У четвер, 17 листопада, світ почув остаточний вирок у справі рейсу MH17: Окружний суд Гааги засудив Гікіна, Харченка і Дубинського, обвинувачених у причетності до удару з ЗРК Бук пасажирським літаком Malaysia Airlines, на борту якого перебували 298 осіб, до довічного ув’язнення.
Четвертого обвинуваченого Пулатова виправдали.
Cудовий процес тривав понад два роки, з березня 2020-го. Суд оголосив рішення усно під час відкритого засідання.
НВ стежив за оголошенням вироку у справі MH17 в режимі онлайн.
16:44 Протягом 14 днів засуджені можуть подати апеляцію.
16:42 Провина трьох обвинувачених настільки тяжка, що суд може їх засудити лише до довічного ув’язнення, говорить суддя.
16:37 Гіркін ніс відповідальність за своїх підлеглих, Дубінський — співорганізатор, говорить суддя.
Харченко був виконавцем злочинного наказу. Ієрархічно він був всередині злочинного ланцюга.
Така відповідальність може привести лише до довічного терміну ув’язнення.
Гіркін займав найвищу в ієрархії позицію. Харченко був залучений до транспортування установки та її переміщення після застосування. Обмежений термін ув’язнення не відповідав би серйозності провини. Він має бути ув’язнений пожиттєво.
16:36 Військовий літак також не був би легітимную ціллю, наголосив суддя
За його словами, у справі не може бути жодних пом’якшувальних обставин.
16:32 Коли з’ясувалося, що збитий цивільний літак, всі троє обвинувачених, визнаних винними, вирішили якнайшвидше перемістити літак, щоб приховати злочин, говорить суддя
За його словами, це негативно характеризує їх. Він також наголосив, що ніхто з них не пояснив, що сталося, вони робили необґрунтовані коментарі про фальсифікацію доказів. Гіркін заявляв про непричетність так званих «солдатів ДНР» до катастрофи та робив коментарі про пасажирів літака, які можна вважати принизливими.
16:29 Суддя розповідає про наслідки авіакатастрофи для родичів жертв
«За одну мить їхнє життя жахливо змінилося, і ця ситуація залишається такою і залишиться такою назавжди», — говорить він.
16:23 Суддя говорить про затримку у пошуках тіл
У деяких випадках родичам повернули лише фрагменти тіл, у двох випадках тіла не було виявлене.
16:17 Суд отримав 306 запитів щодо компенсації родичів. 304 — про моральну компенсацію та два про матеріальну компенсацію — через втрату ноутбука та квитків
Такі запити мають розглядатися за українським законодавством. У випадку з Гіркіним, Харченком та Дубінським ці запити є валідними відповідно до українського законодавства. Обсяг збитків слід враховувати відповідно до українського законодавства. Такі збитки можуть бути виплачені батькам, чоловікам, дружинам, дітям загиблих. Брати та сестри загиблих, які з ними не проживали, не можуть бути одержувачами компенсації.
16:17 Суд отримав 306 запитів на компенсацію від родичів. 304 — про моральну компенсацію та два про матеріальну компенсацію — через втрату ноутбука та квитків
16:16 Провина Гіркіна, Дубінського і Харченка доведена
Це провина за здійснення вбивства.
16:00 Хаченко наказав перемістити Бук на локацію біля Першотравневого
Після цього йому повідомили, що установку успішно використали. Після цього за наказом Дубінського установку перевели на інше місце.
Суд оцінює роль Харченка як організатора злочину. Дубінський керував переміщенням установки Бук та віддавав накази про її застосування.
Обвинувачений Гіркін на операційному рівні займав найвищу позицію, а також був на зв’язку з Москвою. Єдиною можливою метою одержання ним Бука було її використання у збройному конфлікті в Україні. Імовірно, але немає доказів того, що Гіркін знав, що ракету випустять по MH17. Він не є співучасником у традиційному сенсі, але міг зупинити застосування Бука та відповідав за її повернення до РФ. Також збройний конфлікт був частково відповідальністю Гіркіна, і він розумів, що такий конфлікт призведе до втрати життів. Гіркін є функціонаьним співучасником злочину.
Пулатов був координатором. Дубінський сказав Путалову, що Харченко привезе йому систему, а Пулатов розмістить на позицію. Харченко, отримавши інструкції від Дубінського, почав рух до місця зустрічі з Пулатовим.
Зв’язок з Пулатовим показує, що він не був головною фігурою. Він також не був поряд із місцем запуском ракети. Він не є співучасником.
Пулатов отримав наказ від Дубінському залишатися біля Первомайського, щоб наглядати за системою Бук. Але наказ доставити установку виконав Харченко. Немає доказів, що він міг впливати на використання установки, тому він не несе кримінальної відповідальності і його потрібно виправдати.
15:56 Суддя Стейнхаус каже, що Бук неможливо випустити помилково чи імпульсивно
Цьому має передувати певна процедура, під час якої мали визначити, що літак цивільний.
На думку суду, ті, хто випустив ракету, вважали, що стріляють по військовій цілі. Але оскільки вони не мають імунітету, тому що вони не вважаються військовими, це не має значення і їхня дія вважається навмисною.
15:52 Обвинувачений Гіркін був відповідальний за роботу бойовиків «ДНР»
Він віддавав накази у координації з бойовиками «ЛНР» та наказами кураторів у Москві.
Суд не зміг встановити, хто конкретно наказав випустити ракету Бук. Але суд встановив, що це було зроблено навмисне. Ті, хто випустив ракету, мали усвідомлювати смертельні наслідки цього.
15:48 Суддя Хендрік Стейнхаус розповів, що суд встановив особи людей, чиї розмови були перехоплені
У деяких випадках, за його словами, вдалося опитати людей, які їх записали. Розмови було піддано експертному аналізу, який підтвердив, що їх не змінили.
З розмов ясно, що Бук привезено з Росії, його дуже чекали представники «ДНР».
15:44 Суддя Хендрік Стейнхаус констатував, що єдиний сценарій, який варто розглядати, це те, що літак був збитий ракетою Бук, що була розташована на полі біля Первомайського
15:41 Суд не вважає, що фото та відео, які суд використав як докази, було сфабриковано
На думку суду, таку кількість доказів було б складно сфабрикувати настільки якісно за такий короткий термін. Крім того, не було виявлено жодних слідів цього.
15:35 На місці падіння літака виявили фрагменти ракети Бук — деякі з них знайшли у тілах жертв, інші – у корпусі літака
За словами судді, захист заявив, що фрагменти важко віднести до якоїсь певної зброї. Однак, за даними суда, саме на фрагменти такого типу розривається ракета Бук нового типу під час вибуху.
Також було виявлено два фрагменти, які відповідають і новому, і старому типу ракет Бук.
15:31 За словами судді Хендріка Стейнхауса на те, що ракета Бук була випущена, свідчать у тому числі метеорологічні дані
Є також перехоплені розмови про те, що установка з ракетами Бук прямувала до Первомайського. Установку, за словами судді, перемістили з Донецька, на що вказують відео її переміщення. На відео видно, що її переміщали тим самим транспортом. Видно чотири ракети з білими наконечниками.
15:24 Суддя Хендрік Стейнхаус розповідає про свідчення свідка, який бачив безпосередньо пуск ракети та установку Бук з якої її випустили
За його словами, заяви цього свідка можуть бути ненадійними через особу свідка.
На думку суду, інформація цього свідка може бути надійною, оскільки вони підтверджені інформацією, яка не була оприлюднена.
Водночас зазначається, що у свідченнях є розбіжності, які можна пояснити тривалим часом, що минув з моменту катастрофи.
Достовірність свідчень, на думку суду, підтверджується емоціями свідка: радість, коли він думав, що збитий військовий літак, і жах, коли зрозумів, що збитий літак — цивільний.
15:21 Суддя Хендрік Стейнхаус розповідає про фото димового сліду ракети Бук, що збила MH17, які було зроблено в Торецьку
За його словами, достовірність цих фото була підтверджена. Також він згадує про ще два фото, що з’явилися в інтернеті після збиття MH17, на яких також зафіксований слід від ракети.
15:17 Суддя Хендрік Стейнхаус розповідає про опитування експертів, зокрема представництва російської компанії-виробника Бука
Він зазначив, що заяви компанії, яка намагалася покласти провину на Україну, неодноразово виявлялися сфальсифікованими. У зв’язку з цим суд вважає заяви цієї російської держкомпанії необ’єктивними та недостатніми, щоб викликати сумніви щодо об’єктивності інших експертів.
«Заяви цієї держкомпанії не мають під собою достатньої підстави для розгляду в суді», — сказав суддя.
15:10 Суддя Хендрік Стейнхаус продовжує відповідати на заперечення захисту.
Зокрема на заяву про те, що на прокуратуру впливала СБУ та її докази були отримані від СБУ, він відповів, що у разі, якщо обвинувачення використовувало матеріали СБУ, воно повідомляло про це та перевіряло ці матеріали.
15:09 У заяві Гаазького суду сказано, що літак MH17 був збитий Буком з території, яка була захоплена терористичною організацією «ДНР»
Суддя Хендрік Стейнхаус говорить, що є достатньо доказів цього факту. Зокрема свідчення свідків, які бачили слід диму з Першотравневого, а також супутникові знімки.
15:01 Суддя Хендрік Стейнхаус, зачитуючи вирок, відповідає на заперечення захисту
Він пояснив, що бойовики ДНР не були російськими солдатами в момент катастрофи MH17, тому у них не може бути імунітету.
***
17 липня 2014 року пасажирський літак Boeing 777 виконував рейс MH17 з нідерландського Амстердама в малазійську столицю Куала-Лумпур, коли ракета з російського комплексу Бук збила його над окупованою частиною Донецької області (поблизу села Грабове).
Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту повітряного судна. Це 15 членів малазійського екіпажу літака та 283 пасажири, з них 80 — неповнолітні діти. Це найбільша кількість жертв в історії авіації з усіх випадків збиття цивільних лайнерів. Росія свою причетність до трагедії не визнає і за минулі відтоді вісім років поширювала лише фейки про неї.
Влітку 2014 року для розслідування цього злочину була створена Об’єднана слідча група (JIT), яка об’єднала представників Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України.
У травні 2018 року JIT представила свою підсумкову детальну доповідь в рамках розслідування трагедії рейсу MH17 (перша була оприлюднена восени 2016 року). Розслідувачі підтвердили, що в літак влучила ракета, випущена з російського ЗРК Бук. Його привезли з Курської області Росії в Україну через непідконтрольну українським силам ділянку кордону. Комплекс прибув з розташування 53-ї зенітної ракетної бригади РФ.
У червні 2019 року на базі висновків розслідування JIT прокуратура Нідерландів висунула офіційні обвинувачення чотирьом підозрюваним у причетності до вбивства пасажирів та екіпажу рейсу МН17:
колишньому ватажкові проросійських бойовиків на Донбасі Ігорю Гіркіну (Стрєлкову) — він «замовив» поставку ЗРК Бук з Росії для збиття авіації, а оскільки усі бойовики «ДНР» були йому підзвітні, то фактично керував завданнями цього комплексу на українській території;
командиру т.зв. «ДНР», російському генерал-майору Сергію Дубінському (позивний — «Хмурий») — контролював перевезення Бука до місця запуску ракети, що влучила в літак, і потім брав участь у його евакуації;
підполковнику запасу ВДВ Росії Олегу Пулатову (позивний — «Гюрза») — перебував поруч з установкою Бук у момент запуску ракети по літаку, а також супроводжував ЗРК на шляху від міста Сніжне;
громадянину України Леоніду Харченку (позивний — «Крот») — координував інших бойовиків «ДНР», вказуючи їм на місцезнаходження Бука, а згодом брав участь у його вивезенні в Росію.
Жоден з обвинувачених поки не заарештований і не був присутній на судовому процесі, лише одного (Олега Пулатова) заочно представляли нідерландські адвокати. Кожного з них прокурори просять засудити до довічного ув’язнення, жоден не визнає причетності до трагедії. Усіх чотирьох оголошено в міжнародний розшук.
У березні 2020 року Окружний суд Гааги розпочав резонансний судовий процес, який понад два роки тривав в судовому комплексі Схіпхол в передмісті Амстердаму. Відкриті засідання завершилися 10 червня 2022 року. Під час процесу було заслухано десятки родин загиблих, розглянуто покази прямих свідків злочину, досліджено перехоплені телефонні розмови, які свідчать про збиття літака з російського ЗРК.
Слідство відкинуло всі інші версії трагедії, які намагалася просувати Росія. Зокрема, прокуратура Нідерландів детально перевірила і спростувала через відсутність доказів такі версії:
вибух безпосередньо на борту літака;
обстріл лайнера Malaysia Airlines з військового літака;
влучання в пасажирський літак українською системою ППО, але не ракетою ЗРК Бук;
ураження рейсу МН17 із зенітно-ракетного комплексу Бук, який належав Україні, а не РФ.
У нідерландській прокуратурі усвідомлюють, що вирок буде неможливо виконати, якщо винуватці трагедії не потраплять до рук правосуддя. Для цього їх необхідно або екстрадувати з РФ, або затримати в третій країні — як оголошених у міжнародний розшук.
Утім, родичі загиблих, які виступали у суді в Нідерландах особисто або передали свої заяви через адвокатів, наполягали на відновленні правди через рішення суду. Громадянка Нідерландів Ріа ван дер Стін, яка втратила батька і мачуху в катастрофі MH17, заявила майже рік тому у свої емоційній промові в залі суду: «Я так і не зможу остаточно попрощатися з ними доти, доки відповідальних за їхні смерті не визнають винними».
Сьогодні суд озвучить офіційні вироки. Для прокуратури та обвинувачених термін оскарження рішення становить 14 днів. У Нідерландах можна подати апеляцію двічі – один раз до Апеляційного суду, потім — до Верховного суду. У суді також пояснили, що інформування обвинувачених та приведення вироку в дію входить до обов’язків прокуратури.