Боєць прикарпатської тероборони розповів, як проходив вишкіл у Великобританії

  •  
    Андрій — один із інструкторів «Вишколу капітанів», навчального курсу для військових лідерів Сил територіальної оборони ЗСУ.
     
    Курс відбувається за підтримки фонду «Повернись живим», фонду Spirit of America Worldwide («Дух Америки»”) та уряду Великої Британії, який допоміг з підготовкою інструкторів, розповідають на сторінці Сили територіальної оборони ЗСУ. 
     
    У цивільному житті Андрій займався інформаційною безпекою. Торік пройшов командно-штабні тренування у новоствореному підрозділі Сил тероборони ЗСУ в Івано-Франківській області. А 25 лютого цьогоріч його призначили командиром стрілецької роти цього батальйону.
     
     
    «Спершу ми охороняли об’єкти критичної інфраструктури на Івано-Франківщині. Потім несли службу в Дніпропетровській, Запорізькій і Харківській областях, виконували завдання на лінії зіткнення з агресором, — розповідає військовий. — Нам доводилось багатьом речам вчитись самотужки. Більшість людей до того не тримали у руках зброю. Я добре усвідомлював, де «не дотягую», але не мав багато часу та можливостей для навчання. Тому, коли мені запропонували стати інструктором, зрозумів, що це шанс повчитись і допомогти таким, як я. Саме для цього нас відправили у Велику Британію».
     
    За кордоном майбутні інструктори пройшли скорочену версію підготовки резервістів — Junior officer tactical. Ця програма вчить офіцерів правильно ухвалювати рішення — є окрема система ухвалення рішень для рівня роти (TLP, Troop-Leading Procedures) і для рівня батальйону (MDMP, тобто Military Decision Making Process).
     
    «Зроблені за західним підходом оцінки суттєво відрізняються від мого попереднього досвіду, — говорить Андрій. — Наприклад, я не враховував, скільки точно маю світлового дня. Нас навчили брати до уваги абсолютні всі фактори, які впливають на бойове завдання: аналізувати свої та ворожі сили, погодні умови, рельєф місцевості і багато іншого. І тільки потім ухвалювати рішення.
     
    Командир має третину часу на планування, а в підрозділу повинно бути 2/3 часу на підготовку. Раніше мені часто доводилось планувати завдання безпосередньо в день виконання. А значить, моїм людям бракувало часу підготуватися.
     
    До речі, британці намагаються говорити не військовою мовою, а зрозумілою. Кажуть, що наказ треба віддати за три хвилини і так, щоб усі розуміли і потім не виникало питань».
     
    Українських військових у Великій Британії навчали два інструктори з досвідом бойових дій в Іраку та Афганістані. Один із них служить у збройних силах вже 31 рік і був викладачем принца Гаррі.
     
    «Першим нашим завданням було планування наступу, — згадує Андрій. — Його робили спільно з інструктором, а оборону вже самостійно. В Україні на нас чекало таке ж випробування. Наприклад, я планував завдання «рота в наступі», а віддання бойового наказу захищав перед начальником штабу Сил ТрО Сергієм Собком.
     
    Висока компетентність командирів і правильне планування зменшують наші втрати у цій війні. Наш курс триває 6 тижнів. Також викладаємо історію війн, основи лідерства, проводимо багато практичних завдань та дискутуємо. Ми навчаємо людей, від рішень яких залежить багато життів. Садимо зерна в землю, з яких виросте колосся із сотнями зерен. Так переможемо».
     
    У партнерстві з «Повернись живим» Командування Сил ТрО протягом 2022-2023 років планує підготувати до 600 офіцерів — командирів рот і взводів, офіцерів штабів. Наразі курс успішно закінчують 56 офіцерів.
     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!