В Україні після нападу Росії та обстрілів усіх регіонів ввели воєнний стан. Зранку президент Росії оголосив про початок операції проти України.
Із 5 ранку почались обстріли стратегічних об’єктів практично в усіх регіонах України. Також відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з Росією та Білоруссю, пише BBC.
Раніше Росія визнала незалежність “ДНР” і “ЛНР” і оголосила, що направить туди війська для “підтримання миру”. 23 лютого лідери бойовиків попросили Путіна про допомогу.
Росія визнає кордони бойовиків у межах цілих Луганської і Донецької областей, а тому можна очікувати спроби Росії захопити території, які контролює Україна.
Головні зміни стосуються повноважень військового командування.
Тепер законом прямо визначається, що військове командування видає обов’язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Отже, саме військові – Головнокомандувач ЗСУ, командувач ОС, командири формувань і з’єднань – зможуть контролювати виконання обмежень, які прописані в президентському указі про воєнний стан. Це вони зможуть робити в співпраці з військовими адміністраціями, якщо такі будуть створені.
В кінці минулого року Кабінет Міністрів ухвалив цілу низку постанов, що деталізують порядок запровадження цих обмежень.
Тепер в разі запровадження воєнного стану військове керівництво зможе, наприклад, вводити особливий режим роботи об’єктів державного значення і об’єктів життєдіяльність населення (школи, медзаклади, котельні тощо), вводити трудову повинність для громадян і примусово відчужувати їхнє майно для потреб оборони.
Силовики зможуть за наказом коменданта певної території безперешкодно перевіряти громадян та проводити обшуки в їхніх помешканнях і транспортних засобах.
Крім того, можуть запровадити комендантську годину і заборонити торгівлю алкогольними напоями. Військове керівництво має повноваження також заборонити виїзд громадян з певної території, або навпаки, оголосити їх евакуацію.
Воєнний стан передбачає можливість обмежити користування мобільним зв’язком і передачу інформації через комп’ютерні мережі. Якщо громадяни або організації будуть цю вимогу порушувати, то силовики зможуть забрати їхню техніку.
Громадян “держави-агресора”, якою, в українському законодавстві визнано Росію, українські правоохоронці зможуть інтернувати, тобто примусово переселити.
Водночас воєнний стан не може бути причиною обмеження діяльності судів і органів правосуддя. Це одна з новацій, яка запрацювала з цього року.
Як і раніше, закон передбачає можливість мобілізації громадян. Організаційні питання призову будуть покладені на військові адміністрації.
Конкретний перелік обмежень зазначений в указі президента про запровадження воєнного стану і затверджений парламентом.
На сьогодні президент зупинив дію таких статей Конституції:
- Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.
- Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.
- Стаття 32. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя.
- Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди.
- Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.
- Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
- Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
- Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
- Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
- Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
- Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
- Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.
- Стаття 53. Кожен має право на освіту.
Читайте також: в Україні ввели воєнний стан
На Прикарпатті оголосили повітряну тривогу
Усі заклади освіти Івано-Франківської ТГ від сьогодні дистанційно – Марцінків
Білоруські танки перетнули український кордон
Люди масово виїжджають з Франківська