«Марсіанин»

  • Режисер: Рідлі Скотт

    «Марсіанин» – це, мабуть, найкращий фантастичний фільм, знятий для гіків. Щоб задовольнити вимогливу і допитливу аудиторію, режисер Рідлі Скотт дуже старався. До нього навіть повернулася та легкість, яка начебто випарувалася в його останніх фільмах («Прометей», «Світанок», «Вихід: Боги та царі»). Цього разу Скотт екранізував бестселер схибленого на космосі письменника-ботаніка Енді Уїра, а мотором цієї картини став героїчний Метт Деймон, який виклався на всі сто у складній і захопливій головній ролі.

    Окей, це не такий глибокий фільм, як «Інтерстеллар», в якому у Деймона було злочинницьке камео, або «2001: Космічна одіссея». І тут немає маленьких зелених монстрів, які вибираються з порожнин людського тіла, як у «Чужому». Але «Марсіанин» – це фільм, який бере реалізмом і зовсім не схожий на антиутопію. Впродовж 142 хвилин автори роблять наголос на саспенс, який супроводжує цю історію виживання, фільм міцно засяде у вас в голові, і ви не будете думати ні про що інше, коли повертатиметеся із залу додому. «Здається, я в повній дупі», – це перші слова, які злітають з вуст астронавта Марка Уотні (Деймон). Після 18 солів (так називається марсіанський день) цей ботанік з НАСА був залишений вмирати на Червоній планеті.

    Його команда абсолютно впевнена, що астронавт загинув у страшній піщаній бурі. До того ж, його скафандр і торс були продірявлені антеною. Тому місія, що прибула на Марс, поспішно згортається, і корабель летить на Землю, де Марка вже заочно ховають як полеглого героя освоєння космосу. Однак незабаром фото з супутника показують, що Уотні все ще живий і використовує свої навички ботаніка, щоб вижити. Він навіть вирощує картоплю, і ви з цікавістю оціните не тільки процес, але і добрива, які він використовує. Але, незважаючи на те, що він кидає виклик обставинам, використовуючи як зброю свої наукові знання, в те, що він протягне чотири роки, до приземлення рятувальників, віриться важко. Їжі ж у нього тільки на місяць. Так що беріть калькулятор і рахуйте. А можна не рахувати і поспостерігати за тим, яку метушню на Землі викликав випадок Уотні – в єдиному пориві об’єднуються директор НАСА, експерт із Марса і навіть набридлива піарниця, які повинні колегіально вирішити, що робити далі. Чи варто, наприклад, членам екіпажу Уотні ризикувати своїм життям, повертатися на Марс і витягувати його?

    Самі побачите, чим все закінчилось, а від себе зауважу, що вже давненько космічна програма Америки не отримувала настільки соковитої реклами, як у «Марсіанині». Мабуть, з часів «Аполлона-13». Так само як у «Врятувати рядового Райана», де Метт Деймон став символом американської переконаності в тому, що своїх треба витягати зі складних ситуацій за будь-яку ціну. Популістський хід? Може бути. Але «Марсіанин», крім того, є ще й дуже захопливим фільмом. У цьому плані постаралися не тільки Скотт і його команда майстрів спецефектів, але й оператор Даріуш Вольські, який відтворював марсіанські пейзажі в Йорданії.

  • Також розумним рішенням було змусити головного героя весь час нарікати на колекцію диско-хітів, залишену його командиром. Такі речі пробачати не можна. Особливо, якщо ти на кілька років застряг на чужій планеті без можливості з кимось спілкуватися і все, що ти можеш зробити, щоб продемонструвати фрустрацію, це час від часу повторювати: «Пішов ти, Марсе!» Загалом, Уотні вкрай близько підійшов до межі ізгоя, і Деймон – класний актор з магнетизмом, який ви можете знайти тільки у найпотужніших голлівудських персонажів, робить так, що від екрану очей не відірвати. На дві з половиною години ви стаєте робінзонами разом з головним героєм.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!