Українці все частіше шукають можливості вчитись онлайн, підвищувати кваліфікацію чи кардинально змінювати професію.
За останні півтора року війна показала не лише наскільки крихким є життя окремо взятої людини, але й докорінно змінила побут мільйонів українців. Значна частина населення втратила житло, звичну роботу і впевненість у майбутньому. Чи не кожен шостий опинився за кордоном. Але життя триває. Так актуальними стають безкоштовні курси для українців.
Різноманітних пропозицій багато. Можна користуватись послугами як великих університетів з лекторами-професорами, так і інформаційними продуктами блогерів-інфлюенсерів. В залежності від цілей та бажань можна обирати окремі короткі уроки або масштабні і довготривалі навчання.
Теорія і практика
Напрямки теж абсолютно різні: від покращення мовних навиків до комп’ютерного програмування. Сьогодні онлайн можна вчитись шити і фотографувати, писати тексти і вирощувати орхідеї. А ще займатись дизайном, коучингом, розрахунками міцності космічних апаратів… Мабуть, простіше з’ясувати, чому не вчать онлайн, ніж навпаки. Але зараз говоримо саме про самоосвіту і безкоштовні курси для українців.
⠀Звісно, перш, ніж обирати навчання, варто визначитись:
- це розвага чи необхідність;
- хочете поглибити знання, що вже маєте, чи плануєте занурення в абсолютно нову сферу;
- скільки часу на день готові приділяти теорії та практиці;
- чи потрібен зворотній зв’язок від викладачів під час навчання і сертифікат або диплом після завершення?
Більшість сучасних курсів поєднують теоретичні і практичні завдання. Часто слухачі повинні виконувати певні домашні завдання для закріплення матеріалу і писати тести або підсумкові роботи наприкінці навчання. Після закінчення курсу можна отримати сертифікат чи диплом. Ці документи зрештою можуть стати перевагою для роботодавця, якщо людина планує подальше працевлаштування.
Але багато “студентів” цікавляться самоосвітою з метою власного розвитку. Тому відвідувати курси онлайн можуть як школярі, так і пенсіонери. Часто сучасні вітчизняні та закордонні ресурси для українців надають безкоштовний доступ до своїх матеріалів: повноцінних курсів, вебінарів або підручників і методичок.
Корисні ресурси рятують як тих, хто в Україні, так і тих хто закордоном. Додатки для самоосвіти – важлива річ в наш час.
Ми зібрали 9 корисних ресурсів для самоосвіти українців:
Coursera (www.coursera.org)
Має на сьогодні тисячі курсів від провідних університетів світу. Кредо компанії: “Навчання без обмежень”. Ресурс засновано ще в 2012 році професорами комп’ютерних наук Стенфордського університету США Ендрю Нг і Дафною Коллер.
За відгуками слухачів ця платформа надає якісні матеріали. Також бажаючі можуть отримати різні сертифікати і навіть здобути наукові ступені онлайн. На сайті можна обрати безкоштовні чи платні курси від найвідоміших навчальних закладів світу та інших організацій.
Тут пропонують можливість розвитку у багатьох сферах, починаючи від програмування і економіки, і закінчуючи агрономією, музикою, мистецтвом. Є навчальні пропозиції для окремих фізичних осіб і корпоративні програми для підвищення кваліфікації співробітників фірм і офісів.
Як і більшість сучасних компаній, Coursera представлена практично у кожній соціальній мережі, має свої телеграм-канали. Тож, перш ніж, обирати їх курси, варто познайомитись ближче.
Prometheus (www.prometheus.org.ua)
Вважають найбільшою платформою безкоштовних матеріалів в Україні. За 8 років роботи їх курси онлайн відвідали близько 2,5 млн слухачів.
Зараз на сайті можна знайти інформацію майже про будь-яку сферу, адже у вільному доступі 350+ пропозицій в області журналістики, керування бізнес-процесами, графічного дизайну, економічного відновлення після глибокої кризи та багато іншого. Цікавого, важливого, грунтовного. Хочете заглибитись у сферу туризму? Дізнатись про можливий порятунок планети від екологічної катастрофи? Чи ознайомитись з фундаментом професії SMM-ника? Тоді вам до Прометеуса.
Компанія пропонує довготривалі курси від провідних вітчизняних та закордонних викладачів і короткі практичні поради (наприклад: “Як почати власну справу в часи невизначеності: покроковий гайд від ТОП-підприємців україни”). Варто звернути увагу також на окремі лекції для підвищення кваліфікації у багатьох галузях.
До переваг платформи можна додати наявність зручного мобільного додатку. Теорія і практичні завдання під рукою у будь-який зручний час. Крім того, можна відвідувати безкоштовні вебінари і воркшопи та задавати запитання лекторам, спілкуватись з наставниками. Компанія також має бот, в якому можна завантажувати інформацію та виконувати завдання навіть без доступу до інтернету. Також після вдалого завершення навчання на деяких курсах видають іменні сертифікати.
EdX (www.edx.org)
Позиціонують себе як некомерційну організацію, що надає доступ до онлайн навчання безкоштовно. Але мають також і великий вибір платних курсів з доступом до обговорення з лекторами та іншими студентами. Платформу свого часу заснували Масачусетський технологічний та Гарвардський університети, що з 2012 року пропонують безоплатний доступ до усіх своїх навчальних матеріалів (щоправда, англійською мовою без офіційного перекладу українською).
Сьогодні вони співпрацюють з 53 організаціями, інститутами та вищими школами, а слухачами різних курсів від EdX стали близько 30 млн осіб.
Особливість ресурсу – щотижневе чергування коротких відеороликів з інтерактивно-практичними завданнями. Тобто отриману інформацію необхідно майже відразу трансформувати у практичні навички. Також акцентують увагу на роботі в групах.
EdEra (www.ed-era.com)
Студія онлайн-освіти з постійним оновлення навчальних проектів. Розміщують на сайті курси та окремі уроки на будь-які актуальні теми.
Мають інтерактивні підручники і велику кількість матеріалів для вчителів і викладачів. Зокрема курси з професійного розвитку та наставництва або пропозиції здобути цифрові навички, необхідні для роботи в сучасних школах тощо.
Варто звернути окрему увагу на матеріали щодо безпеки в умовах війни. Наприклад, потужний курс для волонтерів “Рятуй, не ризикуй” або модулі навчання для антикорупційних уповноважених.
Також студія має насичені гуманітарні пропозиції (“Як залюбитись в українську”: про варіативну вимову, суржик і афоризми). Періодично розміщують уроки про психосоціальну підтримку дітей і жінок, говорять про гендерні права, медійну грамотність і дають підказки щодо старту власної справи початківцям. Крім лекцій і завдань, проводять перевірку знань та іспити.
Команда студії веде повноцінний освітній блог, а також допомагають із самонавчанням і підготовкою школярам і студентам до різноманітних тестів. У вільному доступі інтерактивні підручники з багатьох предметів. Періодично випускають спецпроекти, глосарії, посібники, журнали. Ресурс постійно висвічує новинки з іноземних наукових статей і конференцій, фахівці відстежують зміни в українському освітньому законодавстві.
ВУМ online (www.vumonline.ua)
Дистанційна платформа громадянської освіти “Відкритий Університет Майдану”. Ресурс засновано 2013 року, а сьогодні 188 викладачів пропонують безкоштовний доступ до 85 курсів. Матеріали від найвідоміших бізнес-шкіл та практиків соціальних сфер вже вивчили майже 200000 бажаючих.
ВУМ пропонує комплексні програми і окремі відео. Теми варіюються від фінансової грамотності найманого працівника до побудов сучасних експозицій в історичних музеях. Можна не лише здобути базові знання для спілкування з місцевою владою та створенням громадських проектів, але й плідно поспілкуватись з однодумцями про репутаційні ризики, нестандартне батьківство або цифрові права людини.
Особливість платформи: можна вивчати курси з або без онлайн-зустрічей з лекторами і задавати питання та отримувати кваліфіковані відповіді від досвідчених викладачів на спільних форумах.
Освітній Хаб міста Києва (www.eduhub.in.ua)
Територія нових можливостей для кожного. Цей простір від Київської освітньої агенції створено для навчання фахівців у сфері державного адміністрування. Бажаючі можуть обрати галузь, що їм подобається та безкоштовно опанувати певний курс. Зрештою, з кращих випускників формують кадровий резерв столиці.
На платформі задіяно змішаний тип навчання, коли крім відео з теорією, використовують практичні тренінги та живе спілкування. Для засвоєння інформації використовують реальні приклади і історії, ігри, квести і тести.
Можна обрати професію держслужбовця чи менеджеру з експорту. Зупинитись на кваліфікації автослюсаря чи маляра. Або поглянути у більш творчу сторону: флорист-дизайнер чи викладач мистецтва, кухар і ресторатор.
Цікавіше зануритись у точні науки чи гуманітарні? Хаб допомагає вдосконалювати різні навички та компетенції, необхідні в тій чи іншій галузі, а наприкінці видає сертифікат.
Платформа Кампстер (www.thecampster.com)
Спеціалізується на мовних курсах, програмуванні, веб- та діджитал-дизайні, а також основах тайм-менеджменту, фрілансу в цілому і зокрема на копірайтингу та SMM. Також за допомогою цього ресурсу можна опанувати фотошоп, зануритись в інтернет-маркетинг та менеджмент. Курси здебільшого безкоштовні, а тривалість коливається від місяця до півроку (в залежності від обраної сфери і частоти проведення відеолекцій).
Сайт SkillShare (www.skillshare.com)
Створено для прокачки креативності. Потрібна реєстрація через гугл-аккаунт або доступ до соціальних мереж. Далі можна обирати поміж сотень відео-інструкцій, лекцій та курсів те, що подобається саме вам: фотографія, мистецтво, музика, дизайн. Після закінчення тестового періоду доступ до навчання можливий за підпискою, що коштує приблизно 300 грн на місяць. Ця платформа також має зручний мобільний застосунок, тож доступ до творчих матеріалів буде будь-де і будь-коли, навіть за умов повільного інтернет-трафіку.
Duolingo
Найвідоміша і безкоштовна платформа для вивчення різних мов. Вивчати іноземні слова, граматику і вимову можна весело, ефективно і у зручний для кожного час.
Засновникам ресурсу (професорам Пітсбурзького униівеситету США) здалося, що вивчення іноземних є занадто дорогим задоволенням для багатьох мігрантів і переселенців. А “безкоштовна освіта дійсно змініть світ”, саме тому вони хотіли надати таку можливість якомога більшій кількості людей. Дуолінго має зручний мобільний додаток з цікавими мультяшними персонажами. Тож вчити з ним незнайому мову не буває нудно.
Наразі для вивчення доступно більше 30 мов, серед яких найпопулярніша англійська. Але користувачі цього ресурсу часто звертаються за допомогою у вивченні німецької, польської, французької, італійської, грецької та багатьох інших мов.
Дуолінго пропонує також варіант платної підписки з розширеними функціями. Наприклад, за відсутність реклами у застосунку, нескінченну кількість життів у ігровій формі та можливість зберегти пройдені уроки на телефоні або перевірити свій рівень знань доведеться платити щомісячно близько 500 грн. Однак за відгуками користувачів для комфортного вивчення будь-якої із представлених мов, цілком достатньо безкоштовної версії програми.
Освіченість завжди була в тренді. Але колись ми ходили в бібліотеки і годинами сиділи над пошуком корисних матеріалів, а зараз для якісного навчання достатньо мати смартфон чи ноутбук і доступ до інтернету. Онлайн-курси кожному в поміч.
“Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь”.
Катерина Камінська