29 січня у світі відзначаються День мобілізації проти загрози ядерної війни, День незобов’язань і День неспішного заплітання кіс.
В Україні – День пам’яті Героїв Крут.
Православна церква 29 січня вшановує пам’ять святого апостола Петра. У народі день назвали Петро Напівкорм, або Петрів день.
Цього дня:
1866 – народився Ромен Роллан, французький письменник і драматург, громадський діяч
1886 – у Карлсруе Карл Бенц запатентував перший триколісний автомобіль із бензиновим двигуном
1916 – Париж зазнав першого бомбардування німецькими дирижаблями
1916 – відбулися перші випробування англійського танка.
У вересні нова зброя з’явиться на полі бою і кардинальним чином вплине на тактику сучасного бою, а присвоєна їй із метою суворої секретності умовна назва “танк” (“цистерна, бак”) приживеться і залишиться назавжди
1918 – бій більшовицьких військ генерала Михайла Муравйова із загонами УНР у полі біля залізничної станції Крути (Чернігівщина, за 130 км від Києва).
Чотиритисячній російській армії протистояло близько 600 українських вояків, із яких понад три сотні – національно свідомі київські студенти і гімназисти. Бій набув в історії особливого значення завдяки героїзму української молоді, яка виконала наказ і захистила підступи до Києва, стримавши ворога протягом доби.
Червоні втратили близько 300 бійців. Оборонці надвечір почали відступ у напрямку Києва, аби не потрапити в оточення. Командир студентської сотні сотник Омельченко вирішив спочатку багнетною атакою відбити ворога, а вже потім відходити. Атака виявилася невдалою, адже юнакам протистояли професійні вояки. Сотня зазнала втрат, загинув і сам Омельченко, однак допомога молодого резерву не дала більшовикам оточити та знищити студентів. Забравши вбитих і поранених, українське військо відходило до ешелону. Росіяни не змогли продовжувати наступ на Київ того дня – через суттєві втрати й розібрану залізницю.
Коли близько 17-ї години зібралися всі українські підрозділи, виявилося, що не вистачає однієї чоти студентів, яка стояла найближче до станції: у сум’ятті бою в полон потрапив розвідувальний взвод (близько 30 осіб). Відступаючи у сутінках, хлопці втратили орієнтир та вийшли просто на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. Аби помститися за свої значні втрати, більшовики спочатку познущалися із 27 полонених, а потім їх повбивали (розстріляли чи закололи багнетами). Учень 7-го класу Григорій Піпський перед розстрілом перший почав співати “Ще не вмерла Україна”, і решта студентів підтримали спів. Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих.
27 замордованих із почестями перепоховали в Києві на Аскольдовій могилі 19 березня 1918 р.
Трагічна загибель студентського загону під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Павло Тичина присвятив полеглим свій вірш “Пам’яті тридцяти”.
Насправді, всупереч усталеній думці, бій під Крутами не був поразкою українців, адже студенти й гайдамаки виконали наказ, затримавши ворога, зі значно меншими – в порівнянні з більшовиками – людськими втратами.
1927 – у Лондоні відкрився “Park Lane Hotel” – перший готель, у кожному номері якого була своя ванна кімната.
1947 – у Великій Британії зареєстрували рекордно низьку температуру повітря – 26,7 градуси морозу.
1960 – лікарі Вашингтонського університету представили першу штучну нирку.
У 1978 році Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі.
1992 – в Україні зареєстровано Всеукраїнське об’єднання “Просвіта”.