тільки двоє людей.
«Підрозділи ДСНС в області готові розгорнути 16 наметів для обігріву у разі настання сильних морозів. Такі пункти розгортаються при зверненні органів місцевої влади та місцевого самоврядування за дорученням начальника головного управління. Органи місцевої влади попередньо визначають місця їх розміщення та забезпечують продуктами харчування і твердим паливом для обігріву», – пояснюють в управлінні.
Обіцяють морози
Володимир Фригович, начальник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології, каже, що синоптики прогнозують холодну зиму. Так, температура може сягнути позначки від -25 до -30 градусів нижче нуля, а сніг випаде приблизно в січні.
«Прогноз – річ невдячна, наперед сказати точно не можемо, однак сильних опадів не передбачаємо. На Йордан буде морозець, а найбільше опадів припаде на лютий. Ви помітили, що цьогоріч осінь була не надто дощовою, цим і пояснюється зміна рівня води в річках», – зазначає начальник.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ