Ціна криптовалюти Біткоїн ще від початку свого створення коливалася залежно від доволі незвичних чинників, саме тому вона пройшла неабиякий шлях ціноутворення.
Про те, які чинники впливали раніше та впливають зараз редакція нашого видання поспілкувалася із представником найбільшої криптобіржі Європи WhiteBIT.
Історичні показники
На початку цього шляху, уточнює експерт WhiteBIT, вартість Біткоїна залежала від необхідної для його видобутку кількості електроенергії. 12 січня 2009 року пройшла перша транзакція за участю цієї монети, а вже наприкінці цього ж року було створено ресурс, на якому перші користувачі могли придбати Bitcoin за ціною $1600 за 1 BTC. Це вважається точкою відліку та першим його історичним максимумом.
У травні 2010 року відбулася також історична подія — перше придбання реального товару за криптовалютну ціну. А саме дві піци за 10 000 Біткоїнів. Тоді актив був дуже дешевим. Втім, він поступово зростав у ціні. Тож у 2013 році одна така криптомонета коштувала вже трохи понад $110, а на піку своїх показників — понад $69 000.
Поточна ситуація
Наразі ціна криптовалюти перевищує $20 000. Здебільшого зараз на ціноформування Біткоїна впливають новини США та Китаю, політичні та соціальні події у світі, рішення та навіть промови інвесторів, політиків, згадки в ЗМІ тощо.
Окрім цього, як підкреслює експерт WhiteBIT, особливість Біткоїна — в обмеженій кількості. Встановлена його творцем Сатоші Накамото кількість у 21 млн на 90% вже в ринковому оберті. Залишок у майже 2 млн будуть майнити ще понад 100 років, оскільки складність майнінгу та винагорода змінюються згідно з певним алгоритмом.
Останній Bitcoin з’явиться в жовтні 2140 року і його ціна, зважаючи на дефляційний характер, може сягати мільйонів доларів. Обмежена емісія безпосередньо впливає на ціну криптовалют.
Наразі є багато передбачень щодо ціноутворення й конкретних цифр, але всі вони сходяться в одному — Bitcoin має перспективу й далі рости в ціні. На це є низка причин:
- капіталізація Біткоїна перевищує всі, навіть топові та відомі проєкти на ринку криптовалют;
- продовжується знецінення реальної валюти через її друкування;
- віра у крипту вже перевірена завдяки майнерам, що не пішли з ринку, навіть під час халвінгу;
- висока популярність Біткоїна буде забезпечувати йому фінансування від інвесторів у будь-якому разі.
Але глобально на ціноутворення, як найбільша загроза, наразі впливає конкуренція з боку інших альткоїнів, що можуть розвинутися та навіть витіснити Bitcoin у перспективі.
Криптовалюта та операції з нею — це завжди про ризик, навіть у якщо це такий гігант, як Bitcoin, підкреслює представник WhiteBIT. Але ця крипта, безсумнівно, має найбагатшу історію ціноутворення, яка й далі формується й може проіснувати ще принаймні століття.