Що треба знати про медичний спирт?

  • Медичний спирт – це етиловий спирт, що відповідає стандартам, встановленим для використання у медичних цілях.  

    Етанол, це – спирт з хімічною формулою C2H5OH, який є природним продуктом бродіння цукровмісних продуктів та міститься в алкогольних напоях. Це – безбарвна легкозаймиста рідина, що розчинна у воді та добре відома своєю антисептичною та дезінфікуючою дією.

    Більшість сучасного етилену отримується завдяки використанню технології ректифікації. 

    В наш час для виробництва не харчових спиртів можуть використовуватись навіть такі сировини, як деревина чи нафтопродукти. Отриманий таким чином етанол виходить значно дешевшим, але може містити багато шкідливих для здоров’я людини домішок. 

    Виробництво спирту для медичного використання має відповідати суворим стандартам: він має бути очищений від більшості токсичних домішок (метанол, ацетон, важкі метали та ін.).

    Отриманий таким чином 96% чистий спирт можна розбавити дистильованою водою для отримання спирту з нижчим градусом міцності. Міцність спирту відповідає пропорції абсолютного спирту в розчині спирт + вода. 

    Найпоширенішим медичним спиртом для зовнішнього застосування є 70° спирт. Він більш ефективний і менш їдкий, ніж 90-градусний спирт, який може висушити та обпалити шкіру та дуже швидко випаровується з поверхонь.

    Продаж 70-градусного медичного спирту довгий час відбувався лише в аптеках, тепер його можна легко придбати через інтернет. 

    Як правильно вживати 70° медичний спирт?

    Спирт міцністю у 70° є швидкодіючим місцевим антисептиком і дезинфікуючим засобом. Він ефективно знищує більшість мікроорганізмів (бактерій, вірусів, дріжджів тощо), розчиняючи їх ліпідні мембрани та денатуруючи їх білки.

  • У медичному застосуванні етилен можна використовувати для таких задач:

    • антисептика не пошкодженої шкіри перед ін’єкцією або проколом;
    • антисептика дрібних ран з використанням компресу або вологої пов’язки;
    • дезінфікція дрібних предметів (медичних інструментів, ножиць, пінцетів, термометрів тощо) та поверхонь.

    Увага! Місцеве застосування спирту не стерилізує повністю! Він лише певною (досить значною) мірою зменшує кількість активних мікроорганізмів на поверхні та зменшує ймовірність зараження. 

    Але треба мати на увазі, що дія спирту частково інактивується органічними речовинами (кров, сироватка, гній…) і не діє на певні види спор бактерій та деякі форми вірусних часток. Зокрема, він не підходить для дезінфекції медичного та хірургічного обладнання.

    Та, перш за все, пам’ятайте, що медичний 70-градусний спирт виробляють виключно для зовнішнього використання!

    Також антисептичний медичний спирт протипоказаний для зовнішнього використання:

    • немовлятам до 30 місяців;
    • при наявності в анамнезі підвищеної чутливості до одного з його компонентів (алергічні реакції, зокрема шкірні).

    Нанесення етилену на відкриту рану є болісним і може уповільнити загоєння. У більшості випадків краще вибрати інший антисептик.

    Медичний спирт не слід використовувати:

    • на великих поверхнях або на надто чутливій шкірі (слизові оболонки, молочні залози) через ризик проникнення через шкіру;
    • на великих ранах через його їдкість.

    Медичний спирт та вагітність.

    Етиловий спирт може проникати крізь плацентарний бар’єр, а також потрапляти в грудне молоко. Під час вагітності та годування груддю його краще не використовувати.

    Чи впливає використання медичного спирту на результати аналізів крові?

    Так. Використання медичного етилового спирту для дезінфекції шкіри перед забором крові може впливати на результати певних аналізів (глікемії чи алкоголемії).

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!