Навесні чинників, через які ваші очі можуть відчувати дискомфорт, більшає. Чи небезпечно терпіти біль і за яких симптомів слід якнайшвидше відвідати лікаря, розповідає офтальмологиня медцентру “Новий Зір” Тетяна Костюк.
Сонячний сезон розпочався! Всі воліють підставити обличчя під теплі промені й більше погуляти на вулиці. Це, з одного боку, правильно – природний вітамін D, свіже повітря і таке інше. Але не забуваймо й про небезпеки для очей.
Опіки від ультрафіолету. Так, нахапатися зайчиків можна запросто, а потім за 6 годин відчути біль в очах. Тож не нехтуймо захистом і носімо сонцезахисні окуляри з поляризованими лінзами.
Алергія. Весняний сезон – час загострення алергічних проявів, коли разом із нежитю, сльозотечею, свербежем з’являється й біль в очах. Слід зазначити, що в разі полінозу не рекомендується носити контактні лінзи, щоб не розвинувся алергічний кон’юнктивіт. Якщо знаєте свою реакцію на цвітіння, аромати, пилок, вчасно починайте протигістамінну терапію. До речі, лінзи (денні, нічні) є ще одним чинником, який може призводити до болю. Якщо їх неправильно підібрати чи не дотримуватися правил гігієни й носіння, травмується рогівка й виникають різноманітні запалення.
Запалення. Від кон’юнктивіту, кератиту, увеїту до блефариту чи ячменя. Так, з настанням тепла сходять сніги й дують пилові вітри, поки земля не встигла вкритися зеленню. Тож в очі потрапляє бруд, і на ослаблений імунітет після зими сильніше діють різні інфекції та бактерії. Тут можна порадити швидше відвідати лікаря для адекватного лікування.
Синдром сухого ока. Нестача зволоження, зміна складу захисної слізної плівки, недостатнє сльозопродукування відбувається з різних причин, у тому числі через екологію, сухе повітря, недотримання зорової гігієни та хронічні захворювання, які знову ж таки мають тенденцію загострюватися навесні. Отже, робимо перерви що 20 хвилин, коли дивимося в гаджети, виставляємо правильно затворки в кондиціонері, спрямовуючи рух повітря не на очі, частіше відчиняємо вікна, крапаємо за потреби зволожувальні краплі. Не допомагає – мерщій до офтальмолога!
Зорове перевантаження. Про смартфони й комп’ютери вже згадали, як і про рекомендацію давати очам перепочинок. Виконуйте правило 20/20/20: 20 хвилин працюйте, 20 секунд відпочивайте й переводьте погляд на предмет, що розташований у 20 футах (6 м) від вас. Це зручно робити на прогулянці, там є куди подивитися в далечінь.
Травми. Для весни це не рідкість. З вітром в око може потрапити пил чи порошинка, і якщо його терти, легко подряпати роговицю. Тож краще промийте очі великою кількістю води. Дачники мають бути обачними при обрізці дерев – захищайтесь спеціальними окулярами, щоб не довелося виймати з ока скалки чи лікувати забої.
Гострий напад глаукоми. Це не пов’язане з весною явище, але дуже небезпечне. Біль з’являється через різке підвищення внутрішньоочного тиску, що загрожує втратою зору. Рекомендація проста – обов’язково раз на рік, особливо після сорока чи людям з далекозорістю, проходити профогляд в офтальмолога. Він побачить схильність до цієї хвороби й запропонує адекватні рішення.
Радійте весні й дивіться лише на прекрасне!