Два куми-волонтери Володимир Муссур та Роман Боринець з Брошнів-Осади створили вже третій винахід для Сил оборони України. Це дрон для замінування позицій військових РФ.
Військові на передовій вже користуються їхнім велодроном та дроном для евакуації поранених, розповідають волонтери Суспільному.
Свій новий пристрій Володимир Муссур та Роман Боринець жартома називають “багаторазовим дроном-камікадзе”. Над винаходом чоловіки працюють третій тиждень.
“Дрон-камікадзе — таке у планах було. Але так сталося, що ми зробили його, а він не дуже камікадзе. Вийшов багаторазовий камікадзе. Він може скинути міну і повернутися назад, не підірвавшись. Хлопці знову можуть зарядити в нього міну і подати на позицію або туди, де треба підірвати”, — каже Роман Боринець.
Волонтери кілька тижнів тому розпочали розробляти дрон на прохання військових. Було завдання створити прилад, за допомогою якого бійці змогли б мінувати ворожі позиції дистанційно.
“Багато наших знайомих воюють. Вони кажуть: “Сидимо на позиції — у бліндажі або в окопі — і приїжджає танк за пів кілометра від нас, і щодня година в годину по нас працює. Треба щось таке придумати, щоб ми доїхали до нього, скинули міну і щоб танк підірвався. Відправили мінера — мінер не повернувся”, — розповідає Роман Боринець.
Наземний дрон може перевозити 120 кг та їздити на відстань 450 м або ж до 850 м із додатковою антеною. Далі, за словами Володимира Муссура, прилад намагатимуться вдосконалити, щоб збільшити відстань виїзду до півтора кілометра.
“Багато хлопців з передової телефонують і кажуть: “Нам би бажано бачити, куди він їде”. З першого нашого велодрона я дійшов до висновку, що це не працює. На фронті є така неприємна річ, як РЕБ. Вона глушить сигнали. Тому я розглядаю варіант, щоб контролювати наземний дрон з допомогою повітряного дрона”, — пояснює Володимир Муссур.
В основі дрона — плата та колеса від гіроскутера. Перш, ніж знайти потрібні деталі, два куми придбали та розібрали три гіроскутери.
“Це — дитячий гіроскутер з мотор-колесами. Всередині нього — плата, акумулятор і все, що нам треба. Маючи основу, ми через комп’ютер програмували плату, бо гіроскутер має іншу специфіку роботи. А далі — механічна робота: кутник, бляха і зварювальний апарат”, — говорить Володимир Муссур.
Для тестування дрона-мінувальника волонтери знайшли навчальну міну. Вона необхідна для того, аби розробити механізм скидання мін.
“Для системи скидання думали взяти сервопривід від гаражних воріт, але він повільний. Далі взяли частину від центрального замка авто — не вистачило сили. Спробували електричний клапан — те саме. Один знайомий підказав нам, що для системи скидання треба магніт. Каже: “Візьміть магніт від вхідних дверей”. Підійшло. І все — основа була. Ми недоспали нічку, доробили й готово. Гумка тут спеціальна, від рогатки”, — розповідає Володимир Муссур.
На який напрямок поїде винахід, волонтери сказати не можуть. Найближчий тиждень вони продовжуватимуть тестування дрона. До випробувань та розробок майбутніх винаходів запрошують долучатися всіх охочих, бо “рук та голів” бракує.
“Ми поки не знаємо, наскільки вистачить акумулятора. Це треба вдень їздити приблизно чотири-п’ять годин. Якась мудра людина сказала, що один у полі — не воїн. А два куми — то є сила. А три-чотири, якщо кожен свою думку підкаже, — уявіть собі, що може бути!” — каже Володимир Муссур.
Окрім дронів, Володимир Муссур виготовляє прилади нічного бачення та відправляє військовим на фронт. А Роман Боринець лагодить автомобілі для бійців.
“Ми — тут, ми працюємо. Хай там як, ми приходимо додому і лягаємо спати. А хлопці там не знати, чи сплять. І якщо вони можуть, отже і ми можемо. Мусимо. Цю війну треба виграти”, — додає Роман Боринець.
До теми: На Прикарпатті проведуть забіг, щоб зібрати кошти на дрон