В Україні у квітні стартує запуск електронних рецептів на антибіотики, які відпускатимуть в аптеках лише за наявності у пацієнта е-рецепта.
Це має вирішити проблему неконтрольованого та нецільового використання препаратів, і головне – допоможе запобігати розвитку стійкості до протимікробних препаратів, що є однією із найсерйозніших загроз для громадського здоров’я, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на “ТСН“.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, на фоні пандемії фіксується значне зростання продажу антибактеріальних препаратів та збільшення відсотку їхнього використання в лікарнях. Але загроза до вироблення стійкості до антимікробних препаратів зводить нанівець чимало досягнень медичної науки.
“Тому одним із наших пріоритетів у 2022 році буде боротьба зі стійкістю до антимікробних препаратів та контроль інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги. Від 1 січня у закладах охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу, запровадили облік споживання антимікробних препаратів із груп спостереження та резерву. У переліку 29 лікарських засобів. Ми будемо знати, які саме антибіотики призначають пацієнтам в стаціонарних відділеннях і чому”, – сказав Ляшко.
Крім того, за даними Центру громадського здоров’я, майже 64% людей помилково вважають, що ГРВІ та застуду можна лікувати антибіотиками. У результаті виникає неправильне вживання антибактеріальних препаратів, яке призводить до того, що вони втрачають свою ефективність і все менше захищають від серйозних інфекцій.
“Антибіотики лікують інфекційні хвороби, спричинені бактеріями і зовсім неефективні у боротьбі з вірусними хворобами”, – наголосив Ляшко
Отримати електронний рецепт, зокрема і на антибіотик, за його словами, можна буде лише після призначення лікаря. В електронному рецепті ліки призначатимуться за діючою речовиною, зазначаючи її лікарську форму та дозування. Крім цього, лікар також вкаже спосіб застосування та тривалість приймання.
“Пацієнт зможе в аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоровʼя, обрати будь-який із наявних лікарських засобів, котрий містить діючу речовину, зазначену в рецепті. Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем”, – пояснив голова МОЗ.
Проте для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я.
“Подібна умова діє і для аптек та медичних закладів – необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я усім працівникам, які будуть залучені до призначення та відпуску ліків за е-рецептами. Після запуску електронного рецепта на антибіотики, наступними етапами планується запуск електронних рецептів на наркотичні засоби, а потім на всі рецептурні препарати”, – підсумував він.
Читайте також: українці отримали можливість купити ліки за “ковідну тисячу”