Останні тижні переконливо продемонстрували, що Путін не лише погано знає історію, але і як менеджер дуже слабенький. Він намагається застосувати методи неефективного впливу, брати кількістю, а не якістю там, де потрібно діяти раціонально та точно. Міф про «велич Росії» руйнується не лише діями ЗСУ, але і протестами мобілізованих росіян.
Варто нагадати, що на старті широкомасштабного вторгнення, 8 березня, Владімір Путін, вітаючи російських жінок з Міжнародним жіночим днем, стверджував, що призову резервістів з запасу не буде, а воювати в Україні будуть лише контрактники. Брехав господар Кремля вже тоді, це відомий факт, проте після потужного удару по російських позиціях у Харківській області у вересні 2022 року шило проблем їхньої армії остаточно вилізло з мішка російської пропаганди. Було оголошено «часткову мобілізацію», яка виявилася дуже навіть повномасштабною – сотні тисяч громадян РФ отримали повістки про призов. Кілька сотень тисяч росіян чкурнули до країн ближнього зарубіжжя, і це теж показовий факт, адже вони були змушені рятуватися у державах, які відверто зневажали протягом попередніх років.
Їхні поневіряння та проблеми заслуговують окремого погляду, про це ми ще поговоримо. Зараз про інше. Хоча мобілізацію в Росії було оголошено лише 1,5 місяці тому, повідомлення про смерті мобілізованих надходять вже кілька тижнів. Модель є очевидною: мобілізованих військовослужбовців російської армії одягають у однострої, дають автомат Калашникова та відправляють на фронт практично без підготовки. Вони стають гарматним м’ясом у східних та південних областях України, часом своїми тілами створюючи можливість для відступу пошарпаних у попередніх боях, проте більш кваліфікованих частин.
Попри те, що у Кремлі зачистили інформаційний простір з початком вторгнення, а за «поширення фейків про російську армію» можна отримати термін перебування у в’язниці, інстинкти самозбереження починають у РФ даватися взнаки. Щоправда, дещо у викривлений спосіб – у матеріальному аспекті. Днями на території Ульяновської області збунтувалися більше сотні мобілізованих з Чувашії, які вимагали обіцяних фінансових виплат. Російським та українським сегментами Telegram прокотилися кадри спілкування казанських мобілізованих з офіцерами та генералом, які вщент знищують субординацію у російській армії. Витягнувши сотні тисяч чоловіків з їхніх домівок, Кремль не переймався створенням належних умов для їх армійської служби.
Війна для Росії стала каталізатором існуючих суспільних проблем – класової нерівності, імперського шовінізму, бідності та корупції. Здається, це рядок з підручника про участь Російської імперії у Першій світовій війні. Але ні – це про 2022 рік, і про це свідчить указ Путіна, який дозволив мобілізовувати до лав російської армії засуджених за тяжкі злочини (ще зовсім недавно це дозволялося лише «кремлівському кухарю) Пригожину. Три тижні тому військовослужбовці-таджики розстріляли понад два десятки мобілізованих, бо були обурені зневажливим ставленням до ісламу.
Україна дає Путіну простий урок: чим довше триватиме війна, тим більше він матиме проблем з власними громадянами. Їх стає стільки, що сховатися за ними за броньованими дверима власного бункера не вдасться. Ба більше – деміфологізація Росії триває зростаючими темпами, і зупинити цей процес Кремль не в змозі.