Упродовж 2023 року, згідно з рішенням Івано-Франківської міської ради «Про врегулювання питань теплопостачання у м. Івано-Франківську» від 10 березня ц. р., від централізованого опалення в Івано-Франківську буде від’єднано 38 багатоквартирних будинків, які раніше отримували тепло від котельні ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) на вул. Індустріальній, 34. Загалом це — 2015 квартир. За рішенням міської ради власники цих квартир отримають 50 тисяч гривень на заміну внутрішніх і зовнішніх мереж та встановлення індивідуального опалення. Механізм і процедуру нарахування цих коштів було затверджено на одному з останніх засідань виконкому міської ради. Допомога жителям на заміну опалювальної системи з міського бюджету становитиме майже 100 млн грн.
«Від’єднання житлових будинків від систем централізованого опалення та постачання гарячої води відбувається через закінчення терміну експлуатації та неможливість подальшого використання теплових мереж», — мовиться в рішенні міської ради.
«Наступний рік ми не зможемо розпочати з центральним опаленням для мешканців цих мікрорайонів, які обслуговував колишній «СТЕК», — роз’яснив ситуацію з опаленням міський голова Руслан Марцінків. — Бо постійні прориви труб і неякісно надані послуги опалення – це, в першу чергу, незручності для людей, які мерзнуть у холодних квартирах, поки тепловики латають труби. Ситуація з опаленням у цих мікрорайонах з кожним роком ставала все гірша й гірша. Тож ми перейняли досвід міста Дніпра в переведенні на індивідуальне опалення, розбили мікрорайон на черги. Доведеться відключити більше 100 будинків. Для міського бюджету це будуть великі видатки, однак це дозволить фінансово полегшити людям перехід на індивідуальне опалення».
У першій черзі на перехід на індивідуальне опалення й, відповідно, отримання на цю справу 50 000 грн — мешканці 38-ми будинків за адресами: вул. С. Бандери, 6; 60-А; 62-1; 62-3; вул. Гвардійська, 5 і 7; вул. Дудаєва, 1; вул. Карпатської Січі, 5; вул. Є. Коновальця, 80; 88-А; 106-А; 128; 130; 136-Д; 147; 149; 207; вул. Львівська, 7-А; вул. Національної Гвардії, 16; 18; 20; вул. С. Петлюри, 1; 5-А; 7; 23; вул. Республіканська, 3;5-А; 15; вул. О. Сорохтея, 16; 16-А; 32; вул. В. Чорновола, 94; 96; 98; 102-А; 104; 143; 153. Із цих 38-ми будинків 19 уже мають дозволи на від’єднання від теплової централі.
Щоб отримати з міського бюджету 50 000 грн для переходу на індивідуальне опалення, мешканцям будинків із першої черги потрібно:
- Провести збори та обрати уповноважену особу житлового будинку, яка представлятиме інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку. Оформити протокол зборів.
- Замовити й отримати технічні умови на від’єднання від централізованого опалення в ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Заяву з копією рішення Івано-Франківської міської ради від 10.03.2023 р. №47-34 «Про врегулювання питань теплопостачання у м. Івано-Франківську» подає уповноважена особа до теплопостачальної організації.
- Замовити й отримати технічні умови на реконструкцію системи газопостачання об’єкта або технічні умови на тимчасове приєднання до електричних мереж електроустановок.
При встановленні газового індивідуального опалення замовляється також: гідравлічний розрахунок газових мереж будинку: проєкт на заміну загальнобудинкових газових мереж на облаштування індивідуального опалення. Постачальником послуг індивідуального опалення може бути газо- або електропостачальна організація.
- Звернутися за матеріальною допомогою в розмірі 50 000 грн для облаштування індивідуального опалення в квартирах мешканців та реконструкції газових/електричних мереж будинку в цілому.
Алгоритм дій: 1) уповноважена особа від будинку подає в ЦНАП копії документів, виготовлених для переходу на індивідуальне опалення: копію технічних умов на від’єднання від ЦО; копію технічних умов на реконструкцію системи газопостачання об’єкта, приєднаного до ГРМ, або технічних умов на тимчасове приєднання до електричних мереж електроустановок. При встановленні газового індивідуального опалення: копію проєкту гідравлічного розрахунку газових мереж будинку; копію проєкту на заміну загальнобудинкових газових мереж.
2) Заявник після того, як уповноважена особа передала у ЦНАП попередній пакет документів, звертається в ЦНАП із заявою встановленої форми та копіями паспорта громадянина України; реєстраційного номера облікової картки платника податків; документів, що підтверджують право власности на квартиру; реквізитів рахунку, відкритого в установі банку.
- Виконання будівельно-монтажних робіт у будинку і поквартирного встановлення індивідуального опалення. Роботи виконують ліцензовані організації.
- Від’єднання від централізованого опалення. Роботи виконують ліцензовані організації. Від’єднання будинку від мереж центрального опалення здійснюється в міжопалювальний період.
- Після підписання відповідного акту будинок відключається від мереж центрального опалення. Абонентам припиняється нарахування плати за послуги центрального опалення.
Отже, кошти можна отримати лише після виконання четвертого кроку й після того, як уповноважена особа подасть документи у ЦНАП. Кожен мешканець тоді особисто має звернутися в ЦНАП (вул. Незалежности, 9) із заявою на отримання коштів. За деталями та запитаннями звертатись за тел: (0342) 78 41 10, (050) 808 11 20.
Як повідомив очільник Р. Марцінків, уже є перші вісім будинків (загалом 472 квартири), які виконали всі необхідні кроки і могли з понеділка, 27 березня, звертатися за виплатами. А для тих жителів, які не потрапили до першої черги, очільник громади нагадав, що місто надає матеріяльну підтримку на встановлення індивідуального опалення у розмірі 10 тисяч гривень і на придбання газового котла — 13 тисяч гривень.
У планах міської ради на 2024-2025 роки — від’єднання від централізованого опалення ще понад 60-ти будинків. Для ліцею №12 і дитячого садка, які розташовані в районі відключень, встановлять індивідуальні котельні.
На цей час в Івано-Франківську чимало багатоквартирних будинків уже перейшли на індивідуальні системи опалення квартир. Показовий приклад — ОСББ «Китайська стіна» на вул. Хоткевича, 54, де поетапно від 2019 року не тільки замінили мережі, а й утеплили стіни, дахи та підвали завдяки активності керівництва ОСББ та участі цього обєднання в міжнародному проєкті з енергозбереження.
Мирослав Стефанців