На ЧАЕС одразу після катастрофи зробили фотографії зруйнованого реактора. До місця аварії допустили лише чотирьох фотографів: Ігор Костін, Анатолій Расказов, Валерій Зуфаров та Володимир Репік, інформує “ТСН”.
Усі зняті матеріали пройшли через цензуру КДБ. Велика кількість відзнятої плівки була засвічена через сильну радіацію, більшість фотографій КДБ засекретила, і вони так і не були опубліковані. Ті фото, які надали для друку, ретельно відібрано та відредаговано.
Чорнобильська катастрофа вивергла радіацію на більшу частину північної Європи та забрала тисячі життів. Усі фотографи також постраждали від радіоактивного випромінювання.
Анатолій Іванович Расказов був штатним фотографом, ілюстратором, декоратором та оформлювачем ландшафту на ЧАЕС. Він знімав масштаби руйнування 4-го енергоблоку із землі та вертольота з метою визначення масштабів руйнування та вироблення плану ліквідації аварії. За припущеннями керівництва станції після розтравлення залишків палива від ізотопів йоду і ксенону, що уповільнюють, міг статися повторний вибух. Для розуміння ситуації необхідно було провести зйомку залишків реактора зверху. Анатолій Расказов у супроводі військових та співробітників станції зафільмував запалений зсередини реактор.
Перший рулон плівки вигорів від випромінювання. Другий був лише трохи пошкоджений радіацією. Додому фотограф повернувся з «ядерною засмагою» – коричнево-червоним кольором шкіри і одразу знепритомнів. Анатолій помер у 2010 році, у віці 66 років через отримане опромінення у нього розвинувся рак крові.
Валерій Зуфаров помер у 1993 році, у віці 52 років від раку крові.
Володимир Адамович Репік – український фотожурналіст. Його знімки зі зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС першими з’явилися на сторінках центральних видань Радянського Союзу та багатьох видань світу. Вів зйомку реактора з вертольота разом із Валерієм Зуфаровим. Обидва потім лікувалися у військовому шпиталі. Помер від наслідків променевої хвороби у 68 років.
Ігор Костін – український фотожурналіст, кінооператор, член Національного журналу кінематографістів. З квітня по грудень 1986 він знімав роботи з ліквідації наслідків аварії. Його фото увійшли до офіційного звіту урядової комісії СРСР. Його серія “Трагедія Чорнобиля” удостоєна на “Уорлд-прес-фото” в Амстердамі найвищої міжнародної нагороди “Золоте око” на “Інтерпресфото” у Багдаді – золотої медалі, отримала Гран-прі на конкурсі у НДР та Головний приз Союзу. Костін теж страждав на променеву хворобу. Загинув у ДТП біля села Хлепча у 2015 році.