Харчування дітей та немовлят восени є окремою темою. Про основні принципи тарілки та правильне харчування – читайте у статті.
Більшості з нас знайоме слово “авітіміноз”. Саме з ним асоціюємо нестачу вітамінів в організмі людини, а як наслідок — поганий настрій, знервованість і погіршення стану шкіри, волосся, нігтів. Говоримо про нього найчастіше восени, коли сонячних днів і сезонних фруктів менше, а стресу від початку нового навчального року або закінчення відпустки більше.
“Галицький кореспондент” підготував статтю про речовини, які вважають “вітамінами”.
Що таке “вітаміни” і для чого вони нам?
Власне назва походить від поєднання латинських слів: vita — життя і amin — речовина. Вчені відносять до вітамінів органічні сполуки, різного хімічного походження, що містять аміногрупу (-NH2), і потрапляють до організму людини ззовні. Тобто ми отримуємо вітаміни з їжею. Окремим пунктом у цьому списку стоїть вітамін D, що синтезується в шкірі під впливом ультрафіолету.
Наразі доведено, що для нормального функціонування організму потрібні 13 видів вітамінних сполук,а нестача бодай одного може завдати значної шкоди здоров’ю. Добові потреби кожного мікроелементу коливаються від 0,01 до 100 мг.
Відкрили та почали досліджувати вітаміни лише на початку 20-го століття. Тривалий час вважали, що для нормальної життєдіяльності людині достатньо води, деяких мінеральних солей, білків, жирів і вуглеводів. Але спостереження показали, що одноманітне харчування без свіжих фруктів та овочів призводить до стрімкого розвитку багатьох захворювань. Наприклад, тогочасні моряки страждали від цинги, а бідні прошарки населення Азії, що харчувались переважно вареним рисом, мали масові неврологічні порушення, втрачали вагу, ставали жертвами паралічів.
Тобто вітаміни життєво необхідні для нормального обміну речовин, побудови тканин і захисту імунітету. Саме тому до найвразливіших категорій відносять малюків до 3-х років, дітей молодшого шкільного віку та підлітків, чиї організми ростуть і формуються буквально щохвилини.
Дефіцит вітамінів умовно розділяють на 3 категорії:
- Авітаміноз — це критичний стан, що характеризується повною відсутністю вітамінів в організмі і призводить до суттєвих порушень у роботі шлунково-кишкового тракту. Така ситуація призводить до неможливості засвоїти корисні речовини ззовні і виникненню багатьох проблем зі здоров’ям. Потребує якнайшвидшого втручання лікаря і з’ясування першопричин, що призвели до подібного стану.
- Гіповітаміноз — це проміжний стан, коли організм людини має суттєву нестачу тих чи інших вітамінів або мінералів і виникають значні порушення у життєдіяльності.
- Субфебрильне забезпечення вітамінами — це стан, коли в організм потрапляє замала кількість органічних сполук, але дефіцит ще не відчувається гостро. Проте для дітей ця ситуація ускладнюється частими ГРВІ, довготривалим лікуванням і складним одужанням, відчуттям постійної втоми і слабкості.
Лікарі зазначають, що у юному віці пацієнти найбільш вразливі від гіповітамінозу. І не лише тому, що певні речовини можуть не засвоюватись організмом, а через підвищену потребу в деякі періоди розвитку. Наприклад, у стадії активного росту чи за наявності додаткових фізичних і розумових навантажень. Через це варто додатково звертати увагу на поведінку і самопочуття дітей до 3 років (найактивніша фаза фізичного розвитку), 5-7-річних хлопців і дівчат (на початку шкільного навчання і адаптації) та підлітків 11-15 років (під час гормональної перебудови організму).
Часто помилково вважають, що остерігатись браку корисних речовин варто лише навесні, коли потреба у вітамінах зростає, а їх споживання з їжею зменшується. Подібне твердження могло бути вірним ще 20 років тому, коли зимою люди вживали здебільшого вуглеводи, а свіжі фрукти-овочі були доступні лише з літа. Сучасний раціон більшості українських родин змінився. Практично будь-якої пори року ми маємо доступ до свіжої зелені, цитрусових та інших продуктів, збагачених вітамінами. Тому спостерігати за ознаками гіповітамінозу у дітей варто постійно.
Нестача вітамінів може проявлятись по-різному, але найчастіше це:
- загальна слабкість організмі і зниження рухливої активності;
- відсутність апетиту і постійна втома;
- сухість шкіри та можливе випадіння волосся;
- запалення слизових оболонок та велика кількість синців на тілі дитини;
- проблеми з яснами і зубами;
- кровотечі з носа;
- безсоння або надмірна дратівливість, різкі зміни настрою;
- анемія (суттєве зниження гемоглобіну в крові).
Зараз досконало досліджено близько 30 різних вітамінів і сполук. Будь-якій людині життєво необхідні трохи більше десяти. Крім того, є водо- та жиророзчинні вітаміни і мікроелементи. Тому діагностувати брак тієї чи іншої групи “на око” не вдасться, необхідно звертатись до лікарів і проводити лабораторні обстеження, якщо маєте підозри, що вам чи дитині чогось не вистачає в організмі.
Звісно, наразі у вільному продажі маємо багато вітамінних комплексів, але по-перше, передозування певними речовинами може бути більш шкідливим, ніж незначна нестача, а по-друге, часто трапляються алергічні реакціі. Краще не експериментувати самотужки, а порадитись із фахівцям. І звісно відкоригувати харчування. Адже більшість необхідних вітамінів “ховається” у свіжих овочах, фруктах, м’ясних і молочних продуктах.
Розглянемо детальніше вплив конкретних вітамінів на людський організм і поговоримо, до чого може призвести дефіцит тієї чи іншої речовини.
Зверніть увагу, що жиророзчинні вітаміни (А, D, E, K)поступово накопичуються в організмі, їх не обов’язково приймати щодня. Вже з назви зрозуміло, що ці елементи розчиняються в олії та інших жирах.
А необхідну кількість водорозчинних (С і вітаміни групи В) треба отримувати щоденно, бо клітини беруть те, чого потребують, а решту організм виводить через сечовидільну систему.
До найнеобхідніших для росту і розвитку дітей відносять такі:
- Вітамін А. Антиоксидант, важливий для зору і підтримки нормального стану слизових оболонок, забезпечує розвиток зубів і кісток. Міститься у яєчних жовтках, молочних продуктах, риб’ячому жирі і печінці. Провітамін А (бетакаротин) знаходиться у всіх червоних, помаранчевих і жовтих овочах. Дефіцит спричиняє погіршення зору, випадіння волосся, сухість і тріщини на шкірі.
- Вітамін D ще називають “сонячним”, адже він виробляється під дією ультрафіолету у шкірі людини і далі переходить в активну форму в печінці і нирках. Сприяє всмоктуванню кальцію (отже формує кісткову тканину) та впливає на процес згортання крові. У дітей його нестача може викликати рахіт, захворювання кісток, м’язову недостатність, постійну дратівливість. Джерелами вітаміну D вважають риб’ячий жир, яйця, молоко. Кожній дитині необхідні прогулянки у сонячних променях.
- Вітамін Е. Антиоксидант, запобігає проблемам серця і попереджує розвиток атеросклерозу, підвищує виносливість організму, впливає на стан шкіри та волосся, необхідний вагітним для нормального розвитку плода. Міститься у рослинних оліях, горіхах і злаках, зокрема цього вітаміну багато у зародках пшениці.
- Вітамін К бере участь у формуванні кісток та необхідний для нормального згортання крові. В організмі людини він синтезується у кишківнику. Потрапляє з їжею, якщо вживати качанну і цвітну капусту, броколі, темно-зелене салатне листя, а також печінку. Дефіцит підвищує ризик кровотеч.
- Вітамін С задіяний у синтезі колагену, нормалізації жовчогінних процесів, засвоєнні організмом заліза та активації фолієвої кислоти. Його нестача може призвести до болі в суглобах, захворювань зубів і кісток, кровоточивості ясен, порушення м’язових функцій та підвищеної схильності до інфекційних хвороб. Міститься у більшості овочів та фруктів, багато його у молодій картоплі та зелені. Значна кількість вітаміну С також у цитрусових, полуниці, смородині, помідорах.
- Комплекс вітамінів групи В найбільше впливає на розвиток та здорове функціонування нервової системи. Також необхідні для роботи серцевих м’язів та кишково-шлункового тракту. Ці вітаміни організм не накопичує, тому необхідно вживати щодня. Потреба у них різко зростає під час захворювань, стресу, прийому деяких антибіотиків. Вітаміни групи В містяться у нежирному м’ясі, печінці, яйцях. Також ними багаті бобові і зернові, зокрема щодня можна вживати чорний хліб, темно-зелені овочі, рибу.
Крім нестачі певних вітамінів, значної шкоди розвитку дітей може завдати і дефіцит йоду
Це мікроелемент, який напряму впливає на утворення гормонів щитоподібної залози. Ці гормони у свою чергу впливають на метаболізм. Тобто без певної кількості йоду в організмі виникають порушення обміну речовин.
Необхідна добова норма залежить від віку та активності людини. Для дітей до 6 років — 90 мкг, 6-12 років — 120 мкг, дорослі люди — до 300 мкг. Але згідно останніх досліджень середнє споживання йоду в Україні споживання не перевищує 60-80 мкг. Для порівняння в Японії або Австралії через постійне вживання морепродуктів і водоростей нормою вважають 1000 мкг ( це 1 міліграм на добу).
У чому полягає небезпека нестачі йоду?
- Через дефіцит цього мікроелементу збільшується щитоподібна залоза, можливі захворювання і активізація ракових процесів.
- Виникає затримка росту та інтелектуального розвитку дитини.
- Порушення обмінних процесів, як наслідок: відчуття втоми, апатія, порушення зору, слуху, пам’яті.
- Збої в роботі кишківника, відсутність апетиту, неможливість засвоєння певних речовин, діарея чи блювота.
- Набряки, шкірні захворювання, проблеми з надмірною вагою або різким схудненням.
Найпростіша профілактика йододефіциту — це додавання до звичних страв йодованої солі. Лікарі та дієтологи також радять переглянути раціон і щоденно вживати білу морську рибу або ламінарію (морську капусту). Йод містять волоські горіхи, яловичина, часник, баклажани, щавель і багато фруктів (хурма, лимони, дині, ананаси і банани).
Основні висновки щодо дефіциту вітамінів та мікроелементів у дітей:
- Більшість фахівців єдині у своїх порадах: для забезпечення необхідної кількості корисних речовин, йоду та вітамінів дітям таблетовані препарати чи біоактивні додатки не потрібні.
- Краще налагодити збалансоване харчування, підібрати саме ті продукти, що будуть до вподоби вашим малюкам чи школярам з урахуванням фізичних і розумових навантажень. Дітям варто вживати якомога більше сезонних овочів-фруктів.
- Але в основі харчування обов’язково мають бути кисло-молочні продукти (кефір, йогурти, сир) та білки тваринного походження. Адже молоко містить кальцій. Саме він допомагає організмові засвоювати інші вітаміни і мінеральні речовини. А білок забезпечує дитину “будівельним матеріалом” для розмноження клітин в період активного росту, зміцнює кісткову та кровоносну системи.
- Проте якщо овочі і фрукти краще їсти у свіжому вигляді, то м’ясо для дітей завжди необхідно термічно обробляти.
- Горіхи і сухофрукти чудово підійдуть для перекусів. Вони містять йод і вітаміни та легко засвоюються організмом, позитивно впливаючи на мікрофлору кишківника.
Як би банально це не звучало, але зверніть увагу і на достатню кількість сну вашої дитини. Тут справа навіть не у надмірних психічних і психологічних навантаженнях у сучасних малюків. А у тому, що метаболізм в організмі дитини інтенсивно відбувається якраз вночі. Клітини засвоюють отриманні впродовж дня сполуки і мікроелементи, зайве виводять.
Катерина Камінська