Пояснюємо розвиток трансферного ринку на прикладі переходу Палмера до Челсі за 47 млн євро.
Минуле футбольне літо було дуже насиченим та видовищним з точки зору трансферів. Чого вартує одна лише масова міграція футбольних зірок до Саудівської Аравії, або рекордні переходи Деклана Райса і Мойзеса Кайседо. Ну і по вже класиці, черговий сезон саги за участю Кілліана Мбаппе… і навіть це далеко не все! Трансферних Новин було багато, але навіть на цьому тлі виділяється кілька найцікавіших угод у футболі, одна із них – перехід Коула Палмера з Манчестер Сіті до Челсі, в останній день трансферного вікна.
Що незвичайного у цьому трансфері?
Відповідь – оцінка вартості гравця: За 21-річного футболіста групи атаки «сині» заплатили 47 млн євро. Це в будь-якому разі багато, навіть за мірками нинішнього ринку, навіть для клубу АПЛ і навіть для не скупого в останні роки Челсі. Але на це в принципі можна закрити очі, якби не одне «але»…
Ці гроші «аристократи» заплатили за гравця, у якого в активі менше ніж 500 зіграних хвилин в АПЛ. Якщо бути точним, то 479: це всього три виходи в стартовому складі (два з них у кінцівці минулого сезону, коли Сіті вже оформив титул та один у позаминулому сезоні) та кілька виходів на заміну.
Звичайно, є ще інші турніри, де Палмер виходив на поле значно частіше. Проте в інших внутрішніх англійських змаганнях (Кубок Англії, Кубок ліги й Суперкубок) у нього не значно більше ігрового часу – 726 зіграних хвилин, плюс 267 хвилин у Лізі чемпіонів.
У сумі виходить 1472 хвилини у професійному, дорослому футболі. Для 21-річного хлопця, що грає в одному з найсильніших клубів світу з божевільною конкуренцією в групі атаки – начебто дуже не погано. Але за гравця із таким скромним досвідом Челсі заплатив 47 мільйонів євро. Причому більшість цього часу він виходив або на заміни, або у матчах де команда грала зі значно слабкішими за рівнем командами. І от за такого гравця, у якого не набралося навіть 1500 хвилин у дорослому футболі Челсі віддав такі шалені гроші…
Звичайно, Палмер дуже талановитий та перспективний, із чим було б дивно сперечатися. Англієць потрапив до академії Ман Сіті у 8 років та пройшов усі рівні клубних молодіжок, аж до головної команди, за яку дебютував восени 2020-го в Кубку ліги ще у 18 років. Такий ранній дебют завжди є показником шаленого футбольного таланту, який ще правда треба правильно огранити.
Трансфер Палмера до Челсі
Це літо вийшло для Палмера особливо вдалим. Спочатку він, у складі молодіжної збірної Англії, виграв чемпіонат Європи. Причому на цьому Євро він був ще й одним із головних лідерів збірної. У півфіналі з Ізраїлем (3:0) – у Коула “1+2” за результативними діями, а у фіналі з Іспанією – гольовий пас.
Потім він відзначився голом (причому дуже гарним) за Манчестер Сіті в Суперкубку Англії у ворота Арсеналу, а потім вийшов в основі з Севільєю вже в Суперкубку УЄФА і знову забив – завдяки цьому голу Сіті зрівняв рахунок у важкому для себе поєдинку, а потім і переміг у серії пенальті.
Здавалося, що хороша ігрова форма у купі із від’їздом до Саудівської Аравії Ріяда Мареза і серйозною травмою Кевіна Де Брейне дадуть Палмеру гарний шанс закріпитися в основі та почати регулярно грати. Але на ділі все було складніше. «Містяни» за 65 мільйонів євро підписали його ровесника – Жеремі Доку з Ренна і стало ясно, що з ігровою практикою можуть знову виникнути проблеми…
І тут дуже вдало як для Манчестера, так і для англійця з’явився Челсі, який запропонував 47 мільйонів євро плюс бонуси у майбутньому. І це за гравця, який не провів жодного повноцінного сезону в дорослому футболі й зіграв лише три матчі в основі в АПЛ. Сіті, звичайно на таку пропозицію погодився. Палмер теж не був проти переїхати до Лондона. Там на його улюбленій позиції правого вінгера йому доведеться конкурувати з Рахімом Стерлінгом або партнером по молодіжній збірній Англії Ноні Мадуеке.
«Який чудесний світ новий»: Наскільки такий трансфер є аномалією
Скажімо так, це вже точно не аномалія і навіть не виключення із нових та вже схоже загальних правил. Наприкінці серпня Брайтон (а це навіть не гранд) купив у Лілля 19-річного центрального півзахисника Карлоса Балебу за 27 мільйонів євро. У юнака на той момент була лише 531 хвилина на полі у дорослому футболі (21 матч у минулому сезоні в лізі 1, з них шість у старті, але тільки одну зустріч провів повністю).
Так, можна сказати, що Брайтон заробив 127 мільйонів на продажі Мойзеса Кайседо (що теж виглядає дуже сильною переплатою за молодого гравця) і міг дозволити собі витрачати кошти на широку ногу, але, хоч Балеба і талановитий, 27 млн євро за футболіста з таким досвідом, ще й навіть не в АПЛ – забагато для олдскульного розуміння трансферного ринку. Хоча, варто відзначити, що якби це був трансфер не з Лілля, а з іншого клубу АПЛ, сума була б не 27 мільйонів, а всі 50…
Головний висновок у тому, що поступово це стає нормою, переплата багатими клубами за молодих гравців це інвестиція у майбутнє. З надією на те, що пізніше за цього таланта доведеться платити значно більше ніж можна заплатити зараз – у ще юному віці.
Ситуація просто перейшла на новий рівень… більш ризикований рівень.