Як франківці витрачають свою тисячу від Зеленського
Якого рівня популізму тільки не бачив український народ за 30 років незалежності! Пригадуєте, у 2008 році за ініціативи прем’єр-міністра Юлії Тимошенко людям виплачували по 1000 гривень компенсації за втрачені на рахунках Ощадбанку СРСР кошти.
А у 2012 році за ініціативи президента Віктора Януковича уряд виплачував по такій самій тисячі гривень компенсації тим, хто не отримав її за часів попереднього уряду.
У 2021 році за ініціативи президента Володимира Зеленського українцям знову виплачують по тисячі. Тепер це не компенсація, а своєрідне заохочення. Гроші можуть отримати лише ті, хто повністю вакцинувався від COVID-19. Але витратити їх можна не на все. Як франківці витрачають ці гроші?
Без «Дії» грошей нема
«Ковідну» тисячу можна витратити на авіа та залізничні квитки в межах України, кінотеатр, театр, виставкові центри, музей, концерти, спортзал та книжкові магазини. Є ймовірність, що з січня 2022 року за цю тисячу можна буде придбати певну категорію ліків.
Як каже керівник Центру надання адміністративних послуг міста Івано-Франківськ Богдан Питель, з 19 грудня повнолітні особи, які мають зелений COVID-сертифікат, змогли вже отримати тисячу гривень. Для цього необхідно було подати заявку. Обов’язковою умовою для отримання виплати є щеплення на території України.
Для подання заявки потрібно оформити віртуальну картку “єПідтримка” в одному із банків-партнерів: А-Банк, Альфа-Банк, ПриватБанк, Укргазбанк, Монобанк, Ощадбанк, оновивши застосунок банку. Після цього авторизуватися й оновити застосунок “Дія”. У “Дії” подати заявку й чекати на переведення коштів до 10 днів. Отримана тисяча не оподатковується і не впливає на дохід людини.
А якщо немає «Дії», то отримати тисячу наразі неможливо. Хоча у столиці працюють над тим, щоб виправити цю ситуацію.
Керівник ЦНАПу зазначає, після отримання коштів у людини є чотири місяці, щоб витратити їх. В іншому разі гроші повертаються до державного бюджету. Знімати кошти з такої картки або переказувати на іншу картку неможливо.
Той, у кого людина замовляє певні послуги, повинен мати відповідний вид діяльності. Кожен бізнес має свій МСС-код, який присвоюється банком і вказує на категорію, у якій надаються послуги. Люди його бачать як розділ “Категорія товару” в онлайн-банкінгу. Якщо людина придбає послуги чи товари в того бізнесу, чий МСС-код визначив Кабмін, то оплата буде успішною. Якщо бізнес зареєстрований в іншій категорії, оплата не пройде.
Якщо, наприклад, в кінотеатрі вся система оплати підв’язана під один MCC-код, то при оплаті їжа чи напої можуть зчитуватись так само, як і квитки, пояснює керівник ЦНАПу. Як варіант.
Підтримати книгодрукування
У соцмережах прикарпатці активно обговорюють “ковідну” тисячу та діляться, на що планують її витратити. Так, більшість користувачів обирають книги та фітнес.
Богдан Питель розповідає, що вже має відкритий рахунок на отримання виплат за вакцинацію, щоправда, коштів поки що не отримав. Свою тисячу також планує витратити на книги.
“Думаю, що це цікава і хороша ініціатива, – розповідає Богдан Питель. – Моя 8-річна донька любить читати, й за ці гроші я куплю їй книги. Можливо, ще підемо в кінотеатр з сім’єю, обов’язково щось придумаємо”.
Франківець Тарас Лутчин до такої ініціативи ставиться теж позитивно. Каже, сам зробив щеплення ще влітку і не чекав, що за це буде “бонус”. Гроші він отримав дуже швидко і вже придбав дві книги у книгарні, розрахувавшись “PayPass”.
“Підтримати зубожіле українське книгодрукування – справа дуже хороша, – наголошує Тарас Лутчин. – Якщо говорити про ініціативу загалом, то у списку, куди можна витратити гроші, бракує ще однієї позиції – перерахувати гроші на потреби української армії”.
Похід у кінотеатр
Христина Борейко з Івано-Франківська також вже отримала тисячу за вакцинацію. Зізнається, що спочатку не вірила, що її виплатять, а коли кошти надійшли – зраділа.
“Насправді це класна ідея, мені з чоловіком дуже вигідно. За мою тисячу ми можемо сходити і в кіно, і в театр, і книгу придбати, – говорить дівчина. – А за його тисячу – поїхати в Івано-Франківськ, бо зараз живемо у Києві, а це вже економія”.
Христина каже, що гроші прийшли за декілька днів після подання заявки. Частину грошей вона витратила на похід у кінотеатр. Дівчина розповідає, що квитки купувала онлайн, а безпосередньо в кінотеатрі можна було придбати їжу: попкорн, чипси, горішки, солодкі напої та пиво. Напередодні її чоловік придбав квитки на інший фільм, але їм не виходило прийти й вони зробили повернення. Кошти зарахувались на карту упродовж дня.
“Також я придбала книгу й оплачувала в книгарні, то оплата пройшла як звичайною картою, взагалі без проблем, – розповідає дівчина. – Ще цікаво, як і коли цю тисячу видаватимуть нашим бабусям і дідусям, бо їм це все-таки зараз потрібніше”.
«Такий собі» стимул
Франківка Ольга Гуцул розповідає, що вже подала заявку на отримання коштів за вакцинацію. Щоправда, саму ініціативу не підтримує. Каже, що на ці виплати піде велика сума з бюджету і ці гроші явно не стимулюють вакцинуватись.
“Стимулювати людей грошима, щоб вони подбали про своє здоров’я і здоров’я близьких, – така собі ідея, – вважає Ольга. – Але якщо вже таке впровадили, то ми з чоловіком плануємо використати її на катання на лижах у Буковелі”.
Франківка зазначає, якщо не можна буде використати “ковідну” тисячу на катання, то її гроші підуть на кінотеатр або книжки.
Мешканець Івано-Франківська Руслан Погрібний не вакцинувався від COVID-19. Про виплати вакцинованим знає, але щепитись вони його не стимулюють. Каже, що тисяча задарма – хороша сума, тим паче сама вакцинація є безплатною. Однак перелік категорій, де цю тисячу можна витратити, є надто малим.
“По суті, з цього списку її можна витратити на книги й у кіно піти, – говорить Руслан. – Ще хоч би можна було пальне купити”.
Ну, і все ж не варто забувати про те, що наші люди – народ винахідливий. Так, дехто планує «вивести» кошти через ФОПи, які мають відповідні КВЕДи, і витратити кошти так, як вважає за потрібне. Але, звісно, вдасться це тільки тим, хто має стосунок до таких ФОПів.
Світлана ТИМЧУК