Російська пропаганда роздмухує «безглузді» та «абсурдні» твердження про нібито ризик вторгнення ЗСУ в Білгородську область, тоді як РФ намагається наростити свої сили у східній частині Запорізької та в західній частині Донецької областей України.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни за підсумками 22 листопада, пише НВ.
Кремль, ймовірно, готує умови для атаки «під чужим прапором» у Білгородській області РФ – можливо, заради відновлення суспільної підтримки війни в Україні. ISW зазначає, що кремлівські пропагандисти почали озвучувати гіпотезу про те, що українські війська нібито прагнуть вторгнутися в Білгородську область, тоді як у середовищі «воєнкорів» циркулюють дискусії про те, що армії РФ необхідно знову захопити Куп’янськ у Харківській області — нібито «щоб звести до мінімуму загрозу нападу України». Білгородській області В’ячеслав Гладков також опублікував кадри, які демонструють будівництво «засічної межі» на кордоні України та Білгородської області.
У ISW називають такі твердження «безглуздими», «фанатастичними» та «абсурдними», нагадуючи, що Україна не має ані стратегічного інтересу у вторгненні в Росію, ані можливості здійснити таку масштабну атаку. Аналітики Інституту припускають, що з російської сторони подібна хвиля заяв може мати кілька цілей:
- залякати російську громадськість та змусити її підтримати війну (підтримка безглуздого російського вторгнення знижується в багатьох регіонах країни, у тому числі внаслідок проблем мобілізації та провалів на фронті, констатує ISW);
- можуть бути частиною зусиль Кремля щодо умиротворення російської провоєнної націоналістичної спільноти (російські «воєнкори» неодноразово звинувачували Кремль і Міністерство оборони Росії у нездатності захистити Росію, включаючи нібито анексовані території — проте Москва навряд чи зможе повторно захопити Харківську область, як цього вимагають ці націоналістичні діячі, зазначають експерти Інституту);
- Євген Пригожин використовує нагнітання страху щодо фіктивної загрози «українського вторгнення» та будівництва «засічної межі» для зміцнення свого впливу в прикордонних регіонах Росії та в усій країні (у цьому контексті ISW наводить звинувачення Пригожина на адресу влади Білгородської області в тому, що вони перейменували фортифікаційні укріплення, які раніше називали “лінією Вагнера”. «Багато кому в цій країні не подобається активність ПВК Вагнера, – заявив Пригожин. — Не переживайте за назву [оборонної лінії], ми все одно її продовжуємо будувати»).
Російські військові значно виснажили свій арсенал високоточних ракет, але, ймовірно, найближчим часом все ще зможуть атакувати критично важливу інфраструктуру України у великих масштабах. Так ISW коментує дані про рештки російських запасів ракет, які 22 листопада оприлюднив міністр оборони України Олексій Резніков.
Водночас голова Укренерго Володимир Кудрицький заявив 22 листопада, що російські удари пошкодили майже всі ТЕЦ, великі ГЕС та вузлові підстанції Укренерго в Україні.
«Російські сили, ймовірно, будуть здатні продовжувати скорочувати загальну потужність критичної української інфраструктури у найближчому майбутньому з огляду на поточний стан української енергосистеми. Однак виснаження високоточного ракетного арсеналу російських збройних сил, ймовірно, не дозволить їм завдавати ракетних ударів у високому темпі. ISW продовжує вважати, що російська армія не зможе досягти своєї мети щодо ослаблення української волі до боротьби через свою скоординовану кампанію проти української інфраструктури», — роблять висновок експерти Інституту.
Також читайте таке: Росія планує фальшиві атаки на критичну інфраструктуру Білорусі для втягування у війну, – ISW