Є згадка і про мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який заявляв, що “геї не можуть бути патріотами”.
Україна посіла 39 місце з 49 країн Європи за рівнем забезпечення прав ЛГБТК+ спільноти.
Про це свідчить рейтинг від ILGA (Міжнародної асоціації лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерних й інтерсексуальних людей) передає “Суспільне Культура”.
ILGA сформувала список за такими критеріями:
- рівність і наявність дискримінації;
- сім’я;
- злочини на ґрунті ненависті та мова ворожнечі;
- юридичне визнання гендеру;
- тілесна недоторканність інтерсекс-людей;
- простір громадянського суспільства;
- захист законом ЛГБТК+.
У звіті про Україну зазначили: попри те, що повномасштабне російське вторгнення в Україну порушує нормальне функціонування урядів, органів державної влади та суспільства загалом, це “не скасовує зобов’язання української влади забезпечити повне дотримання та захист прав людини ЛГБТ-людей”.
В Україні цього року все ще гостро поставали проблеми мови ворожнечі та злочинів на підставі ненависті до ЛГБТ. Зокрема, у звіті згадуються випадки, коли ЛГБТ-українці з окупованих територій повідомляли про випадки вимагання, катування, викрадення, переслідування, ув’язнення та насильства, зокрема сексуального, з боку російських солдатів.
Також зазначено, що в травні 2022 року тодішня уповноважена з прав людини Людмила Денісова розкритикувала мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа за “гомофобну мову ворожнечі” після того, як він в інтерв’ю підтвердив свою позицію, що “геї не можуть бути патріотами”.
Не залишився без уваги й Олексій Арестович, блогер та ексрадник Офісу президента, який назвав ЛГБТ-людей “девіантними”, і зазначив, що “хоч він і проти насильства”, але виступає проти “ЛГБТ-пропаганди”.
Однак ILGA відзначили й позитивні зміни: ратифікацію Стамбульської конвенції, появу законопроєкту №9103 “Про інститут реєстрованих партнерств” і загальне покращення ставлення українців до ЛГБТК+.
Інші країни в рейтингу
На першому місці в рейтингу опинилася Мальта: країна набрала 90 % відповідності всім критеріям. Друге і третє місце здобули Бельгія (77 %) та Данія (76 %). На четвертій сходинці — Іспанія (74 %), а замикає п’ятірку Фінляндія з 70 %.
Прикметно, що п’ять сусідніх країн опинилися в списку нижче за Україну:
- Румунія — 41 місце;
- Польща — 42 місце;
- Білорусь — 45 місце;
- Росія — 46 місце;
- Туреччина — 48 місце.