Дві дронарні за майже рік роботи передали на фронт 300 безпілотників.
Майже рік на Івано-Франківщині працює майстерня дронів. Виробництво започаткували у 2022 році на Львівщині. 10 людей, які працюють у двох областях, можуть виготовляти за місяць тисячу безпілотників, однак на це потрібне фінансування. Щоб купити компоненти для FPV-дронів, організовують благодійні збори.
Про це Суспільному розповів співорганізатор дронарні на Івано-Франківщині Сергій Демчук.
FPV-дрони Сергій Демчук називає “бджілками”, а виробництво — “пасікою”.
“Є “бджілки”, яких ми вирощуємо, інші — ремонтні. Хлопці працюють над тим, щоб російська зброя потрапляла в наші руки, і ми їх “опрацьовували” їхньою ж зброєю. Є відповідні фахівці, які вдало ламають ці пташки, і потім відсилають нам. Ми їх тестуємо, ремонтуємо, комплектуємо і вони відправляються назад до наших хлопців”, — розповідає Сергій Демчук.
З його слів, дві дронарні за майже рік роботи передали на фронт 300 безпілотників. 150 з них — власного виробництва, решта — відновлені трофеї. Витратили на це орієнтовно три мільйони гривень. Це — донати, які залучити через збори у соцмережах, каже Сергій Демчук.
Вартість одного дрона — приблизно 18 тисяч гривень. В роботі використовують компоненти іноземного виробництва, поступово переходять на українських виробників.
“Ми вже маємо три ліцензії від Міноборони на свої вироби. Для нас це — великий показник. Є питання із забезпеченням компонентами, але ми вже цікавимося українським виробником. Тобто є перші прототипи українських компонентів, дуже успішні та протестовані. Можливо, у майбутньому ми перейдемо виключно на українського виробника”, — говорить Сергій Демчук.
Безпілотники безкоштовно передають у підрозділ розвідки 8 батальйону 10 окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс”. Також забезпечують підрозділи Сил спеціальних операцій, Нацгвардії та окремих бійців ЗСУ.
“Ми зараз насичено працюємо над дронами-камікадзе. Ми — “типографія, яка друкує квитки в один бік”. В нас є багато розробок, що ми можемо виробляти скиди, але поки що масових запитів від бійців не надходило. Зараз нас більше цікавить оцей “квиток в один бік”, як стримувальний фактор. Це — один зі способів, як ефективно, швидко і якісно зупинити оцю навалу. Воно дуже дієво. Дрони — це майбутнє”, — каже Сергій Демчук.
Читайте також: «Зараз буде трохи боляче»: франківські волонтери хабу «Комарики» збирають дрони і навчають інших