Керівництво Івано-Франківська визначилося з пріоритетами міської територіяльної громади на 2024 рік. Поряд із забезпеченням для потреб сотень тисяч людей звичної життєздатности в комунальній сфері, медицині та освіті, таким же за важливістю завданням Івано-Франківська міська рада вважає і підтримку Збройних сил України та військових із числа жителів міської громади. На це в місцевому бюджеті на третій рік великої війни призначено 527,1 млн грн, з яких зокрема 300 млн грн буде спрямовано на обороноздатність: закупівлю для війська дронів, автомобілів та іншого оснащення, а також на субвенції для військових частин, і 215,6 млн грн — на соціальну підтримку захисників. Для потреб українського війська міська рада береться цього року придбати 10 000 безпілотників, і вже оголошено тендер на закупівлю першої тисячі цих літальних засобів. Крім того, Франківськ закуповує дрони і за прямими договорами. Як наслідок, число звернень за допомогою від військових частин до керівництва Івано-Франківська все зростає.
Як і в 2023 році, цього року теж буде належна увага до аграрного сектора — продовження і навіть нарощення підтримки фермерства в міській громаді та виробництва сільськогосподарської продукції потужностями КП «Франківськ АГРО». У рамках Програми підтримки сільського господарства на 2022-2025 роки торік фермери міської громади отримали часткове відшкодування вартости придбаних тварин, рослин, матеріалів послуг та за утримання тварин загалом на 2 млн 798 тисяч грн.
«Всі напрямки, які були в 2023 році, будуть реалізовані і надалі, — запевник заступник міського голови, директор департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Микола Вітенко. — І ми додаємо ще ряд напрямків в частині фінансування програми у 2024 році». Зокрема, доповнення до Програми розвитку сільського господарства на 2022-2025 роки передбачають: для фізичних осіб: повне відшкодування вартости за придбання індивідуальної доїльної установки, але не більше 30 тис. грн; повне відшкодування вартости за придбання обладнання для первинної переробки молока в побутових умовах, але не більше 20 тис. грн; повне відшкодування вартости за придбання інкубаторної автоматичної установки в побутових умовах, але не більше 30 тис. грн; для юридичних осіб: одноразова фінансова підтримка для розвитку новоствореного сільськогосподарського підприємства в розмірі 300 тис. грн; часткове відшкодування вартости будівництва виробничих сільськогосподарських об’єктів (до 50% здійснених витрат, але не більше 500 тис. грн).
Тим часом КП «Франківськ АГРО» у 2024 році планує залучити до посіву сільськогосподарські угіддя орієнтовною площею 190 га (у 2023 році було засіяно майже 130 га), з них: 103,5 га сої, 57 га соняшника, 17,5 га озимої пшениці, 12 га гречки, поінформував про плани на цей рік в.о. директора КП «Франківськ АГРО» Дмитро Сергенюк.
Інфраструктурні плани міста на 2024 рік значною мірою пов’язані з завершенням проєктів з енергоефективности за програмою НЕФКО. Торік тепломодернізацію було виконано на 90% за грантові кошти в ліцеях № 28, 24, 21, 12, 11, садочку № 28 та школі-садку № 6. Івано-Франківськ також став одним із міст-учасників програми дій ЄС «Житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відновлення звільнених міст України». Йдеться про будівництво соціального житла для ВПО, котрі вимушено проживають в Івано-Франківській громаді. Це житло, розраховане на поселення близько 600 осіб, залишатиметься у власності міста і не підлягатиме приватизації. Проєкт вартістю 9,5 млн євро фінансує Євросоюз за підтримки НЕФКО в Україні.
Також серед цьогорічних пріоритетів — і добудова нового моста на Пасічну через через річку Бистрицю Солотвинську. У 2024 році з міського бюджету на його будівництво спрямують 240 млн грн. За ці гроші планують зробити під’їзд до моста з боку вулиць Хіміків та Надрічної, а також завершити роботи на самому мосту. Необхідність нового моста зумовлена тим, що старий міст на Пасічну обмежено придатний для використання. Згідно з висновками обстеження в 2020 році, нині міст ще можна експлуатувати, але без перевантажень.
Попри воєнні виклики будівництво моста продовжилося в листопаді 2022 року, а рік тому розпочато і будівництво транспортної розв’язки моста. За словами начальника управління капітального будівництва Романа Галіпчака, сам міст готовий на 75%, роботи зі спорудження розв’язки (перша черга) виконано приблизно на половину, а роботи з будівництва під’їзної дороги ще не починали (друга черга). Місто вже оголосило тендер на виконання проєкту будівництва під’їзної дороги з боку вул. Хіміків.
Однією з перешкод для завершення будівництва моста є подорожчання металоконструкцій, вважає підрядник —компанія «Мостобудівельний загін №112», яка прокладає конструкцію моста через річку. За інформацією заступника директора цієї компанії Володимира Боголія, якщо в 2017 році, коли був підписаний договір, металоконструкція коштувала 35 тисяч гривень за тонну, то на цей час – 200-210 тисяч гривень. «Тобто закінчити цей проєкт у межах тієї договірної ціни неможливо», — стверджує В. Боголій.
Словом, ситуація з будівництвом нового моста не проста, бо Івано-Франківськ знову опинився сам-на-сам з мостовою проблемою, хоч і через старий міст пролягає важлива дорога державного значення.
Мирослав Стефанців