На вулицях міста ми все частіше зустрічаємо велосипедистів. Велосипед давно використовують не тільки для заняття спортом, а як зручний засіб пересування містом. Також серед молоді зростає популярність екстремального велоспорту. Головне — не забувати про захист та правильну екіпіровку. Велосипедний шолом — частина екіпірування велосипедиста призначена для того, щоб захистити голову від ударів, прорізів та забоїв при падінні.
На що звернути увагу при виборі шолома? Це — якість, зручність, складові частини, типи та ступінь захисту.
Отже, розглянемо детальніше будову шолома.
- Зовнішня частина — жорстка оболонка з пластику чи карбону. Визначає загальну форму шолома та забезпечує його жорсткість. Одна з важливих задач оболонки — ковзати по поверхні (землі, асфальту) під час падіння, поступово знижувати швидкість удару. Таким чином, зменшується навантаження на шию та голову.
- Внутрішня частина виготовлена з пінополістиролу. Це спеціальний пресований пінопласт, який складається з великої кількості маленьких повітряних бульбашок. Саме вони лопають під час удару та поглинають його енергію.
- М’які підкладки — забезпечують зручну посадку на голові та кращу фіксацію. У більшості сучасних моделей ця частина знімається для прання.
- Ремінці та регулятори обхвату. Добре фіксують шолом у правильному положенні та обов’язково повинні бути застібнуті, щоб під час падіння він залишався на голові.
- Вентиляційні отвори — створюють повітряні потоки, які охолоджують голову в спеку. Також на них може бути присутня москітна сітка, що захистить від попадання комах.
- Додаткові елементи. Козирок — забезпечує кращий захист очей. Світловідбивальні накладки, які прикріплюються ззаду шолому та додають зручності в умовах поганої видимості.
Важливо розуміти, що шолом повинен відповідати стилю катання та потенційним навантаженням під час його експлуатації. Зазвичай кожен спортивний магазин має в асортименті декілька типів шоломів. Такі, як:
- Full face (фулфейс) — класичний, монолітний шолом, який захищає не тільки голову з усіх боків, а також шию та обличчя. Найкращий за ступенем захисту з усіх типів шоломів, але відносно важкий, має гіршу вентиляцію, невеликий кут огляду. Частіше використовується під час екстремального катання. Додатково у комплекті з ним може йти маска для обличчя.
- Дейтровий шолом або каска (казанок). Спеціалізована модель, яку можна використовувати для велоспорту, катання на роликах, скейтборді та сноуборді. Сидить достатньо глибоко, добре захищає верхню частину голови, але зовсім не захищає щелепу та обличчя. Під розмір голови підганяється змінними підкладками. Зручний для спорту з трюками, де важливий хороший кут огляду та низька вага.
- Кроскантрійний шолом підійде для велотуристів та кроскантрійщиків. Таку модель часто використовують і звичайні велосипедисти у місті. Шолом має гарну вентиляцію, маленьку вагу та найнижчу ціну. На голові сидить не дуже глибоко, але добре захищає. Має козирок, який захищає від сонячних променів.
- Шосейний шолом відрізняється від попереднього відсутністю протисонцевого козирка. Оснащений ширшими вентиляційними отворами, гарно продувається. Надлегкий, майже не відчувається на голові, аеродинамічний, добре захищає чоло та верх голови.
- Трековий або перегоновий шолом. Це професійний шолом, який використовують на велогонках та велотреках. Його головна задача — більша аеродинаміка.
Ознайомившись з основними характеристиками та типами шоломів, можна легко обрати той, що потрібен саме вам. Головне правильно визначитись з розміром та навчитись одягати його, щоб отримати максимальний захист та комфорт.